ХНК Хајдук Сплит

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Хајдук Сплит)
Прејди на: содржини, барај
Хајдук Сплит
Целосно име ХНК Хајдук Сплит
Прекар(и) Бели и Мајстори с мора
Основан 13. фебруари 1911
Терен Стадион Пољуд
(Капацитет: 35.000)
Претседател ХрватскаМарин Брбиќ
Тренер ХрватскаИгор Тудор
Лига 1. ХНЛ
2013–14 Прва Хрватска лига, 3-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ХНК Хајдук Сплит (хрватски: Hrvatski nogometni klub Hajduk Split) e фудбалски клуб од Сплит, Хрватска. Тимот претставува најпопуларна спортска екипа во Сплит и една од најпопуларните во Хрватска. Својте домашни мечеви Хајдук ги игра на стадионот Пољуд. ВО својата историја има освоено 17 државни првенства и 14 купови, a најголеми европски успеси му се трите четвртфиналиња во Шампионската лига и по едно полуфинале во УЕФА Купот и Купот на Победниците на Куповите.

Клубот е основан во фебруари 1911. во Прага од страна на студенти од Сплит. Во 2011. година Хајдук го одбележи 100-годишното постоење на клубот со голема прослава.

Најлут противник на тимот е Динамо Загреб, со кој го игра популарното Вечно дерби. Меѓу другото овие два тима биле шампиони во 19 од вкупно 20-те одиграни првенства на Хрватска (Динамо 13 пати бил првак, Хајдук 6). Традиционално клубот најголема подршка има во Далмација, но голем број на навивачи има и во останатите делови на Хрватска и во странство. Најголемата навивачка група, основана 1950. година, го носи името Торцида.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Хрватска ГМ Фабјан Томиќ
2 Хрватска ОД Дино Микановиќ
4 Хрватска ОД Антонио Милиќ
5 Хрватска ОД Горан Миловиќ
6 Босна и Херцеговина ОД Авдија Вршајевиќ
7 Хрватска СР Мислав Анѓелковиќ
8 Хрватска СР Никола Влашиќ
9 Хрватска НП Антон Маглица
10 Хрватска СР Андрија Балиќ
11 Австрија НП Сандро Готал
15 Узбекистан НП Темурхија Абдухоликов
17 Хрватска ОД Горан Јозиновиќ
18 Хрватска СР Мијо Цакташ
19 Хрватска НП Елвир Малоку
22 Хрватска ОД Марио Малоча (капитен)
Бр. Нац. Позиција Играч
23 Хрватска ОД Зоран Нижиќ
25 Хрватска ГМ Данте Стипица
27 Хрватска ОД Матеј Јоњиќ
28 Хрватска ОД Филип Брадариќ
30 Хрватска СР Јосип Башиќ
31 Босна и Херцеговина СР Тино-Свен Сушиќ
32 Хрватска НП Марко Бенцун
33 Хрватска НП Томислав Киш
35 Хрватска ОД Лука Лучиќ
41 Гана ОД Џеремаја Аркорфул
54 Австрија ОД Давид Домеј
77 Брег на Слоновата Коска НП Жан Еврард Куаси
78 Хрватска СР Дејан Мезга
91 Хрватска ГМ Ловре Калиниќ
99 Украина НП Артем Милевски

Титули[уреди | уреди извор]

Првак на Југославија (7) : 1950., 1952., 1954/55., 1970/71., 1973/74., 1974/75., 1978/79.

Првак на Хрватска (6) : 1992., 1993./94., 1994./95., 2000./01., 2003./04. и 2004./05.

Хрватски Фудбалски Куп (6) : 1992./93., 1994./95., 1999./00., 2002./03., 2009./10., 2012./13.

Хрватски Фудбалски Суперкуп (6) : 1992., 1992/93., 1993/94., 1994/95., 2003/04., 2004/05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]