Екстракласа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Екстракласа
Ekstraklasa.PNG
ЗемјаПолска Полска
КонфедерацијаУЕФА
Основана1926
Број на клубови16
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЈас лига (Полска)
Домашен купКуп на Полска
Актуелен шампионЛегија Варшава (14-та титула) - 2019/20
Најмногу титулиГурник Забже, Висла Краков и Легија Варшава (14 титули)
Мрежно местоОфицијално мрежно место на Екстракласа
Екстракласа 2020/2021

Екстракласа е најсилната професионална фудбалска лига во Полска. Администрирана е од Фудбалскиот сојуз на Полска.

Тимови[уреди | уреди извор]

Членови на Првата лига во сезоната 2020/21[уреди | уреди извор]

Победници по сезона[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија