ФК Риека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Риека
Целосно имеХрватски фудбалски клуб Риека
ПрекариРиечки Бели
Основан1911 (како Кварнер)
СтадионСтадион Кантрида
(Капацитет: 10.261)
ПретседателХрватскаДамир Мишковиќ
ТренерСловенијаМатјаж Кек
Лига1. ХНЛ
2012–13Прва Хрватска лига, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ФК Риека е хрватски фудбалски клуб од градот Риека. ФК Риека е еден од најуспешните хрватски клубови по традицијата и значењето во хрватскиот фудбал. Досега Риека има освоено 4 национални купа (2 Купа на Југославија и 2 Купа на Хрватска), и еден Балкански куп освоен 1978. Најголем ривал им е сплитски Хајдук. Други ривали им се загребачки Динамо, пулска Истра и градскиот ривал, третолигашот Ориент.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот ФК Риека е формиран во 1946 година под името Кварнер. Основачи на клубот биле тогашните водечки спортски работници во градот: Драго Харапин, Едо Радети, Ренато Тих итн. Прв претседател во историјата на клубот бил др. Људевит Сошиќ, а прв тренер бил Ханс Блох. Првиот натпревар во својата историја, Риека го одиграла на домашен терен против сплитски Хајдук. Риека победила со резултат 2-0, а првиот гол во историјата на клубот го постигнал Риналдо Петронио. Под името Кварнер клубот се натпреварувал само до 1954 година кога го менува името во ФК Риека. Под ова име клубот ги остварува најголемите успеси во својата историја, кога стигнале до едно четвртфинале и едно осминафинале во европските натпреварувања. Во периодот на татковинската војна ФК Риека има мала промена на името во Хрватски Фудбалски Клуб Риека. Со тој потег Риека јасно заземала антијугословенски став и се декларирала како вистнски хрватски клуб. Клупска маскота е морското куче, популарно наречен пешекан.

Во ново формираната држава Хрватска, од 1991, Риека секогаш завршувала во врвот на табелата во ХНЛ. Посебно за истакнување се резултатите од сезоните 1998-99 и 2005-06 кога биле втори, а во сезоните 2003-04 и 2008-09 завршиле како трети.

Во сезоната 1998-99 во завршниот дел од првенството, скандалозното судење ја спречува Риека да дојде до својата прва титула во 1. ХНЛ. Во последните минути од последното коло во првенството против Осиек, на Риека и е поништен регуларен гол, со кој Риека би победила и би била шампион. Риека се борела за насловот уште и во сезоните 2005, и 2006 година во Хрватска, и неколку пати во Југославија. Риека е еден од трите најголеми клубови во Хрватска, што потврдува и податокот дека Риека константно игра во првата лига уште од 1974 година, како и четирите освоени национални купови и европски успеси.

Во сезоната 2004-05, Риека го имала најдобриот стрелец во Прва ХНЛ, Томислав Ерцег, со 17 голови. Леон Бенко истотака бил најдобар стрелец во лигата, но во сезоната 2012-13. Во лигата на поранешна Југославија најдобар стрелец бил Милан Радовиќ со 26 постигнати голови 1981 година.

Во текот на јануари 2012 договорено е италијанскиот бизнисмен Габриеле Волпи, воедно и сопственик на фондацијата Social Sport, да превземе 70% од сопственичките акции во ФК Риека. Остатокот од 30 % од акциите останал во рацете на градот Риека (25%), односно малите акционери, навивачи (5%). Волпи е веќе сопственик на италијанскиот клуб Специја, која моментално се натпреварува во Серија Б, а истотака бил сопственик и на ватерполските клубови Про Реко и Приморје.

Стадион[уреди | уреди извор]

Стадион Кантрида

Стадионот Кантрида се наоѓа во западниот дел на Риека, на патот за Опатија. Овој стадион е единствен во светот по тоа што е сместн помеѓу карпите и морето, кое се наоѓа на околу 50 метри од самиот стадион. Популарната американска телевизиска куќа CNN во ноември 2011 го избрала Кантрида како еден од седумте најчудесни фудбалски стадиони во светот, што секако е големо признаније за навивачите на Риека. Стадионот Кантрида својте први денови ги бележи во 1913 година.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
5 Хрватска ОД Дарио Кнежевиќ (Кап.)
7 Босна и Херцеговина СР Мехмед Алиспахиќ
8 Хрватска НП Горан Мујановиќ
10 Хрватска СР Анас Шарбини
11 Хрватска ОД Иван Томечак
12 Хрватска ГМ Дино Распор
13 Хрватска ОД Марко Лешковиќ
14 Хрватска ОД Иван Борас
15 Хрватска ОД Матеј Митровиќ
16 Хрватска СР Иван Мочиниќ
17 Нигерија НП Гуднес Охиремен Аџаји
20 Босна и Херцеговина СР Зоран Квржиќ
21 Босна и Херцеговина СР Дамир Зломислиќ
Бр. Позиција Играч
22 Австрија ОД Марин Леовац
23 Хрватска ОД Лука Мариќ
24 Хрватска ОД Матео Бертоша
25 Хрватска ГМ Иван Варгиќ
26 Хрватска СР Мате Малеш
27 Хрватска СР Никола Покривач
29 Хрватска СР Домагој Пушиќ
30 Хрватска НП Јосип Брезовец
32 Хрватска ГМ Андреј Прскало
88 Бразил СР Моисес
89 Хрватска СР Ведран Југовиќ
91 Хрватска НП Андреј Крамариќ
99 Хрватска НП Иван Крстановиќ

Титули[уреди | уреди извор]

  • победник (2): 2005, 2006.
  • финалист (1): 1994.
  • победник (2): 1978, 1979.
  • финалист (1): 1987.
  • победник (1): 1978.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]