Фудбалска репрезентација на Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Полска
Грб на фудбалскиот сојуз
СојузФудбалски сојуз на Полска
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторПортугалија Пауло Соуса
КапитенРоберт Левандовски
Најмногу настапиРоберт Левандовски (148)
Најдобар стрелецРоберт Левандовски (82)
Домашен стадионНационален стадион во Варшава
ФИФА кодPOL
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално19 (10 декември 2020 година)
Највисок5 (10 август 2017 година)
Најнизок78 (јуни 2008)
Прв меѓународен натпревар
 Унгарија 1–0 Полска 
(Будимпешта, Унгарија; 18 декември 1921)
Најголема победа
 Полска 10–0 Сан Марино 
(Келце, Полска; 1 април 2009)
Најлош пораз
 Данска 8–0 Полска 
(Копенхаген, Данска; 26 јуни 1948)
Светско првенство
Учества7 (првпат во 1938)
Најдобар резултаттрето место 1974, 1982
Европско првенство
Учества3
Најдобар резултатЧетвртфинале, 2016

Фудбалската репрезентација на Полска ја претставува Полска на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на фудбалската асоцијација на Полска. Својот најголем успех полската репрезентација го остварила на Светското првенство во 1974 и Светското првенство во 1982 кога го освоиле бронзениот медал. На Олимписките игри Полска освоила три медали: златна во 1972, и две сребрени во 1976 и 1992. На Европските првенства Полска учествувала двапати, првпат во 2008 и во својте два настапи не успеала да ја помине групната фаза.

Национален стадион

Историја[уреди | уреди извор]

Настапи на големите турнири[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н З ДГ ПГ ОН П Н З ДГ ПГ
Уругвај 1930. Не учествувале Не учествувале
Италија 1934.
Франција 1938. Прва фаза 11. 1 0 0 1 5 6 2 1 0 1 4 1
Бразил 1950. Не учествувале Не учествувале
Швајцарија 1954.
Шведска 1958. Не се квалификувале 5 3 0 2 9 7
Чиле 1962. 2 0 1 1 2 3
Англија 1966. 6 2 2 2 11 10
Мексико 1970. 6 4 0 2 19 8
Германија 1974. Полуфинале 3. 7 6 0 1 16 5 4 2 1 1 6 3
Аргентина 1978. Втора групна фаза 5. 6 3 1 2 6 6 6 5 1 0 17 4
Шпанија 1982. Полуфинале 3. 7 3 3 1 11 5 4 4 0 0 12 2
Мексико 1986. Осминафинале 14. 4 1 1 2 1 7 6 3 2 1 10 6
Италија 1990. Не се квалификувале 6 2 1 3 4 8
САД 1994 10 3 2 5 10 15
Франција 1998. 8 3 1 4 10 12
Јужна Кореја Јапонија 2002 Групна фаза 25. 3 1 0 2 3 7 10 6 3 1 21 11
Германија 2006 Групна фаза 21. 3 1 0 2 2 4 10 8 0 2 27 9
ЈАР 2010 Не се квалификувале 10 3 2 5 19 14
Бразил 2014 10 3 4 3 18 12
Русија 2018 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Катар 2022
Вкупно 7/20 31 15 5 11 44 40 105 52 20 33 199 125

Настапи на Европските првенства[уреди | уреди извор]

Амблемот на Евро 2012 на кое полската репрезентација била домаќин заедно со Украина.
Полска, 2018
Европски првенства
Година Рунда Позиција ОН П Н З ДГ ПГ
Франција 1960 Не се квалификувале
Шпанија 1964
Италија 1968
Белгија 1972
Социјалистичка Федеративна Република Југославија 1976
Италија 1980
Франција 1984
Западна Германија 1988
Шведска 1992
Англија 1996
Белгија Холандија 2000
Португалија 2004
Австрија Швајцарија 2008 Групна фаза 14-ти 3 0 1 2 1 4
Полска Украина 2012 Групна фаза 14-ти 3 0 2 1 2 3
Франција 2016 To be determined
Вкупно Групна фаза 2/14 6 0 3 3 3 7

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Лукаш Фабијански 18 април 1985(1985-04-18)(39 г.) 23 0 Велс Свонзи Сити
ГМ Пшемислав Титон 4 јануари 1987(1987-01-04)(37 г.) 13 0 Шпанија Елче
ГМ Артур Боруч 20 февруари 1980(1980-02-20)(44 г.) 59 0 Англија Борнмут
ГМ Војќех Шченсни 18 април 1990(1990-04-18)(34 г.) 22 0 Англија Арсенал
ОД Камил Глик 3 февруари 1988(1988-02-03)(36 г.) 30 3 Италија Торино
ОД Лукаш Пишчек 3 јуни 1985(1985-06-03)(38 г.) 39 2 Германија Борусија Дортмунд
ОД Марсин Коморовски 17 април 1984(1984-04-17)(40 г.) 11 1 Русија Терек Грозни
ОД Лукаш Шукала 26 мај 1984(1984-05-26)(40 г.) 11 1 Саудиска Арабија Ал-Итихад
ОД Тијаго Чонек 21 април 1986(1986-04-21)(38 г.) 2 0 Италија Модена
СР Гжегож Криховијак 29 јануари 1990(1990-01-29)(34 г.) 25 1 Шпанија Севиља
СР Јакуб Блашчиковски 14 декември 1985(1985-12-14)(38 г.) 68 14 Германија Борусија Дортмунд
СР Камил Гросицки 8 јуни 1988(1988-06-08)(35 г.) 27 2 Франција Рен
СР Мацеј Рибус 19 август 1989(1989-08-19)(34 г.) 33 2 Русија Терек Грозни
СР Славомир Пешко 19 февруари 1985(1985-02-19)(39 г.) 30 2 Германија Келн
СР Пјотр Желињски 20 мај 1994(1994-05-20)(30 г.) 8 3 Италија Емполи
СР Кшиштоф Мончињски 23 мај 1987(1987-05-23)(37 г.) 6 1 Кина Гвиџу Рен
НП Роберт Левандовски 21 август 1988(1988-08-21)(35 г.) 67 23 Германија Бајерн Минхен (капитен)
НП Аркадиуш Милик 28 февруари 1994(1994-02-28)(30 г.) 15 6 Холандија Ајакс

Статистика и рекорди на играчите[уреди | уреди извор]

  • 23 јануари 2021 година

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

# Фудбалер Период Бр. настапи Бр. голови
1. Роберт Левандовски 2006– 116 63
2. Јакуб Блашчиковски 2006– 108 21
3. Михал Жевлаков 1998–2011 102 3
4. Гжегож Лато 1971–1984 100 45
5. Казимеж Дејна 1968–1978 97 41
6. Јацек Бак 1993–2008 96 3
Јацек Кшинувек 1999–2009 96 15
7. Владислав Жмуда 1973–1986 91 1
8. Антони Шимановски 1970–1980 82 1
9. Збигњев Боњек 1976–1988 80 24
Камил Гросицки 2008– 80 17
10. Камил Глик 2010– 79 6
11. Влоџимиеж Лубански 1963–1981 75 48
12. Томаш Валдох 1991–2002 74 2

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

# Фудбалер Период Бр. голови Бр. настапи
1. Роберт Левандовски 2006– 63 116
2. Влоџимиеж Лубански 1963–1980 48 75
3. Гжегож Лато 1971–1984 45 100
4. Казимиеж Дејна 1968–1978 41 97
5. Ернест Пол 1955–1965 39 46
6. Анжеј Шармах 1973–1982 32 61
7. Герард Цеслик 1947–1958 27 45
8. Збигњев Боњек 1976–1988 24 80
9. Роберт Левандовски 2008– 23 63
10. Ернест Вилимовски 1934–1939 21 22
Јакуб Блашчиковски 2006– 21 108
11. Дариуш Џекановски 1981–1990 20 63
12. Роман Косецки 1988–1995 19 69
Еузебиуш Смоларек 2002–2010 19 47

Селектори низ историјата[уреди | уреди извор]

Селектор Од До
Józef Szkolnikowski 1921-03-12 1922-05-14
Józef Lustgarten 1922-05-14 1922-09-03
Kazimierz Glabisz 1923-06-03 1923-11-01
Adam Obrubański 1924-08-10 1924-08-31
Tadeusz Kuchar 1925-07-19 1925-07-19
Tadeusz Synowiec 1925-08-30 1927-06-19
Tadeusz Kuchar 1928-06-10 1928-06-10
Stefan Loth 1928-07-01 1931-10-25
Józef Kałuża 1932-05-29 1939-08-27
Henryk Reyman 1947-06-11 1947-08-31
Andrzej Przeworski 1947-09-14 1947-10-26
Zygmunt Alfus 1948-04-04 1948-09-19
Andrzej Przeworski 1948-10-10 1948-10-17
Mieczysław Szymkowiak 1949-05-08 1949-11-06
Mieczysław Szymkowiak 1950-05-01 1950-10-22
Ryszard Koncewicz 1953-05-10 1956-07-22
Alfred Nowakowski 1956-08-26 1956-08-26
Czesław Krug 1956-10-28 1956-11-16
Henryk Reyman 1957-05-19 1958-10-05
Czesław Krug 1959-05-20 1962-11-28
Wiesław Motoczyński 1963-05-15 1965-11-01
Ryszard Koncewicz 1966-01-05 1966-01-05
Antoni Brzeżańczyk 1966-05-03 1966-07-05
Alfred Nowakowski 1966-09-11 1966-10-22
Michał Matyas 1966-11-17 1967-10-29
Ryszard Koncewicz 1968-04-24 1970-10-25
Kazimierz Górski 1971-05-05 1976-07-31
Jacek Gmoch 1976-10-16 1978-09-06
Ryszard Kulesza 1978-10-11 1980-12-07
Antoni Piechniczek 1981-01-25 1986-06-16
Wojciech Łazarek 1986-10-07 1989-06-03
Andrzej Strejlau 1989-08-23 1993-09-22
Lesław Ćmikiewicz 1993-10-13 1993-11-17
Henryk Apostel 1994-02-09 1995-11-15
Władysław Stachurski 1996-02-19 1996-05-01
Antoni Piechniczek 1996-06-02 1997-05-31
Krzysztof Pawlak 1997-06-14 1997-06-14
Janusz Wójcik 1997-09-06 1999-10-09
Јежи Енгел 2000-01-26 2002-06-14
Збигњев Боњек 2002-07-15 2002-11-20
Павекл Јанеш 2003-02-12 2006-06-20
Холандија Лео Бенхакер 2006-07-11 2009-09-10
Стефан Мајевски 2009-09-17 2009-10-28
Франчишек Шмуда 2009-10-29 2012-06-16
Валдемар Форналик 2012-07-10 2013-10-16
Адам Навалка 2013-10-26 2018-07-30
? 2018-08-01 2021-01-18
Португалија Пауло Соуса 2021-01-21 ?

Дресови низ историјата[уреди | уреди извор]

Светско првенство 1974
Светско првенство 1978
Светско првенство 1982
Светско првенство 1986
1990
Светско првенство 2002

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Екстракласа е најсилната професионална фудбалска лига во Полска

Надворешни врски[уреди | уреди извор]