ФК Легија Варшава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Легија Варшава
Legia Warszawa.png
ДржаваПолска Полска
Прекарвојска, легионари
Основанмарт 1916 како Дружина Спортова Легија
СтадионСтадион на полската армија,
Варшава, Полска
Капацитет31,103[1]
СопственикПолска Дариуш Миодуски
ТренерСрбија Александар Вуковиќ
ЛигаЕкстракласа
2020–21Екстракласа, 1.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Легија Варшава е полски фудбалски клуб од Варшава. Се натпреварува во Екстракласа, највисоко ниво на полските професионални фудбалски натпреварувања.

Основан е во 1916 во текот на воените операции во Првата светска војна, на Источниот фронт. Легија е еден од најуспешните полски фудбалски клубови во историјата, освојувајќи вкупно 10 првенства на полска,[2] рекордни 16 титули во Купот на Полска и рекордни 4 во Суперкупот на Полска.

Историја[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Легија Варшава - 2014

Сезона 2016-2017

Бр. Позиција Играч
1 Полска ГМ Аркадиуш Малаж
2 Полска ОД Михал Паздан
3 Полска СР Томаш Јодловец
4 Полска ОД Јакуб Червински
5 Полска ОД Мацеј Дабровски
6 Бразил СР Гилерме
7 Мартиник СР Стивен Лангил
8 Белгија СР Вадис Оџиџа-Оое
9 Грузија СР Валери Казаишвили
11 Унгарија НП Немања Николиќ
12 Гана НП Садам Сали
14 Чешка ОД Адам Хлушек
15 Полска СР Михал Копчински
18 Полска СР Михал Кухарчик
19 Полска ОД Бартош Берешински
22 Финска СР Каспер Хамалаинен
Бр. Позиција Играч
23 Босна и Херцеговина СР Стојан Врањеш
25 Полска ОД Јакуб Жезничак
26 Хрватска НП Сандро Куленовиќ
28 Полска ОД Лукаш Брож
30 Полска ГМ Радослав Мајецки
32 Србија СР Мирослав Радовиќ
33 Полска ГМ Радослав Цежњак
45 Полска НП Адам Ричковски
51 Полска СР Томаш Новотка
52 Полска ОД Матеуш Виетеска
53 Полска СР Себастијан Шимански
75 Франција СР Тибо Мулин
77 Бугарија СР Михаил Александров
90 Полска ГМ Мацеј Бабел
96 Полска ГМ Доминик Каколевски
99 Швајцарија НП Александар Пријовиќ

Титули[уреди | уреди извор]

1955, 1956, 1969, 1970, 1994, 1995, 2002, 2006, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018, 2020, 2021
Вицешампиони (12) : 1960, 1968, 1971, 1985, 1986, (1993,[2]) 1996, 1997, 2004, 2008, 2009, 2015
1955, 1956, 1964, 1966, 1973, 1980, 1981, 1989, 1990, 1994, 1995, 1997, 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
Вицешампиони (6) : 1952, 1969, 1972, 1988, 1991, 2004
1989, 1994, 1997, 2008
Вицешампиони (5) : 1990, 1995, 2006, 2012, 2014
2002.

Тренер[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/EuroExperience/competitions/UEFACup/01/67/58/86/1675886_DOWNLOAD.pdf
  2. Легија го освоила 1. место во сезоната 1992-1993, но биле обвинети за корупција. Резултатот од последниот натпревар бил откажан и тимот паднал на второто место на табелата. Фудбалската асоцијација на Полска одлучила да му го додели првенството на Лех Познањ.
    „Poland - List of final tables (RSSSF)“. rsssf.com. Посетено на 2013-06-08.