Европско првенство во фудбал 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Евро 2012)
Европско првенство во фудбал 2012
UEFA Euro 2012
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
(полски)
Чемпіонат Європи з футболу 2012
(украински)'
Европско првенство во фудбал 2012
Општо за првенството
Домаќин(и)  Полска
 Украина
      градови 8
      стадиони 8
Период на одржување 8 јуни1 јули 2012
Број на учесници 16
Распределба на медалите
Шампион Шпанија (3. титула)
Второ место Италија
Статистички податоци за првенството
Посетеност 1.440.896  (46.481 по натпревар)
Одиграно натпревари 31
Дадено голови 76  (2.45 по натпревар)
Најдобар стрелец Русија Алан Џагоев
Германија Марио Гомес
Хрватска Марио Манџукиќ
Португалија Кристијано Роналдо
Италија Марио Балотели
Шпанија Фернандо Торес (3 гола)
Најдобар играч Шпанија Андрес Инјеста

Евро 2012 или Европското првенство во фудбал во 2012 во Украина и Полска, (полски: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, украински: Чемпіонат Європи з футболу 2012) — 14. Европско првенство во фудбал, кое се одржа во Полска и Украина од 8 јуни до 1 јули 2012. Цермонијата на отвoрањето се одржа во Варшава, а финалето на првенството ќе се одигра во Киев.

На првенството учествуваа 16 европски фудбалски репрезенатции.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Официјалните маскоти на “Евро 2012“ - Славек и Славко
 Полска
Варшава Познањ Вроцлав Гдањск
Национален стадион
Капацитет: 58 145[1]
Градски стадион
Капацитет: 43 098
Градски стадион
Капацитет: 42 771
Балтик Арена
Капацитет: 40,818
Церемонија на свечено отворање,
2 натпревари (1/4 и 1/2)
3 натпревари 3 натпревари 3 натпревари и 1/4
 Украина
Киев Донецк Лавов Харков
НСК Олимписки
Капацитет: 70 050
Донбас Арена
Капацитет: 51 504
Нов стадион
Капацитет: 34 915
Стадион Металист
Капацитет: 38 633
Податотека:Стадіон «Металіст» 23-09-2009.jpg
3 натпревари, 1/4 и Финале 3 натпревари, 1/4 и 1/2 3 натпревари 3 натпревари

Квалификации[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на квалификациските групи се одржа во Полска на 7 февруари 2010[2]

Натпревари по групи[уреди | уреди извор]

Сите натпревари во Полска се играат според Средноевропско летно време (Central European Summer Time) (UTC+2), а во Украина според Источноевропско летно време (Eastern European Summer Time) (UTC+3).

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Чешка 3 2 0 1 4 5 -1 6
 Грција 3 1 1 1 3 3 0 4
 Русија 3 1 1 1 5 3 +2 4
 Полска 3 0 2 1 2 3 -1 2

Грција е пласирана пред Русија поради победата од 1-0 во меѓусебниот двобој.


8 јуни 2012
Полска  1 – 1  Грција
Русија  4 – 1  Чешка
12 јуни 2012
Грција  1 – 2  Чешка
Полска  1 – 1  Русија
16 јуни 2012
Чешка  1 – 0  Полска
Грција  1 – 0  Русија

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Германија 3 3 0 0 5 2 +3 9
 Португалија 3 2 0 1 5 4 +1 6
 Данска 3 1 0 2 4 5 -1 3
 Холандија 3 0 0 3 2 5 -3 0
9 јуни 2012
Холандија  0 – 1  Данска
Германија  1 – 0  Португалија
13 јуни 2012
Данска  2 – 3  Португалија
Холандија  1 – 2  Германија
17 јуни 2012
Португалија  2 – 1  Холандија
Данска  1 – 2  Германија

Група C[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Шпанија 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Италија 3 1 2 0 4 2 +2 5
 Хрватска 3 1 1 1 4 3 +1 4
 Ирска 3 0 0 3 1 9 -8 0
10 јуни 2012
Шпанија  1 – 1  Италија
Ирска  1 – 3  Хрватска
14 јуни 2012
Италија  1 – 1  Хрватска
Шпанија  4 – 0  Ирска
18 јуни 2012
Хрватска  0 – 1  Шпанија
Италија  2 – 0  Ирска

Група D[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Англија 3 2 1 0 5 3 +2 7
 Франција 3 1 1 1 3 3 0 4
 Украина 3 1 0 2 2 4 -2 3
 Шведска 2 1 0 2 5 5 0 3

Украина е пласирана пред Шведска поради победата од 2-1 во меѓусебниот двобој.


11 јуни 2012
Франција  1 – 1  Англија
Украина  2 – 1  Шведска
15 јуни 2012
Украина  0 – 2  Франција
Шведска  2 – 3  Англија
19 јуни 2012
Англија  1 – 0  Украина
Шведска  2 – 0  Франција

Фаза на елиминации[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
21 јуниВаршава        
  Чешка  0
27 јуниДонецк
  Португалија  1  
  Португалија  0 (2)
23 јуниДонецк
      Шпанија  0 (4)  
  Шпанија  2
1 јулиКиев
  Франција  0  
  Шпанија  4
22 јуниГдањск    
    Италија  0
  Германија  4
28 јуниВаршава
  Грција  2  
  Германија  1
24 јуниКиев
      Италија  2  
  Англија  0 (2)
  Италија  0 (4)  
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

21 јуни 2012
20:45 UTC+2
 Чешка 0 - 1  Португалија Национален стадион Варшава, Варшава
Гледачи: 55.590[3]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Извештај Роналдо гол 79'

22 јуни 2012
20:45 UTC+2
 Германија 4 - 2  Грција Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 38.751[4]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Лам гол 39'
Кедира гол 61'
Клозе гол 68'
Ројс гол 74'
Самарас гол 55'
Салпигидис гол 89' (пен..)

23 јуни 2012
21:45 UTC+3
 Шпанија 2 - 0  Франција Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 47.000[5]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Чаби Алонсо гол 19'90+1' (пен..) Report

24 јуни 2012
21:45 UTC+3
 Англија 0 - 0
(2 – 4 пен.)
 Италија НСК Олимписки, Киев
Гледачи: 64.340[6]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Извештај
  Пенали  
Џерард
Руни
Јанг (пречка)
Кол (одбрана)
2 – 4 Балотели
(надвор) Монтоливо
Пирло
Ночерино
Дијаманти

Полуфинале[уреди | уреди извор]

27 јуни 2012
21:45 UTC+3
 Португалија 0 - 0
(2 – 4 пен.)
 Шпанија Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 48.000[7]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Извештај
  Пенали  
Мутињо
Пепе
Нани
Алвеш
2 – 4 Алонсо
Инјеста
Пике
Рамос
Фабрегас

28 јуни 2012
20:45 UTC+2
 Германија 1 - 2  Италија Национален стадион Варшава, Варшава
Гледачи: 55.540[8]
Судија: Стефан Ланоа (Франција)
Озил гол 90+2' (пен..) Извештај Балотели гол 20'36'

Финале[уреди | уреди извор]

1 јули 2012
21:45 UTC+3
 Шпанија 4 - 0  Италија НСК Олимписки, Киев
Гледачи: 63.170[9]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Силва гол 14'
Алба гол 41'
Торес гол 84'
Мата гол 88'
Извештај
Шампион на Евро 2012
Шпанија
Шпанија
3. титула

Дисциплина[уреди | уреди извор]

Суспендирани играчи како резултат на добиен црвен картон или како последица на акумулација на два жолти:

Играч Прекршок Суспензија Белешки
Европа име на играч на натпревар со ? Група ? - ?
Група ? - ?
Суспензија поради добиен црвен картон
Европа име на играч во Група ? - ? Група ? - ?

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Press Kit: Logo and Slogan unveiling“ (PDF). UEFA. 14 декември 2009.
  2. Chaplin, Mark (30 јануари 2009). „UEFA lays out priorities for 2009“. uefa.com. Union of European Football Associations.
  3. „Full-time report Czech Republic-Portugal“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 јуни 2012.
  4. „Full-time report Germany-Greece“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 22 јуни 2012.
  5. „Full-time report Spain-France“ (PDF). Union of European Football Associations. 23 јуни 2012.
  6. „Full-time report England-Italy“ (PDF). Union of European Football Associations. 24 јуни 2012.
  7. „Full-time report Portugal-Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 27 јуни 2012.
  8. „Full-time report Germany-Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 јуни 2012.
  9. „Full-time report Spain-Italy“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 јули 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]