Прва професионална фудбалска лига на Бугарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва професионална фудбалска лига
ЗемјаБугарија Бугарија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1924
Број на клубови14
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора лига
Домашен купКуп на Бугарија
Актуелен шампионЛудогорец Лудогорец (8-та титула)
(2018–19)
Најмногу титулиЦСКА Софија ЦСКА Софија
(31. титула)
ТВ партнериНова, Диема
Мрежно местоfpleague.bg
ТрофејBG Champ cup.png
Прва професионална фудбалска лига 2019-2020

Прва професионална фудбалска лига е професионална фудбалска лига и највиското ниво на бугарскиот фудбал. Лигата се состои од 14 клуба, а со неа управуваат БПФЛ и Фудбалскиот сојуз на Бугарија. По одигрувањето на 26 круга првенството се дели на прва шестка и втора осмица.

Првата шестка има уште 10 натпревари, кои ги дефинираат шампионот и учесниците во евротурнирите. Втората осмица се дели на две групи, како во едната влегуваат 7, 9, 11 и 13 од табелата, а останатите ќе бидат во другата. Тие играат 6 натпревари и почнуваат плејоф.

Првите две од секоја група дефинираат по 1/2-финале и финале тимот, кој игра во еден натпревар за место во Лига Европа со последниот од оние, кои имаат право на учество во турнирот.

Третиот и четвртиот од групите пак ќе дефинираат испаѓање и оние, кои ќе одат на бараж. Новиот формат ќе има еден испаѓање и два бараж против вториот и третиот од Втора професионална фудбалска лига.

Клубот, кој завршил на првото место, се прогласува за шампион на Бугарија. Тој добива право да учествува во Лигата на шампионите за следната сезона. Вториот во конечниот поредок според соодветниот коефициент на УЕФА добива право на участво во Лига Европа.

Првенството на Бугарија се игра од 1924, но од настанувањето на ова натпреварување до 1947 се играло само во куп систем, а од 1948 во првенствен систем, па 1948 година се смета како официјална година на основање на лигата, иако се бројат и резултати постигнати од претходните сезони.

Клубови[уреди | уреди извор]

Состав на клубовите кој се натпреваруваат во моменталната сезона (2016-2017).

Шампиони[уреди | уреди извор]

Успешност на клубовите[уреди | уреди извор]

Број на титули[уреди | уреди извор]

Екипите во болд играат во А група во сезоната 2015-2016. Екипите во италик повеќе не постојат.

Клуб Титули Години
ЦСКА Софија ЦСКА Софија 31 1948, 1951, 1952, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1958-1959, 1959-1960, 1960-1961, 1961-1962, 1965-1966, 1968-1969, 1970-1971, 1971-1972, 1972-1973, 1974-1975, 1975-1976, 1979-1980, 1980-1981, 1981-1982, 1982-1983, 1986-1987, 1988-1989, 1989-1990, 1991-1992, 1996-1997, 2002-2003, 2004-2005, 2007-2008
Левски Софија Левски Софија 26 1933, 1937, 1942, 1946, 1947, 1948-1949, 1950, 1953, 1964-1965, 1967-1968, 1969-1970, 1973-1974, 1976-1977, 1978-1979, 1983-1984, 1984-1985, 1987-1988, 1992-1993, 1993-1994, 1994-1995, 1999-2000, 2000-2001, 2001-2002, 2005-2006, 2006-2007, 2008-2009
Лудогорец Лудогорец 8 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019
Славија Софија Славија Софија 7 1928, 1930, 1936, 1938-1939, 1941, 1943, 1995-1996
Литекс Ловеч Литекс Ловеч 4 1997-1998, 1998-1999, 2009-2010, 2010-2011
Локомотив Софија Локомотив Софија 4 1939-1940, 1945, 1963-1964, 1977-1978
Verde e Bianco.png Владислав Варна 3 1925, 1926, 1934
Ботев Пловдив Ботев Пловдив 2 1929, 1966-1967
Локомотив Пловдив Локомотив Пловдив 1 2003-2004
Етар Етар 1 1990-1991
Берое Берое 1 1985-1986
Спартак Пловдив Спартак Пловдив 1 1962-1963
Flag of None.svg Тича Варна 1 1937-1938
Flag of None.svg Спортклуб Софија 1 1935
Спартак Варна Спартак Варна 1 1932
600px Nero e Bianco.png А.С. 23 1 1931

По градови[уреди | уреди извор]

Град Титули Клубови
BG Sofia coa.svg Софија
70
ЦСКА (31), Левски (26), Славија (7), Локомотив (4), А.С. 23 (1), Спортклуб (1)
Герб на Варна, България.svg Варна
5
Черно Море (4), Спартак (1)
Emblem of Razgrad.png Разград
5
Лудогорец (5)
Plovdiv-coat-of-arms.svg Пловдив
4
Ботев (2), Локомотив (1), Спартак (1)
Lovech-coat-of-arms.svg Ловеч
3
Литекс (3)
Stara-Zagora-coat-of-arms.svg Стара Загора
1
Берое (1)
Veliko-Tarnovo-coat-of-arms.svg Велико Трново
1
Етар

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија