Џејдон Санчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејдон Санчо
FC Salzburg gegen Manchester City FC (U19 8. Februar 2017) 09 (cropped).jpg
Санчо со Манчестер Сити во 2017
Лични податоци
Полно име Џејдон Малик Санчо[1]
Роден на 25 март 2000 (2000-03-25) (21 г.)[2]
Роден во Кембервел, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м[3]
Позиција крило[4]
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 7
Младинска кариера
2007–2015 Вотфорд Вотфорд
2015–2017 Манчестер Сити Манчестер Сити
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017 Борусија Дортмунд II Борусија Дортмунд II 3 (0)
2017– Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 41 (11)
Репрезентација
2015–2016 Англија Англија под 15 11 (7)
2016–2017 Англија Англија под 17 18 (14)
2017–2018 Англија Англија под 19 5 (2)
2018– Англија Англија 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22
34, 13 April 2019 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:34, 13 April 2019 (UTC)

Џејдон Малик Санчо (роден на 25 март 2000 година) — англиски фудбалер, крило на Борусија Дортмунд и на англиската репрезентација.

Санчо претходно бил младински играч на Ватфорд и Манчестер Сити, но својот прв супериорен професионален договор го потпишал со Дортмунд во 2017 година. Во својата втора сезона тој се етаблирал како стандарден играч во првиот тим и ја освоил наградата Бундеслигашки играч на месецот за октомври 2018 година. Санчо бил дел од англискиот младински тим кој го освоил Светското првенство на ФИФА У-17 во 2017 година и го направил своето деби за сениорскиот тим во 2018 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League clubs publish retained lists“. Premier League. 9 June 2017. Посетено на 17 November 2017.
  2. „Jadon Sancho“. Manchester City F.C. Архивирано од изворникот на 9 August 2017.
  3. „First team: Jadon Sancho“. Borussia Dortmund. Посетено на 11 October 2018.
  4. Ducker, James (30 August 2017). „Exclusive: Manchester City left baffled as teenage winger Jadon Sancho goes walkabout“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 13 October 2018.