Прва фудбалска лига на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Прва Хрватска лига)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
2019/20
PrvaLigaLogo.png
СпортФудбал
Основана1992
Број на екипи10
ДржаваХрватска Хрватска
Тековен првакДинамо Загреб Динамо Загреб
Најмногу титулиДинамо Загреб Динамо Загреб (20)
ТВ-партнер(и)Аренаспорт
Ниво на пирамидата1
Испаѓање воВтора ХНЛ
Домашен купКуп на Хрватска
Порталhttp://www.prva-hnl.hr

Првата фудбалска лига на Хрватска или Прва ХНЛ (хрватски: Prva hrvatska nogometna liga), поради спонзорски причини MaxTV Прва Лига, е фудбалска лига од највисок ранг во Хрватска, основана во 1992 година. Победникот се квалификува за Лига на Шампионите.

Динамо Загреб е актуелен шампион, откако во сезоната 2013-14 ја освои деветата титула по ред. Динамо Загреб исто така е најуспешен клуб со освоени 16 титули, а потоа следи тимот на Хајдук Сплит со 6 титули.

Победници[уреди | уреди извор]

Клуч
00 Шампионот во Лигата исто така е победник во купот на Хрватска, остварува т.н. двојна титула.
Сезона Шампион (титули) Вицешампиони Третопласирани Најдобри Стрелци (s)
Играч (Клуб) Голови
1992 Хајдук Сплит (1) ФК Загреб Осијек Хрватска Адриан Кознику (Хајдук)
12
1992–93 Кроација Загреб (1) Хајдук Сплит ФК Загреб Хрватска Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
23
1993–94 Хајдук Сплит (2) ФК Загреб Кроација Загреб Хрватска Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
29
1994–95 Хајдук Сплит (3) Кроација Загреб Осијек Хрватска Роберт Шпехар (Осијек)
23
1995–96 Кроација Загреб (2) Хајдук Сплит Вартекс Хрватска Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
19
1996–97 Кроација Загреб (3) Хајдук Сплит Хрватски Драговољац Хрватска Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
20
1997–98 Кроација Загреб (4) Хајдук Сплит Осијек Хрватска Мате Батурина (ФК Загреб)
18
1998–99 Кроација Загреб (5) Риека Хајдук Сплит Хрватска Јошко Поповиќ (Шибеник)
21
1999–2000 Динамо Загреб (6) Хајдук Сплит Осијек Хрватска Томо Шокота (Динамо Загреб)
21
2000–01 Хајдук Сплит (4) Динамо Загреб Осијек Хрватска Томо Шокота (Динамо Загреб)
20
2001–02 ФК Загреб (1) Хајдук Сплит Динамо Загреб Хрватска Ивица Олиќ (ФК Загреб)
21
2002–03 Динамо Загреб (7) Хајдук Сплит Вартекс Хрватска Ивица Олиќ (Динамо Загреб)
16
2003–04 Хајдук Сплит (5) Динамо Загреб Риека Хрватска Роберт Шпехар (Осијек)
18
2004–05 Хајдук Сплит (6) Интер Запрешиќ ФК Загреб Хрватска Томислав Ерцег (Риека)
17
2005–06 Динамо Загреб (8) Риека Вартекс Хрватска Иван Бошњак (Динамо Загреб)
22
2006–07 Динамо Загреб (9) Хајдук Сплит ФК Загреб Хрватска Едуардо да Силва (Динамо Загреб)
34
2007–08 Динамо Загреб (10) Славен Белупо Осиjek Босна и Херцеговина Желимир Теркеш (Задар)
21
2008–09 Динамо Загреб (11) Хајдук Сплит Риека Хрватска Марио Манџукиќ (Динамо Загреб)
16
2009–10 Динамо Загреб (12) Хајдук Сплит Цибалија Хрватска Давор Вугринец (ФК Загреб)
18
2010–11 Динамо Загреб (13) Хајдук Сплит РНК Сплит Хрватска Иван Крстановиќ (ФК Загреб)
19
2011–12 Динамо Загреб (14) Хајдук Сплит Славен Белупо Црна Гора Фатос Беќирај (Динамо Загреб)
15
2012–13 Динамо Загреб (15) Локомотива Риека Хрватска Леон Бенко (Риека)
19
2013–14 Динамо Загреб (16) Риека Хајдук Сплит Хрватска Дује Чоп (Динамо Загреб)
22
2014–15 Динамо Загреб (17) Риека Хајдук Сплит Хрватска Андреј Крамариќ (Риека) 21

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобрите фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херзговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија