ХНК Хајдук Сплит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хајдук Сплит
Целосно име ХНК Хајдук Сплит
Прекар(и) Бели и Мајстори с мора
Основан 13 февруари 1911
Терен Стадион Пољуд
(Капацитет: 35.000)
Претседател ХрватскаИван Кос
Тренер ШпанијаЖоан Кариљо
Лига 1. ХНЛ
2015–16 Прва Хрватска лига, 3-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ХНК Хајдук Сплит (хрватски: Hrvatski nogometni klub Hajduk Split) e фудбалски клуб од Сплит, Хрватска. Тимот претставува најпопуларна спортска екипа во Сплит и една од најпопуларните во Хрватска. Своите домашни мечеви Хајдук ги игра на стадионот Пољуд. Во својата историја има освоено 17 државни првенства и 14 купови, a најголеми европски успеси му се трите четвртфиналиња во Шампионската лига и по едно полуфинале во УЕФА Купот и Купот на Победниците на Куповите.

Клубот е основан во февруари 1911. во Прага од страна на студенти од Сплит. Во 2011. година Хајдук го одбележи 100-годишното постоење на клубот со голема прослава.

Најлут противник на тимот е Динамо Загреб, со кој го игра популарното Вечно дерби. Меѓу другото овие два тима биле шампиони во 19 од вкупно 20-те одиграни првенства на Хрватска (Динамо 13 пати бил првак, Хајдук 6). Традиционално клубот најголема подршка има во Далмација, но голем број на навивачи има и во останатите делови на Хрватска и во странство. Најголемата навивачка група, основана 1950. година, го носи името Торцида.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Хрватска ГМ Данте Стипица
3 Босна и Херцеговина ОД Јосип Квесиќ
5 Хрватска ОД Лоренцо Шимиќ
6 Бразил СР Џеферсон
8 Хрватска СР Никола Влашиќ
9 Унгарија НП Марко Футач
11 Камерун НП Френк Охандза
13 Хрватска ГМ Иво Грбиќ
14 Хрватска СР Тончи Мујан
15 Шпанија СР Игњацио Магањто
16 Хрватска НП Иван Мастелиќ
17 Хрватска СР Јосип Јурановиќ
18 Босна и Херцеговина СР Звонимир Кожуљ
19 Гамбија СР Хамза Бари
20 Австралија СР Ентони Калик
Бр. Нац. Позиција Играч
22 Гана НП Саид Ахмед Саид
23 Хрватска ОД Зоран Нижиќ
24 Хрватска ОД Марко Пејиќ
26 Хрватска СР Тома Башиќ
27 Албанија ОД Хисен Мемола
28 Хрватска СР Марко Бенцун
30 Хрватска СР Јосип Башиќ
32 Хрватска СР Фран Тудор
34 Косово ОД Ардијан Исмајли
44 Хрватска ОД Марко Чосиќ
50 Хрватска СР Анте Ерцег
88 Австрија СР Фране Војковиќ
89 Хрватска НП Борис Рапаиќ
90 Грција СР Савас Генцоглу
91 Хрватска ГМ Ловре Калиниќ (капитен)

Титули[уреди | уреди извор]

Првак на Југославија (7) : 1950., 1952., 1954/55., 1970/71., 1973/74., 1974/75., 1978/79.

Првак на Хрватска (6) : 1992., 1993./94., 1994./95., 2000./01., 2003./04. и 2004./05.

Хрватски Фудбалски Куп (6) : 1992./93., 1994./95., 1999./00., 2002./03., 2009./10., 2012./13.

Хрватски Фудбалски Суперкуп (6) : 1992., 1992/93., 1993/94., 1994/95., 2003/04., 2004/05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]