Дани Велбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англија Дани Велбек
Danny Welbeck 20120611.jpg
Лични податоци
Роден на 26 ноември 1990 (1990-11-26) (30 г.)
Роден во Манчестер, Англија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Вотфорд Вотфорд
Број 10
Младинска кариера
2001–2008 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2014 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 90 (20)
2010Престон Престон (заем) 8 (2)
2010–2011Сандерленд Сандерленд (заем) 26 (6)
2014-2019 Арсенал Арсенал 88 (18)
2019- Вотфорд Вотфорд 9 (0)
Репрезентација
2011- Англија Англија 36 (15)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 јуни 2014.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 септември 2014

Даниел Нил Таки "Дани" Велбек (роден на 26 ноември 1990 година) — англиски фудбалер кој игра за Арсенал и Англиската репрезентација. Тој е напаѓач по позиција, кој исто така може да игра како десно крило.

Велбек го направи својот пат до првиот тим преку младинските тимови на Манчестер Јунајтед пред да го направи своето сениорско деби во 2008 година и тогаш го постигна својот прв гол во процесот. Тој оттогаш помина низ освојување на Лига купот во сезоната 2008-09 и ФИФА клупско Светско првенство во 2008 пред да биде испратен на заем во Престон Норт Енд, а потоа и во Сандерленд.

Тој го направи своето сениорско деби за Англија во март 2011 во пријателски натпревар кој заврши нерешено 1-1 против Гана, земјата на двата негови родители. Тој го постигна својот прв сениорски репрезентативен гол на 2 јуни 2012 година, постигнувајќи гол во 1-0 победа во пријателски натпревар над Белгија.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]