Фудбалски куп на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Хрватска
ЗемјаХрватска Хрватска
Основана1992
Број на клубови48
Тековен првакРиека Риека (5-та титула)
(2018–2019)
Најмногу титулиДинамо Загреб Динамо Загреб
(15 титули)
Мрежно местоКуп на Хрватска
Фудбалски куп на Хрватска 2019-2020

Фудбалски куп на Хрватска е фудбалско натпреварување во Хрватска кое се одржува секоја година.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Во купот се натпреваруваат 48 клубови:

  • 16 најдобро рангирани клубови според коефициентот на ХНС во претходните пет сезони
  • 21 победник на жупанијскиот куп кое го организирале жупанијските фудбалски сојузи
  • 11 поразени во финалето на жупанијскиот куп

32 клуба кои се квалификувале преку жупанијските купови играат во претколото на купот, додека преостанатите 16 ги чекаат победниците во шеснаесттина финалето.

Во завршниот дел на хрватскиот куп учествуваат 16 најдобри клубови според коефициентот на успешност во натпреварувањето во последните пет години, 21 освојувач на Жупанијскиот куп и 11 финалист од жупанијските сојузи со најголем број на регистрирани фудбалски клубови.[1]

Купот се игра на претколо, шеснаесттинафинале, осминафинале, четвртфинале, полуфинале и финале. Претколото, шеснаесттинафиналето и осминафиналето се играат на еден натпревар, во кој домаќин е послабата екипа по коефициентот. Во четвртфиналето и полуфиналето се игра на два натпревари, а паровите се одредуваат со извлекување независно од коефициентот на клубовите. Финалето од сезоната 2014-2015, се игра на еден натпревар и тоа на неутрален терен. Во случај да натпреварот заврши нерешено, се играат две продолженија од 15 минути, а ако ни тогаш нема победник, се шутираат пенали. Освојувачот на купот го добива пехарот Рабузиново сонце и стекнува право да учествува во УЕФА Лига Европа.

Победници и финалисти[уреди | уреди извор]

Сезона Победник Резултат Финалист Стадион и град
1992 Инкер Запрешич Инкер Запрешич 1 - 1 ХАШК Граѓански ХАШК Граѓански Инкер, Запрешиќ
1 - 0 Максимир, Загреб
1992-93 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 4 - 1 Кроација Загреб Кроација Загреб Пољуд, Сплит
1 - 2 Максимир, Загреб
1993-94 Кроација Загреб Кроација Загреб 2 - 0 Риека Риека Максимир, Загреб
0 - 1 Кантрида, Риека
1994-95 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 3 - 2 Кроација Загреб Кроација Загреб Пољуд, Сплит
1 - 0 Максимир, Загреб
1995-96 Кроација Загреб Кроација Загреб 2 - 0 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин Вартекс, Вараждин
1 - 0 Максимир, Загреб
1996-97 Кроација Загреб Кроација Загреб 2 - 1 НК Загреб НК Загреб Максимир, Загреб
1997-98 Кроација Загреб Кроација Загреб 1 - 0 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин Вартекс, Вараждин
2 - 1 Максимир, Загреб
1998-99 Осиек Осиек 2 - 1 зг Цибалија Цибалија Максимир, Загреб
1999-00 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 2 - 0 Кроација Загреб Кроација Загреб Пољуд, Сплит
0 - 1 Максимир, Загреб
2000-01 Динамо Загреб Динамо Загреб 2 - 0 Хајдук Сплит Хајдук Сплит Пољуд, Сплит
1 - 0 Максимир, Загреб
2001-02 Динамо Загреб Динамо Загреб 1 - 1 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин Максимир, Загреб
1 - 0 Вартекс, Вараждин
2002-03 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 1 - 0 Уљаник Пула Уљаник Пула Алдо Дросина, Пула
4 - 0 Пољуд, Сплит
2003-04 Динамо Загреб Динамо Загреб 1 - 1 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин Вартекс, Вараждин
0 - 0 гг Максимир, Загреб
2004-05 Риека Риека 2 - 1 Хајдук Сплит Хајдук Сплит Кантрида, Риека
1 - 0 Пољуд, Сплит
2005-06 Риека Риека 4 - 0 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин Кантрида, Риека
1 - 5 гг Вартекс, Вараждин
2006-07 Динамо Загреб Динамо Загреб 1 - 0 Славен Белупо Славен Белупо Максимир, Загреб
1 - 1 Градски, Копривница
2007-08 Динамо Загреб Динамо Загреб 3 - 0 Хајдук Сплит Хајдук Сплит Максимир, Загреб
0 - 0 Пољуд, Сплит
2008-09 Динамо Загреб Динамо Загреб 3 - 0 Хајдук Сплит Хајдук Сплит Максимир, Загреб
0 - 3 прод. (4-3 пен.) Пољуд, Сплит
2009-10 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 2 - 1 Шибеник Шибеник Пољуд, Сплит
2 - 0 Шубичевац, Шибеник
2010-11 Динамо Загреб Динамо Загреб 5 - 1 Вараждин Вараждин Максимир, Загреб
3 - 1 Градски, Вараждин
2011-12 Динамо Загреб Динамо Загреб 0 - 0 Осиек Осиек Градски врт, Осиек
3 - 1 Максимир, Загреб
2012-13 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 2 - 1 Локомотива Локомотива Пољуд, Сплит
3 - 3 Максимир, Загреб
2013-14 Риека Риека 1 - 0 Динамо Загреб Динамо Загреб Максимир, Загреб
2 - 0 Кантрида, Риека
2014-15 Динамо Загреб Динамо Загреб 0 - 0 прод. (4-2 пен.) РНК Сплит РНК Сплит Максимир, Загреб
2015-16 Динамо Загреб Динамо Загреб 2 - 1 Славен Белупо Славен Белупо Градски врт, Осиек
2016-17 Риека Риека 3 - 1 Динамо Загреб Динамо Загреб НК Вараждин, Вараждин
2017-18 Динамо Загреб Динамо Загреб 1 - 0 Хајдук Сплит Хајдук Сплит Цибалија, Винковци
2018-19 Риека Риека 3 - 1 Динамо Загреб Динамо Загреб Алдо Дросина, Пула

Титули по клуб[уреди | уреди извор]

Екипа Титули Години на освојување на титулите
Динамо Загреб Динамо Загреб 15 1994, 1996, 1997, 1998, 2001, 2002, 2004, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2015, 2016, 2018
Хајдук Сплит Хајдук Сплит 6 1993, 1995, 2000, 2003, 2010, 2013
Риека Риека 5 2005, 2006, 2014, 2017, 2019
Интер Запрешич Интер Запрешич 1 1992
Осиек Осиек 1 1999

Повзрано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]