Тимо Хорн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
TIMO HORN.JPG

Тимо Фил Хорн (германски: Timo Phil Horn, 12 мај 1993) е германски професионален фудбалер кој игра како голман за ФК Келн .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

1. ФК Келн[уреди | уреди извор]

Хорн ја започнал својата младинска кариера во РК Рандорф и се приклучил на 1. ФК Келн во 2002 година. [1] [2] На возраст од 15 години тој го одбил Ливерпул . [1] Тој бил во сениорските и резервните екипи во сезоните 2010-11 и 2011-12. [3] Сепак, Хорн настапил само за резервниот состав во овие две сезони. [3]

По испаѓањето на Келн на 2. Бундеслигата по сезоната 2011-12, нивните најдобри двајца чувари, Мајкл Ренсинг и Миро Варвориќ, биле ослободени од клубот, дозволувајќи му на Хорн да стане првиот голман на тимот кој во сезоната 2012-13, добивајќи ја довербата на поранешниот менаџер Френк Шафер . [4]

Келн поминал две сезони во 2. Бундеслигата, завршувајќи петти во 2012-13 и наредната година, заработувајќи промоција назад во Бундеслигата. Хорн бил изгласан од обожавателите на Келн како играч на сезоната. [5]

Хорн го направи своето деби на Бундеслигата против Хамбургер на 23 август 2014. [6] На 19 декември 2014 година, Хорн потпишал продолжување на договорот за престој во Келн до 2019 година. [7]

По сезоната 2015-16, Хорн повторно бил изгласан како играч на сезоната. [8] Со започнувањето на 33 настапи, Хорн сними 8 чисти листови додека прими 40 гола.

На 8 април 2018 година, Хорн потпишал продолжување на договорот со Келн во 2022 година. [9]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил дел од тимот за Летните олимписки игри 2016, каде што Германија го освоила сребрената медал. [10]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од натпреварот одигран на 7 февруари 2018 година.
Клуб Сезона Лига Куп 1 Европа Вкупно
Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Келн 2010-11 Регионаллига Запад 15 0 - 15 0
2011-12 14 0 14 0
Вкупно 29 0 - 29 0
Келн 2012-13 2. Бундеслига 33 0 2 0 - 35 0
2013-14 32 0 3 0 35 0
2014-15 Бундеслига 33 0 3 0 36 0
2015-16 33 0 2 0 35 0
2016-17 20 0 1 0 21 0
2017-18 21 0 3 0 6 0 30 0
Вкупно 172 0 14 0 6 0 192 0
Кариера изнесува 196 0 14 0 6 0 216 0

Наводи[уреди | уреди извор]