Прејди на содржината

Марко Ројс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Марко Ројс
Ројс со Борусија Дортмунд во 2014
Лични податоци
Полно име Марко Ројс[1]
Роден на 31 мај 1989(1989-05-31)(35 г.)[1]
Роден во Дортмунд, Западна Германија
Висина 1.80 м (5 ст 11 ин)[2]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 11
Младинска кариера
1994–1996 Пост СВ Дортумд
1996–2006 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
2006–2008 Рот Вајс Ален Рот Вајс Ален
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Рот Вајс Ален II Рот Вајс Ален II 6 (3)
2007–2009 Рот Вајс Ален Рот Вајс Ален 43 (5)
2009–2012 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 97 (36)
2012– Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 153 (74)
Репрезентација
2009 Германија Германија 21 2 (0)
2011– Германија Германија 37 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:56, 28 May 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15:06, 30 March 2016 (UTC)

Марко Ројс (гермснки изговор: [ˈmaʁkoː ˈʁɔʏs]; роден на 31 мај 1989 година) — германски професионален фудбалер, кој игра како офанзивен играч за врска, крило или напаѓач за Борусија Дортмунд и германската репрезентација.

Ројс е познат по неговата флексибилност, брзина, техника,[3] и склоност на повреди.[4][5][6][7][8][9]

Ројс ја поминал младинската кариера во Борусија Дортмунд, пред да замине за Рот Ваијс Ахен. Тој играл за три клубови во својата сениорска кариера, особено и со најголемо влијание—за Борусија Менхенгладбах во Бундеслигата.[10] Ројс играл првенствено како лев напаѓач за БВБ; меѓутоа, тој бил способен да се репродуцира на десната страна и на средината на теренот, поради неговата способност да ја контролира топката со двете нозе.[се бара извор] Сезоната 2012 била неговата најуспешна сезона, постигнувајќи 18 гола и асистирајќи на осум, со што и помогнал на Борусија Менхенгладбах да обезбеди место во следната сезона во Лигата на Шампионите. На крајот на таа сезона, Ројс се согласил да се пресели во својот матичен клуб Борусија Дортмунд. Ројс го носел бројот 11 за тимот од Дортмунд.

Со Борусија Дортмунд, Ројс го освои Германскиот куп во 2013 година. Во 2012 година тој бил избран за Фудбалер на Годината во Германија и бил во УЕФА Тимот на Годината во 2013 година. Во 2012 година, Франц Бекенбауер зборувал за Ројс, заедно со Марио Геце, велејќи:"...Како класично дуо, никој не е подобар и плоден како Ројс и Геце."[11] Во 2013 година, Ројс е рангиран како четврти најдобар фудбалер во Европа од Блумберг.[12]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ројс бил во врска со Каролин Бос во 2009. Тие се разделиле во 2013 но останале блиски пријатели. Подоцна тој започнал да се забавува со германскиот модел Скарлет Гартман во декември 2015.[13]

Ројс изјавил дека доколку не би бил професионален фудбалер, би бил пилот.[14]

Ројс исто така се нашол на позадината на видео играта FIFA 17.[15]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Германија Рот Вајс Ахен[16][уреди | уреди извор]

Германија Борусија Дортмунд[17][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „M. Reus“. Soccerway. Посетено на 7 December 2013.
 2. [1]. bvb.de.
 3. Uersfeld, Stephan (23 August 2012). „Bundesliga Season Preview“. ESPN Soccernet. Посетено на 24 August 2012.[мртва врска]
 4. Lovell, Mark (4 October 2017). „Borussia Dortmund's Marco Reus: 'I would give all my money away to be fit'. ESPN FC. Посетено на 20 November 2017.
 5. Kruger, Keegan (5 October 2017). „Injury-Prone Star: I Would Give All My Money To Play Again“. Soccer Laduma. Архивирано од изворникот на 2017-12-01. Посетено на 20 November 2017.
 6. Whaling, James (10 May 2017). „Lionel Messi 'warns Barcelona off signing injury-prone Borussia Dortmund star Marco Reus'. Daily Mirror. Посетено на 20 November 2017.
 7. Ogunseyin, Oluyemi (11 June 2017). „Injury-prone Reus vows to play at Russia 2018“. EniSports. Посетено на 20 November 2017.
 8. Williams, Emma (18 May 2017). „Germany Confederations Cup squad to face Socceroos“. News Corp Australia. Посетено на 20 November 2017.
 9. Buczko, Stefan (4 March 2017). „Another Marco Reus injury scare as Dortmund progress in the cup“. ESPN FC. Посетено на 20 November 2017.
 10. Whitney, Clark. „The Evolution of Marco Reus: From Dortmund Outcast to BVB Hero“.
 11. Salisbury, Rob (1 December 2012). „Beckenbauer: Gotze and Reus world's best midfield duo“. goal.com. Посетено на 26 April 2013.
 12. „Messi and Ronaldo joined by Ribery in top three of new list of Europe's top 50 stars“. Sky Sports. 12 June 2013. Посетено на 14 June 2013.
 13. „Borussia Dortmund's Marco Reus confirms that he's dating top model Scarlett Gartmann [Bild] - 101 Great Goals“. 12 February 2016. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 2018-07-01.
 14. „Marco Reus wollte Pilot werden, Gomez spielt Tennis“. Архивирано од изворникот на 2017-11-17. Посетено на 2018-07-01.
 15. „Borussia Dortmund's Marco Reus voted FIFA 17 cover star“. Bundesliga. Посетено на 3 June 2018.
 16. „Bayern Bulletin: Schweinsteiger's Knee, Reus's Resolve, and Højbjerg's Call-Up“. SB Nation. 12 May 2014. |access-date= бара |url= (help)
 17. „M. Reus“. Soccerway. Посетено на 23 June 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]