Прејди на содржината

Марк-Андре тер Штеген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марк-Андре тер Штеген
jpg
Тер Штеген со Барселона во 2014
Лични податоци
Роден на 30 април 1992(1992-04-30)(32 г.)
Роден во Менхенгладбах, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001870000001,87 м[1]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 1
Младинска кариера
1996–2010 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Борусија Менхенгладбах II Б. Менхенгладбах II 18 (0)
2009–2014 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 108 (0)
2014– Барселона Барселона 279 (0)
Репрезентација
2007–2008 Германија Германија 16 7 (0)
2008–2009 Германија Германија 17 16 (0)
2009–2010 Германија Германија 18 8 (0)
2010–2011 Германија Германија 19 5 (0)
2012–2015 Германија Германија 21 13 (0)
2012– Германија Германија 9 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 00:00, 17 April 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 06:13, 23 March 2017 (UTC)

Марк-Андре тер Штеген (роден на 30 април 1992 година, во Менхенгладбах) е германски фудбалер, голман на Барселона и на германската репрезентација.[2][3][4]

Кариерата ја започнал во Борусија Мехенгладбах, од каде по 4 поминати сезони во Бундеслигата во кој забележал 108 настапи за клубот, тој се приклучил на Барселона во 2014 година во трансфер вреден 12 милиони евра. Веќе во својата прва сезона со Барселона, тој ја освоил тројната круна откако клубот триумфирал во шпанското првенство, Купот на Шпанија и Лигата на шампионите.

Тер Штеген ја претставувал Германија во повеќе младинските селекеции, додека своето деби за сениорскиот тим го имал во 2012 година. Тој бил дел од репрезентацијата на две Светски првенства во 2018 и 2022, како и на Европското првенство 2016, но на ниту едно од нив не забележал ниту еден настап, минувајќи го времето на клупата како резерва на Мануел Нојер. Тој, исто така, учествувал на Купот на конфедерации 2017, каде бил прв голман и помогнал неговата земја да го освои турнирот.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Се смета за еден од најдобрите голмани во светот,[5][6] има одлични рефлекси[6] одлично чувство за излегување од шеснаесеттникот[7] и e добар во покривање на голот од противнички играчи.[7] Меѓу другите негови квалитети се истакнуваат додавањата, поради неговата одлична визија за играта со која ја започнува акцијата на својот тим од одзади (дотолку што е дефиниран како sweeper-keeper или „дополнително либеро“),[5][8][9][10] и позиционирањето.[10] Дополнително, тој има со одличен атлетизам[6][7] и е познат како добар голман за бранење пенали.[11]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 12 март 2024

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2009-2010 Германија Борусија Менхенгладбах II РЛ 3 -4 - - - - - - - - - 3 -4
2010-2011 РЛ 15 -19 - - - - - - - - - 15 -19
Вкупно Борусија Менхенгладбах II 18 -23 - - - - - - 18 -23
2010-2011 Германија Борусија Менхенгладбах 6+2[12] -3 + -1[12] КГ 0 0 - - - - - - 8 -4
2011-2012 34 -24 КГ 5 -2 - - - - - - 39 -26
2012-2013 34 -47 КГ 2 -1 ЛШ+ЛЕ 2[13]+7 -4[13] + -11 - - - 45 -63
2013-2014 БЛ 34 -43 КГ 1 0 - - - - - - 35 -43
Вкупно Борусија Менхенгладбах 108+2 -117 + -1 8 -3 9 -15 - - 127 -136
2014-2015 Шпанија Барселона ПД 0 0 КШ 8 -5 ЛШ 13 -11 - - - 21 -16
2015-2016 ПД 7 -7 КШ 7 -4 ЛШ 10 -8 СШ+СУ+Скп 1+1+0 -4 + -4 + 0 26 -27
2016-2017 ПД 36 -33 КШ 1 -2 ЛШ 9 -12 СШ 0 0 46 -47
2017-2018 ПД 37 -28 КШ 0 0 ЛШ 9 -6 СШ 2 -5 48 -39
2018-2019 ПД 35 -32 КШ 2 -1 ЛШ 11 -9 СШ 1 -1 49 -43
2019-2020 ПД 36 -36 КШ 2 -1 ЛШ 8 -13 СШ - - 46 -50
2020-2021 ПД 31 -32 КШ 4 -5 ЛШ 5 -9 СШ 2 -4 42 -50
2021-2022 ПД 35 -34 КШ 1 -3 ЛШ+ЛЕ 6+6 -9 + -8 СШ 1 -3 49 -57
2022-2023 ПД 38 -18 КШ 3 -4 ЛШ+ЛЕ 5+2 -10 + -4 СШ 2 -3 50 -39
2023-2024 ПД 18 -14 КШ 0 0 ЛШ 6 -4 СШ 0 0 24 -18
Вкупно Барселона 273 -234 28 -25 90 -103 10 -24 401 -386
Вкупно во кариерата 401 -375 36 -28 99 -118 10 -24 546 -545

Репрезентативна статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 26 март 2024 [14][15]
Репрезентација Година Настапи Голови
Германија Германија
2012 2 0
2013 1 0
2014 1 0
2015 0 0
2016 4 0
2017 10 0
2018 3 0
2019 3 0
2020 0 0
2021 3 0
2022 3 0
2023 8 0
2024 2 0
Вкупно 40 0

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

2014-2015, 2015-2016, 2017-2018, 2018-2019, 2022-2023
2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018, 2020-2021
2018, 2023
2014-2015
2015
2015

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Германија под 17[уреди | уреди извор]

Германија 2009

Германија[уреди | уреди извор]

2017

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Marc-André ter Stegen profile“. FC Barcelona. 24 March 2015. Посетено на 24 March 2015.
 2. „Analyzing ter Stegen – The best of the German goalkeeper“. grup14.com. 18 June 2015. Архивирано од изворникот на 2017-08-17. Посетено на 18 June 2015.
 3. „Ter Stegen, following in Neuer's footsteps“. Marca. 23 January 2014. Посетено на 23 July 2015.
 4. „Barcelona celeberate [sic] ter Stegen as "the new Manuel Neuer". Deutscher Fußball-Bund. 22 January 2015. Посетено на 23 July 2015.
 5. 5,0 5,1 Ed McCambridge (10 април 2020). „Ranked! The 10 best goalkeepers in the world“ (англиски). Архивирано од изворникот на 21 април 2021. Посетено на 24 мај 2020. Занемарен непознатиот параметар |dead-link= (help)
 6. 6,0 6,1 6,2 „Safe Hands: Why Marc-Andre ter Stegen Should be Considered One of the World's Greatest Goalkeepers“. Архивирано од изворникот на |archive-url= requires |archive-date= (help). Посетено на 2020-05-24. Занемарен непознатиот параметар |lаnguage= (help); Занемарен непознатиот параметар |dead-link= (help); Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
 7. 7,0 7,1 7,2 „La mostruosa prestazione di ter Stegen contro il Borussia Dortmund“. Rivista Undici. 2019-09-18. Посетено на 2020-05-24.
 8. „Dizionario tattico: lo Sweeper-Keeper“. 2016-12-16. Посетено на 2020-05-24.
 9. „Ter Stegen ormai è il libero del Barcellona“. 2020-06-22. Посетено на 2020-06-30.
 10. 10,0 10,1 „A meeting of goalkeepers: Sadurní and Ter Stegen“ (англиски). Посетено на 2020-05-24.
 11. „Ter Stegen enters Barca's history books with Valencia's penalty save“ (англиски). Посетено на 2020-05-24. Занемарен непознатиот параметар |dead-link= (help)[мртва врска]
 12. 12,0 12,1 Плејаут.
 13. 13,0 13,1 Во квалификациските кола.
 14. „Marc-André ter Stegen“. EU-Football.info. Архивирано од изворникот 6 April 2015. Посетено на 20 February 2018.
 15. ter Stegen, Marc-André на National-Football-Teams.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]