Сократис Папастатопулос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сократис Папастатопулос
Σωκράτης Παπασταθόπουλος
Sokratis Papastathopoulos.jpg
Лични податоци
Полно име Сократис Папастатопулос
Роден на 9 јуни 1988 (1988-06-09) (33 г.)
Роден во Каламата, Грција
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 25
Младинска кариера
ФК Аполон
ФК АЕК Атина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2008 ФК АЕК Атина 38 (1)
2006ФК Ники Волос (п) 11 (0)
2008–2010 ФК Џенова 51 (2)
2010–2011 ФК Милан 5 (0)
2011– ФК Џенова 0 (0)
2011–ФК Вердер Бремен (loan) 30 (1)
Репрезентација
2003–2005 Грција U-17
2005–2007 Грција U-19
2007– Грција U-21
2008– Грција 18 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 5 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јуни 2012

Сократис Папастатопулос (роден на 9 јуни 1988) — грчки фудбалер кој игра на позиција одбрана и во моментот игра во екипата на ФК Џенова.