Стивен Џерард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стивен Џерард
noframe
Лични податоци
Полно име Стивен Џорџ Џерард
Роден на 30 мај 1980(1980-05-30)(43 г.)
Роден во Вистон, Англија
Држава Англија Англија
Висина 1,83 м[1]
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Астон Вила Астон Вила (тренер)
Повлекување 1 јануари 2017 (36 г.)
Младинска кариера
1987–1998 Ливерпул Ливерпул
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2015 Ливерпул Ливерпул 504 (120)
2015–2016 Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 34 (5)
Репрезентација
1999–2000 Англија Англија 21 4 (1)
2000–2014 Англија Англија 114 (21)
Раководител на екипите
2018–2021 Ренџерс Ренџерс
2021– Астон Вила Астон Вила
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
00, 1 март 2014 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20:00, 19 ноември 2013 (UTC)

Стивен Џорџ Џерард, MBE (роден 30 мај 1980) — англиски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од средниот ред. Мометално ја води екипата на Астон Вила

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Тој поголемиот дел од својата кариера играл на позицијата централен среден играч, но исто така често играл и како втор напаѓач, дефанзивен играч од среден ред, десен бек и десно крило.[2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Џерард ја започнал својата кариера во екипата на Ливерпул и го направил своето деби за првиот тим на 29 ноември 1998 против Блекбурн Роверс, влегувајќи како замена на местото на Вегард Хегем во полседната минута од натпреварот. Речиси целата кариера ја поминал во Ливерпул од 1998-2015. На 7 јануари 2015 потпишал за Лос Анџелес Галакси.

Почести[уреди | уреди извор]

Член на Британската Империја
«За неговите заслуги во фудбалот и спортот во Велика Британија»
Лондон, 29 декември 2006

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „1st Team squad profiles: Steven Gerrard“. Liverpool F.C. Посетено на 2012-03-13.
  2. „Football | Premier League | Liverpool News“. TEAMtalk. Архивирано од изворникот на 2013-04-04. Посетено на 2010-06-13.
  3. „Liverpool captain Steven Gerrard's greatest games“. BBC Sports. 14 March 2012. Посетено на 2 January 2013.