Лига 1 (Романија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лига 1
ЗемјаРоманија Романија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1909
Број на клубови14
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЛига 2 (втора лига)
Домашен купКуп на Романија
Тековен првакЧФР Клуж ЧФР Клуж (6. титула)
(2019-2020)
Најмногу титулиСтеауа Букурешт Стеауа Букурешт (26)
ТВ партнериDigi Sport
Мрежно местоlpf.ro
Лига 1 (Романија) 2019-2020

Лига 1 (романски: Liga I) позната и како Лига 1 Бетано поради спонзорски причини, е професионална фудбалска лига во Романија, и претставува највисоко ниво на романскиот фудбал.

Лигата е основана во 1909 година. Мометналниот број на клубови кој се натпреваруваат во неа е 14. Една сезона во лигата трае од јули до јуни. На крајот на секоја сезона шампионот обезбедува место во квалификациите за Лигата на шампионите, а второпласираната и третопласираната екипа во Лигата на Европа. Двете последнопласирани екипи испаѓаат во понизок ранг, Лига 2.

Моментален шампион е екипата на ЧФР Клуж, додека најуспешен клуб е Стеауа Букурешт со 26 титули.

Клубови во сезоната 2018-2019[уреди | уреди извор]

Шампиони (1909-денес)[уреди | уреди извор]

Успешност по клубови[уреди | уреди извор]

Клуб Број на титули Последна титула
Стеауа Букурешт Стеауа Букурешт
26
2014/2015.
Динамо Букурешт Динамо Букурешт
18
2006/2007.
Венус Букурешт Венус Букурешт
8
1939/1940.
УТА Арад УТА Арад
6
1969/1970.
Чинезул Темишвар Чинезул Темишвар
6
1926/1927.
ЧФР Клуж ЧФР Клуж
6
2019/2020.
Университатеја Крајова ЧС Университатеја Крајова
4
1990/1991.
Петролул Плоешти Петролул Плоешти
4
1965/1966.
Рипенсија Темишвар Рипенсија Темишвар
4
1937/1938.
Рапид Букурешт Рапид Букурешт
3
2002/2003.
Арџеш Питешти Арџеш Питешти
2
1978/1979.
Прахова Плоешти Прахова Плоешти
2
1915/1916.
Колентина Букурешт Колентина Букурешт
2
1913/1914.
Олимпија Букурешт Олимпија Букурешт
2
2010/2011.
Униреа Триколор Букурешт Униреа Триколор Букурешт
1
1940/1941.
Орадеа Орадеа
1
1948/1949.
Колцеа Брашов Колцеа Брашов
1
1927/1928.
Јувентус Букурешт Јувентус Букурешт
1
1929/1930.
Решица Решица
1
1930/1931.
Униреа Урзичени Униреа Урзичени
1
2008/2009.
Астра Џурџу Астра Џурџу
1
2015/2016
Романо-Американа Букурешт Романо-Американа Букурешт
1
1914/1915.
Оцелул Оцелул Галаци
1
2010/2011.
Виторул Констанца Виторул Констанца
1
2016/2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија