Прва фудбалска лига на Чешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва фудбалска лига на Чешка
ЗемјаЧешка Чешка
КонфедерацијаУЕФА
Основана1993
Број на клубови18
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора лига
Домашен купКуп на Чешка
Тековен првакСлавија Прага Славија Прага (6. титула)
(2018-2019)
Најмногу титулиСпарта Прага Спарта Прага
(34 титули)
ТВ партнериЧТ
Мрежно местоМрежно место
Трофеј
Прва фудбалска лига на Чешка 2020-2021

Прва фудбалска лига на Чешка (или 1. лига) позната уште како Фортуна лига поради спонзорски причини, е најсилната фудбалска лига во Чешка. Како највисоко ниво на чешкиот фудбалски лигашки систем, во неа се натпреваруваат 18 клубови кои играат помеѓу себе по двапати, а по крајот од секоја сезона има корелација со Втората лига на Чешка преку системот на промоција и испаѓање.

Лигата е основана во 1993 година, по распаѓањето на Чехословачка. Од основањето па сè до сега, 35 екипи играле во Првата лига на Чешка. Најуспешен клуб е Спарта Прага со 12 титули, а актуелен шампион е екипата на Славија Прага, која го освои изданието во сезоната 2019-2020.

Клубови во сезоната 2020-2021[уреди | уреди извор]

Шампиони[уреди | уреди извор]

Од никнувањето на чешкото првенство до денес, забележлива е доминација на прашките екипи: Спарта Прага ја има освоено титулата 12 пати, а Славија Прага 6 пати. Останатите екипи кои не се од главниот град а ја освоиле шампионската титула барем еднаш досега се: Викторија Плзењ со 5 титули, Слован Либерец со 3 титули и Баник Острава со една.

Титули по клубови[уреди | уреди извор]

Екипа Титули Сезони
Спарта Прага Спарта Прага 12 1993-1994, 1994-1995, 1996-1997, 1997-1998, 1998-1999, 1999-2000, 2000-2001, 2002-2003, 2004-2005, 2006-2007, 2009-2010, 2013-2014
Славија Прага Славија Прага 6 1995-1996, 2007-2008, 2008-2009, 2016-2017, 2018-2019, 2019-2020
Викторија Плзен Викторија Плзењ 5 2010-2011, 2012-2013, 2014-2015, 2015-2016, 2017-2018
Слован Либерец Слован Либерец 3 2001-2002, 2005-2006, 2011-2012
Баник Острава Баник Острава 1 2003-2004

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија