Светско првенство во фудбал 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во фудбал 2014
португалски: Copa do Mundo da FIFA
Официјалното лого на првенството
Податоци за првенството
ЗемјаБразил
Датум на одржување12 јуни – 13 јули
(32 дена)
Екипи32 (од 5 конфедерации)
Стадиони12 (во 12 градови домаќини)
Финални резултати
Прво место  Германија (4. титула )
Второ место  Аргентина
Трето место  Холандија
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари64
Постигнати голови171 (2.67 по натпревар)
Гледачи3.429.873 (53.592 по натпревар)
ГолгетерКолумбија Хамес Родригес
(6 гола)
Најдобар играчАргентина Лионел Меси[1]
Најдобар млад играчФранција Пол Погба[2]
Најдобар голманГерманија Мануел Нојер[3]
2010
2018


Светско првенство во фудбал 2014 (португалски: Copa do Mundo da FIFA 2014) — 20. светско фудбалско првенство кое се одржало во Бразил.[4][5] Првенството започнало на 12 јуни, а финалето се одиграло на 13 јули 2014 година.

Бразил по вторпат бил домаќин на светско првенство, по Светското првенство во 1950. Бразил покрај Мексико, Италија, Франција и Германија, е петта држава која на двапати била домаќин на светското првенство.

Избор на домаќин[уреди | уреди извор]

ФИФА на 7 март 2003 година објавила дека по вторпат по Светското првенство во фудбал 1978 во Аргентина, во склад со политиката на ФИФА (ротација), Светското првенство во фудбал 2014 ќе се одржи на јужноамериканскиот континент.

КОНМЕБОЛ (јужноамериканска фудбалска организација) на 3 јуни 2003 најави дека за организација на првенството се заинтересирани Бразил и Колумбија.

На 11 април 2007 година Фудбалскиот сојуз на Колумбија објавил дека ја повлекува својата кандидатура за домаќин на првенството, притоа оставајќи го Бразил како единствен кандидат во трката за домаќин. На 29 октомври 2007 ФИФА во Цирих објави дека првенството ќе се одржи во Бразил.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Бразил директно се квалификувал на Мундијалот како домаќин. Босна и Херцеговина за првпат се квалификувала на светското првенство.

Репрезентации кои не учествувале на претходното светско првенство, а се квалификуваа на ова се: Еквадор, Костарика, Колумбија, Иран, Белгија, Русија и Хрватска.

Репрезентации кои учествувале на претходното светско првенство, а не успеаја да се квалификуваат на ова се: Северна Кореја, Парагвај, Данска, Словачка, Словенија, Србија, Нов Зеланд, Јужноафриканска Република (учествувала како домаќин).

Регион Квалификации
Европа 13 од 53
Јужна Америка 4+1 од 9
Северна, Средна Америка и Кариби 3+1 од 35
Азија 4+1 од 43
Африка 5 од 53
Океанија 0+1 од 11

Репрезентации кои се квалификувале[уреди | уреди извор]

На Светското првенство во фудбал 2014 учествувале 32 земји:

Африка
Северна Америка, Средна Америка и Кариби
Јужна Америка
Азија
Европа

Стадиони[уреди | уреди извор]

Според праксата на ФИФА, само еден град може да користи два стадиона, а бројот на градови домаќини е ограничен помеѓу осум и десет. Фудбалскиот сојуз на Бразил сепак побарал дозвола натпреварите да се одиграат во 12 градови. На 26 декември 2008 година, ФИФА дала зелено светло за барањето на Бразил.[6]

Конечниот список од дванаесет градови, од првобитно најавените седумнаесет, на кои ќе се одиграат натпреварите на Светското првенство 2014 официјално бил објавен на 31 мај 2009 година од страна на ФИФА.[7]

Бело Оризонте Бразилија Кујаба Куритиба
Стадион гувернер Магалаис Пинтo
(Минеирао)
Националeн стадион Мане Гаринча Арена Пантанал Стадион Жоаким Америко Гимараиса
(Арена Баишада)
капацитет: 62,160
(проширен)
капацитет: 70,064
(реновиран)
капацитет: 42,968
(реновиран)
капацитет: 41,456
(проширен)
Форталеза Манаус
Стадион Пласидо Адералдо Кастело
(Кастелао)
Арена Амазонија
(Вивалдо Лима)
капацитет: 64.846
(проширен)
капацитет: 42.374
(реновиран)

Натал Порто Алегре
Арена дас Дунас Стадион Жозе Пинеиро Борда
(Беира-Рио)
капацитет: 42.086
(реновиран)
капацитет: 48.849
(проширен)
Ресифе Рио де Жанеиро Салвадор Саун Пауло
Арена Пернамбуко Стадион Марио Филјо
(Маракана)
Стадион Октавио Мангабеира
(Арена Фонте Нова)
Арена Коринтијанс
капацитет: 44.248
(нов стадион)
капацитет: 76.804
(проширен)[8]
капацитет: 56,500
(реновиран)
капацитет: 65,807
(нов стадион)[9]

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Распоред на шеширите бил следниот:

 • 1. Носители на група со фиксиран носител на А групата, Бразил
 • 2. Африка и Јужна Америка
 • 3. Азија/Океанија/Северна, Средна Америка и Кариби
 • 4. Европа

Шешир 1

Шешир 2

Шешир 3

Шешир 4

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б Група Ц Група Д
 Бразил  Шпанија  Колумбија  Уругвај
 Хрватска  Холандија  Грција  Костарика
 Мексико  Чиле Брег на Слоновата Коска  Англија
 Камерун  Австралија  Јапонија  Италија
Група Е Група Ф Група Г Група Х
 Швајцарија  Аргентина  Германија  Белгија
 Еквадор  Босна и Херцеговина  Португалија  Алжир
 Франција  Иран Гана  Русија
[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас  Нигерија  САД  Јужна Кореја

Натпреварување по групи[уреди | уреди извор]

  Испаднати
  Екипи кои ја поминале групната фаза

Група А[уреди | уреди извор]

Табела на групата А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Бразил 3 2 1 0 7 2 +5 7
2.  Мексико 3 2 1 0 4 1 +3 7
3.  Хрватска 3 1 0 2 6 6 0 3
4.  Камерун 3 0 0 3 1 9 -8 0
12 јуни 2014
22:00
 Бразил 3 - 1  Хрватска Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 62.103[10]
Судија: Јуичи Нишимура (Јапонија)[11]
Нејмар гол 29'71' (пен..)
Оскар гол 90+1'
Извештај Марсело гол 11' (автогол)

13 јуни 2014
18:00
 Мексико 1 - 0  Камерун Арена дас Дунас, Натал
Публика: 39.216
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Пералта гол 61' Извештај

17 јуни 2014
21:00
 Бразил 0 - 0  Мексико Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 60.342
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Извештај

18 јуни 2014
00:00
 Камерун 0 - 4  Хрватска Арена Амазонија, Манаус
Публика: 39.982
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Извештај Олиќ гол 11'
Перишиќ гол 48'
Манџукиќ гол 61'73'

23 јуни 2014
22:00
 Камерун 1 - 4  Бразил Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 69,112
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Матип гол 26' Извештај Нејмар гол 17'35'
Фред гол 49'
Фернандињо гол 84'

23 јуни 2014
22:00
 Хрватска 1 - 3  Мексико Арена Пернамбуко, Ресифе
Публика: 41,212
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)
Перишиќ гол 87' Извештај Маркез гол 72'
Гвардадо гол 75'
Чичарито гол 82'

Група Б[уреди | уреди извор]

Табела на групата Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Холандија 3 3 0 0 10 3 +7 9
2.  Чиле 3 2 0 1 5 3 +2 6
3.  Шпанија 3 1 0 2 4 7 -3 3
4.  Австралија 3 0 0 3 3 9 -6 0
12 јуни 2014
21:00
 Шпанија 1 - 5  Холандија Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 48.173
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Алонсо гол 27' (пен..) Извештај Ван Перси гол 44'72'
Робен гол 53'80'
де Вреј гол 65'

13 јуни 2014
00:00
 Чиле 3 - 1  Австралија Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 40.275
Судија: Нумандез Десир Дуе (Брег на Слоновата Коска)
А. Санчес гол 12'
Валдивија гол 14'
Босежур гол 92'
Извештај Кејхил гол 35'

18 јуни 2014
18:00
 Австралија 2 - 3  Холандија Стадион Беира-Рио, Порто Алегре
Публика: 42.877
Судија: Џамел Хајмуди (Алжир)
Кејхил гол 21'
Јединак гол 54' (пен..)
Извештај Робен гол 20'
Ван Перси гол 58'
Депај гол 68'

18 јуни 2014
21:00
 Шпанија 0 - 2  Чиле Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74.101
Судија: Марк Гејгер (САД)
Извештај Варгас гол 20'
Аранхуиз гол 43'

23 јуни 2014
18:00
 Австралија 0 - 3  Шпанија Арена да Баишада, Куритиба
Публика: 39.375
Судија: Наваф Шукрала (Бахреин)
Извештај Вилја гол 36'
Торес гол 69'
Мата гол 82'

23 јуни 2014
18:00
 Холандија 2 - 0  Чиле Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 62.996
Судија: Бакари Гасама (Гамбија)
Фер гол 77'
Мемфис гол 90+2'
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Табела на групата Ц Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Колумбија 3 3 0 0 9 2 +7 9
2.  Грција 3 1 1 1 2 4 -2 4
3. Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 4 5 -1 3
4.  Јапонија 3 0 1 2 2 6 -4 1
14 јуни 2014
18:00
 Колумбија 3 - 0  Грција Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 57.174
Судија: Марк Гајгер (САД)
Армеро гол 5'
Гутиерез гол 58'
Х. Родригес гол 93'
Извештај
14 јуни 2014
3:00
Брег на Слоновата Коска 2 - 1  Јапонија Арена Пернамбуко, Ресифе
Публика: 40.267
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Бони гол 64'
Жервињо гол 66'
Извештај Хонда гол 16'

19 јуни 2014
18:00
 Колумбија 2 - 1 Брег на Слоновата Коска Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68.748
Судија: Хауард Веб (Англија)
Х. Родригес гол 64'
Квинтеро гол 70'
Извештај Жервињо гол 73'

19 јуни 2014
00:00
 Јапонија 0 - 0  Грција Арена дас Дунас, Натал
Публика: 39.465
Судија: Хоел Агилар (Ел Салвадор)
Извештај

24 јуни 2014
22:00
 Јапонија 1 - 4  Колумбија Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 40.340
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Оказаки гол 45+1' Извештај Квадрадо гол 17' (пен..)
Мартинес гол 55'82'
Родригес гол 90'

24 јуни 2014
22:00
 Грција 2 - 1 Брег на Слоновата Коска Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 59.095
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Самарис гол 42'
Самарас гол 90+3' (pen.)
Извештај Бони гол 74'

Група Д[уреди | уреди извор]

Табела на групата Д Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Костарика 3 2 1 0 4 1 +3 7
2.  Уругвај 3 2 0 1 4 4 0 6
3.  Италија 3 1 0 2 2 3 -1 3
4.  Англија 3 0 1 2 2 4 -2 1
14 јуни 2014
21:00
 Уругвај 1 - 3  Костарика Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 58.679
Судија: Феликс Брих (Германија)
Кавани гол 24' (пен..) Извештај Кемпбел гол 54'
Дуарте гол 57'
Урења гол 84'

14 јуни 2014
00:00
 Англија 1 - 2  Италија Арена Амазонија, Манаус
Публика: 39.800
Судија: Бјорн Куиперс (Холандија)
Стариџ гол 37' Извештај Маркизио гол 35'
Балотели гол 50'

19 јуни 2014
21:00
 Уругвај 2 - 1  Англија Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 62.575
Судија: Карлос Веласко Карбалјо (Шпанија)
Суарез гол 39'85' Руни гол 75'

20 јуни 2014
18:00
 Италија 0 - 1  Костарика Арена Парнамбуко, Ресифе
Публика: 40.285
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Извештај Руиз гол 44'

24 јуни 2014
18:00
 Италија 0 - 1  Уругвај Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 39.706
Судија: Марко Родригес (Мексико)
Извештај Годин гол 81'

24 јуни 2014
18:00
 Костарика 0 - 0  Англија Арена дас Дунас, Натал
Публика: 57,823
Судија: Џамел Хајмуди (Алжир)
Извештај

Група Е[уреди | уреди извор]

Табела на групата Е Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Франција 3 2 1 0 8 2 +6 7
2.  Швајцарија 3 2 0 1 7 6 +1 6
3.  Еквадор 3 1 1 1 3 3 0 4
4. [[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас 3 0 0 3 1 8 -7 0
15 јуни 2014
18:00
 Швајцарија 2 - 1  Еквадор Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68.351
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)
Мехмеди гол 48'
Сеферовиќ гол 90+3'
Извештај Е. Валенсија гол 22'

15 јуни 2014
21:00
 Франција 3 - 0 [[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 43.012
Судија: Сандро Ричи (Бразил)
Бензема гол 45' (пен..)72'
Валадарес гол 48' (o.g.)
Извештај

20 јуни 2014
21:00
 Швајцарија 2 - 5  Франција Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51.003
Судија: Бјорн Куиперс (Холандија)
Џемаили гол 81'
Џака гол 87'
Извештај Жиру гол 17'
Матуиди гол 18'
Валбуена гол 40'
Бензема гол 67'
Сисоко гол 73'

20 јуни 2014
00:00
[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас 1 - 2  Еквадор Арена де Баишада, Куритиба
Публика: 39.224
Судија: Бен Вилијамс (Австралија)
Костли гол 31' Извештај Е. Валенсија гол 34'65'

25 јуни 2014
22:00
[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас 0-3  Швајцарија Арена Амазонија, Манаус
Публика: 40,322
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Извештај Шакири гол 6'31'71'

25 јуни 2014
22:00
 Еквадор 0-0  Франција Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 73,749
Судија: Нумандез Десир Дуе (Брег на Слоновата Коска)
Извештај

Група Ф[уреди | уреди извор]

Табела на групата Ф Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Аргентина 3 3 0 0 6 3 +3 9
2.  Нигерија 3 1 1 1 3 3 0 4
3.  Босна и Херцеговина 3 1 0 2 4 4 0 3
4.  Иран 3 0 1 2 1 4 -3 1
15 јуни 2014
00:00
 Аргентина 2 - 1  Босна и Херцеговина Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74.738
Судија: Жоел Агилар (Ел Салвадор)
Колашинац гол 3' (автогол)
Меси гол 65'
Извештај Ибишевиќ гол 84'

16 јуни 2014
21:00
 Иран 0 - 0  Нигерија Арена де Баишада, Куритиба
Публика: 39.081
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Извештај

21 јуни 2014
18:00
 Аргентина 1 - 0  Иран Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 57.698
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Меси гол 90+1' Извештај

21 јуни 2014
00:00
 Нигерија 1 - 0  Босна и Херцеговина Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 40.499
Судија: Питер Олири (Нов Зеланд)
Одемвинге гол 29' Извештај

25 јуни 2014
18:00
 Нигерија 2 - 3  Аргентина Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 43,285
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Муса гол 4'47' Извештај Меси гол 3'45+1'
Рохо гол 50'

25 јуни 2014
18:00
 Босна и Херцеговина 3 - 1  Иран Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 48,011
Судија: Карлос Веласко Карбалјо (Шпанија)
Џеко гол 23'
Пјаниќ гол 59'
Вршаевиќ гол 83'
Извештај Гочанежад гол 82'

Група Г[уреди | уреди извор]

Табела на групата Г Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Германија 3 2 1 0 7 2 +5 7
2.  САД 3 1 1 1 4 4 0 4
3.  Португалија 3 1 1 1 4 7 -3 4
4. Гана 3 0 1 2 4 6 -2 1
16 јуни 2014
16:00
 Германија 4 - 0  Португалија Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51.081
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Милер гол 12' (pen.)45+1'78'
Хумелс гол 32'
Извештај

16 јуни 2014
00:00
Гана 1 - 2  САД Арена дас Дунас, Натал
Публика: 39.760
Судија: Џонас Ериксен (Шведска)
А. Ају гол 82' Извештај Демпси гол 1'
Брукс гол 86'

21 јуни 2014
21:00
 Германија 2 - 2 Гана Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 59.621
Судија: Сандро Ричи (Бразил)
Геце гол 51'
Клосе гол 71'
Извештај А. Ају гол 54'
Гјан гол 63'

22 јуни 2014
00:00
 САД 2 - 2  Португалија Арена Амазонија, Манаус
Публика: 40,123
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Џонс гол 64'
Демпси гол 81'
Извештај Нани гол 5'
Варела гол 90+5'

26 јуни 2014
18:00
 САД 0 - 1  Германија Арена Парнамбуко, Ресифе
Милер гол 55'

26 јуни 2014
18:00
 Португалија 2 - 1 Гана Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Џон Боје гол 31' (автогол)
Кристијано Роналдо гол 80'
Асамоа Жан гол 57'

Група Х[уреди | уреди извор]

Табела на групата Х Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Белгија 3 3 0 0 4 1 +3 9
2.  Алжир 3 1 1 1 6 5 +1 4
3.  Русија 3 0 2 1 2 3 -1 2
4.  Јужна Кореја 3 0 1 2 3 6 -3 1
17 јуни 2014
18:00
 Белгија 2 - 1  Алжир Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 56.800
Судија: Марко Родригес (Мексико)
Фелаини гол 70'
Мертенс гол 80'
Извештај Фегули гол 25' (пен..)

17 јуни 2014
00:00
 Русија 1 - 1  Јужна Кореја Арена Пантанал, Кујаба
Публика: 37.603
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Кержаков гол 74' Извештај Ли Кеун-Хо гол 68'

22 јуни 2014
18:00
 Белгија 1 - 0  Русија Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 73,819
Судија: Феликс Брих (Германија)
Ориџи гол 88' Извештај

22 јуни 2014
21:00
 Јужна Кореја 2 - 4  Алжир Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 42,732
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Сон гол 50'
Ко гол 72'
Извештај Слимани гол 26'
Халиче гол 28'
Џабу гол 38'
Брахими гол 62'

26 јуни 2014
22:00
 Јужна Кореја 0 - 1  Белгија Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 61.397
Судија: Бен Вилијамс (Австралија)
Извештај Јан Вертонген гол 78'

26 јуни 2014
22:00
 Алжир 1 - 1  Русија Арена де Башиада, Куритиба
Публика: 39.311
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Слимани гол 60' Извештај Кокорин гол 6'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
28 јуни – Бело Оризонте            
  Бразил   1 (3)
4 јули – Форталеза
  Чиле   1 (2)  
  Бразил   2
28 јуни – Рио де Жанеиро
    Колумбија   1  
  Колумбија   2
8 јули – Бело Оризонте
  Уругвај   0  
  Бразил   1
30 јуни – Бразилија
    Германија   7  
  Франција   2
4 јули – Рио де Жанеиро
  Нигерија   0  
  Франција   0
30 јуни – Порто Алегре
    Германија   1  
  Германија (прод.)   2
13 јули – Рио де Жанеиро
  Алжир   1  
  Германија (продолженија)   1
29 јуни – Форталеза
    Аргентина   0
  Холандија   2
5 јули – Салвадор
  Мексико   1  
  Холандија (пен.)   0 (4)
29 јуни – Ресифе
    Костарика   0 (3)  
  Костарика   1 (5)
9 јули – Саун Пауло
  Грција   1 (3)  
  Холандија   0 (2)
1 јули – Саун Пауло
    Аргентина   0 (4)   Трето место
  Аргентина (прод.)   1
5 јули – Бразилија 12 јули – Бразилија
  Швајцарија  0  
  Аргентина   1   Бразил  0
1 јули – Салвадор
    Белгија   0     Холандија  3
  Белгија (прод.)   2
  САД   1  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

28 јуни 2014
18:00
 Бразил 1-1  Чиле Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 57,714
Давид Луиз гол 18' Извештај Алексис Санчес гол 32'
  Пенали  
Давид Луиз
Вилијан
Марсело
Хулк
Нејмар
3-2 Пинила
Санчес
Арангиз
Дијаз
Јара

28 јуни 2014
22:00
 Колумбија 2-0  Уругвај Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 73,804
Родригес гол 28'50' Извештај

29 јуни 2014
18:00
 Холандија 2-1  Мексико Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 58,817
Снејдер гол 88'
Хунтелар гол 90+4' (пен..)
Извештај Дос Сантос гол 48'

29 јуни 2014
22:00
 Костарика 1-1  Грција Арена Парнамбуко, Ресифе
Публика: 41,242
Руиз гол 52' Извештај Папастатопулос гол 90+1'
  Пенали  
Борхес
Руиз
Гонсалес
Кемпбел
Умања
5-3 Митроглу
Христодулопулос
Холебас
Гекас

30 јуни 2014
18:00
 Франција 2-0  Нигерија Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 67,882
Пол Погба гол 79'
Јосеф Јобо гол 90+2' (авто гол)
Извештај

30 јуни 2014
22:00
 Германија 2-1
(продолженија)
 Алжир Стадион Беира Рио, Порто Алегре
Публика: 43,063
Шурле гол 92'
Озил гол 120'
Извештај Абделмумен Џабу гол 120+1'

1 јули 2014
18:00
 Аргентина 1-0
(продолженија)
 Швајцарија Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 63.255
Ди Марија гол 118' Извештај

1 јули 2014
22:00
 Белгија 2-1
(продолженија)
 САД Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51.227
Кевин де Брајн гол 93'
Ромелу Лукаку гол 105'
Извештај Џулијан Грин гол 107'

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

4 јули 2014
18:00
 Франција 0-1  Германија Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74.240
Судија: Нестор Питана (Аргентина)
Извештај Матс Хумелс гол 13'

4 јули 2014
22:00
 Бразил 2-1  Колумбија Стадион Кастелао, Форталеза
Публика: 60,342
Тиаго Силва гол 7'
Давид Луиз гол 69'
Извештај Хамес Родригес гол 80'

5 јули 2014
18:00
 Аргентина 1-0  Белгија Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68,551
Гонсало Игуаин гол 8' Извештај

5 јули 2014
22:00
 Холандија 0-0  Костарика Арена Фонте Нова, Салвадор
Публика: 51,179
Извештај
  Пенали  
ван Перси
Робен
Снејдер
Кајт
4–3 Борхес
(одбрана) Руиз
Гонсалес
Болањос
(одбрана) Умања

Полуфинале[уреди | уреди извор]

8 јули 2014
22:00
 Бразил 1-7  Германија Стадион Минеирао, Бело Оризонте
Публика: 58,141
Судија: Марко Родригес (Мексико)
Оскар гол 90' Извештај Томас Милер гол 11'
Мирослав Клозе гол 23'
Тони Крос гол 24'26'
Сами Кедира гол 29'
Андре Шурле гол 69'79'

9 јули 2014
22:00
 Холандија 0-0
(продолженија)
 Аргентина Арена Коринтијанс, Саун Пауло
Публика: 63,267
Извештај
  Пенали  
Влар
Робен
Снејдер
Кејт
2-4 Меси
Гарај
Агеро
Родригес

Натпревар за 3-то место[уреди | уреди извор]

12 јули 2014
22:00
 Бразил 0-3  Холандија Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Публика: 68,034
Извештај Ван Перси гол 3' (пенал)
Дели Блинд гол 17'
Џорџињо Вејналдум гол 90+1'

Финале[уреди | уреди извор]

13 јули 2014
21:00
 Германија 1-0
(продолженија)
 Аргентина Маракана, Рио де Жанеиро
Публика: 74,738
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Марио Геце гол 113' Извештај

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Демонстрации против Светското првенство на денот на отворање.

Протести[уреди | уреди извор]

Пред церемонијалното отворање на Куп на конфедерациите во 2013 одржан во Бразил, надвор од стадионот се одржале демонстрации организирани од страна на луѓе незадоволни од износот на јавни давачки за организација на Светското првенство.[12] Претседателката на Бразил, Дилма Русеф, и претседателот на ФИФА, Сеп Блатер биле силно исвиркани при најавата за нивните говори на отворањето на турнирот,[13] што резултирало со изјаснување на ФИФА дека церемонијата нема да содржи говори.[14] Понатамошните протести се одржаа за време на Купот на конфедерации, а исто така на почетокот и за времетраење на светското првенство.[15][16][17][18][19]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Messi wins golden ball“.
 2. „Paul Pogba wins young player award“. Архивирано од изворникот на 2016-01-07. Посетено на 2014-07-14.
 3. „Manuel Neuer wins golden glove award“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2014-07-14.
 4. Бразил официјално домаќин на СП 2014[мртва врска]
 5. Бразил домаќин на СП 2014[мртва врска]
 6. „Светското првенство во 2014 во дванаесет градови“ (италијански). Tuttomercatoweb.
 7. Градовите-домаќини за Бразил 2014 ќе бидат објавени во мај Архивирано на 8 јули 2014 г., www.fifa.com, 12 март 2009.
 8. „Cadeiras sao retiradas do Maracanã para conclusao da primeira etapa das obras pra a Copa do Mundo – Chairs are removed from Maracanã concluding the upgrading first step“. Noticias.r7.com. 6 јануари 1990. Посетено на 9 октомври 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „Brazil 2014“ (португалски). esportes.terra.com.br. 30 мај 2011. Посетено на 7 јуни 2011.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „Match report – Brazil–Croatia“ (PDF). FIFA.com. 12 June 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-07-14. Посетено на 12 June 2014.
 11. „Referee designations for matches 1-4“ (PDF). fifa.com. 2014-06-10. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-06-30. Посетено на 2014-06-12.
 12. Reuters (15 June 2013). „Brazil Beats Japan, Protests Spoil Confederations Cup Opening Day“. Voice of America. Brasilia: Federal government of the United States. Архивирано од изворникот на 2015-05-18. Посетено на 16 June 2013.
 13. Peck, Brooks (29 May 2013). „Sepp Blatter, Brazil president Dilma booed at Confederations Cup opening ceremony“. Sports.yahoo.com. Посетено на 16 June 2013.
 14. „Fifa scraps speeches to avoid protest“. BBC Sport (British Broadcasting Corporation). 12 March 2014.
 15. „Confed Cup protests continue“. ESPN. 17 June 2013.
 16. „Police clashes at start of Brazil Confederations Cup final“. BBC Sport (British Broadcasting Corporation). 1 July 2013.
 17. „Strikes, violent protests hit Brazil ahead of World Cup“. CNN. 16 May 2014.
 18. „17 Pictures Of Shocking Violence As Police 'Open Live Fire' On Anti-Fifa Protesters“. Huffington Post. 16 June 2014.
 19. „Brazilian police fire tear gas at World Cup protesters; CNN employees injured by anti-riot weapons“. CNN. 12 June 2014.