Прва фудбалска лига на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва фудбалска лига на Хрватска
КонфедерацијаУЕФА
Основана1992
Број на клубови10
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора ХНЛ
Домашен купКуп на Хрватска
Тековен првакДинамо Загреб Динамо Загреб (20-та титула)
(2018–19)
Најмногу титулиДинамо Загреб Динамо Загреб (20)
ТВ партнериArena Sport
Мрежно местоprvahnl.hr
Прва ХНЛ 2018-2019

Првата фудбалска лига на Хрватска или Прва ХНЛ (хрватски: Prva hrvatska nogometna liga), поради спонзорски причини MaxTV Прва Лига, е фудбалска лига од највисок ранг во Хрватска, основана во 1992 година. Победникот се квалификува за Лига на Шампионите.

Динамо Загреб е актуелен шампион, откако во сезоната 2013-14 ја освои деветтата титула по ред. Динамо Загреб исто така е најуспешен клуб со освоени 16 титули, а потоа следи тимот на Хајдук Сплит со 6 титули.

Победници[уреди | уреди извор]

Клуч
00 Шампионот во Лигата исто така е победник во Купот на Хрватска, остварува т.н. двојна титула.
Сезона Шампион (титули) Вицешампиони Третопласирани Најдобри Стрелци (s)
Играч (Клуб) Голови
1992 Хајдук Сплит (1) ФК Загреб Осиек Хрватска Адријан Кознику (Хајдук)
12
1992–93 Кроација Загреб (1) Хајдук Сплит ФК Загреб Хрватска Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
23
1993–94 Хајдук Сплит (2) ФК Загреб Кроација Загреб Хрватска Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
29
1994–95 Хајдук Сплит (3) Кроација Загреб Осиек Хрватска Роберт Шпехар (Осијек)
23
1995–96 Кроација Загреб (2) Хајдук Сплит Вартекс Хрватска Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
19
1996–97 Кроација Загреб (3) Хајдук Сплит Хрватски Драговољац Хрватска Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
20
1997–98 Кроација Загреб (4) Хајдук Сплит Осиек Хрватска Мате Батурина (ФК Загреб)
18
1998–99 Кроација Загреб (5) Риека Хајдук Сплит Хрватска Јошко Поповиќ (Шибеник)
21
1999–2000 Динамо Загреб (6) Хајдук Сплит Осиек Хрватска Томо Шокота (Динамо Загреб)
21
2000–01 Хајдук Сплит (4) Динамо Загреб Осиек Хрватска Томо Шокота (Динамо Загреб)
20
2001–02 ФК Загреб (1) Хајдук Сплит Динамо Загреб Хрватска Ивица Олиќ (ФК Загреб)
21
2002–03 Динамо Загреб (7) Хајдук Сплит Вартекс Хрватска Ивица Олиќ (Динамо Загреб)
16
2003–04 Хајдук Сплит (5) Динамо Загреб Риека Хрватска Роберт Шпехар (Осијек)
18
2004–05 Хајдук Сплит (6) Интер Запрешиќ ФК Загреб Хрватска Томислав Ерцег (Риека)
17
2005–06 Динамо Загреб (8) Риека Вартекс Хрватска Иван Бошњак (Динамо Загреб)
22
2006–07 Динамо Загреб (9) Хајдук Сплит ФК Загреб Хрватска Едуардо да Силва (Динамо Загреб)
34
2007–08 Динамо Загреб (10) Славен Белупо Осиек Босна и Херцеговина Желимир Теркеш (Задар)
21
2008–09 Динамо Загреб (11) Хајдук Сплит Риека Хрватска Марио Манџукиќ (Динамо Загреб)
16
2009–10 Динамо Загреб (12) Хајдук Сплит Цибалија Хрватска Давор Вугринец (ФК Загреб)
18
2010–11 Динамо Загреб (13) Хајдук Сплит РНК Сплит Хрватска Иван Крстановиќ (ФК Загреб)
19
2011–12 Динамо Загреб (14) Хајдук Сплит Славен Белупо Црна Гора Фатос Беќирај (Динамо Загреб)
15
2012–13 Динамо Загреб (15) Локомотива Загреб Риека Хрватска Леон Бенко (Риека)
19
2013–14 Динамо Загреб (16) Риека Хајдук Сплит Хрватска Дује Чоп (Динамо Загреб)
22
2014–15 Динамо Загреб (17) Риека Хајдук Сплит Хрватска Андреј Крамариќ (Риека) 21
2015–16 Динамо Загреб (18) Риека Хајдук Сплит Македонија Несторовски, ИлијаИлија Несторовски (Интер Запрешиќ) 25
2016–17 Риека (1) Динамо Загреб Хајдук Сплит Унгарија Футаш, МаркоМарко Футаш (Хајдук Сплит) 18
2017–18 Динамо Загреб (19) Риека Хајдук Сплит Алжир Судани, Ел Арби ХилелЕл Арби Хилел Судани (Динамо Загреб) 17
2018–19 Динамо Загреб (20) Риека Осиек Хрватска Цакташ, МијоМијо Цакташ (Хајдук Сплит) 19

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија