Тимо Хорн

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тимо Фил Хорн (германски: Timo Phil Horn, 12 мај 1993) — германски професионален фудбалер кој игра како голман за ФК Келн .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

1. ФК Келн[уреди | уреди извор]

Хорн ја започнал својата младинска кариера во РК Рандорф и се приклучил на 1. ФК Келн во 2002 година.[1][2] На возраст од 15 години тој го одбил Ливерпул .[1] Тој бил во сениорските и резервните екипи во сезоните 2010-11 и 2011-12.[3] Сепак, Хорн настапил само за резервниот состав во овие две сезони.[3]

По испаѓањето на Келн на 2. Бундеслигата по сезоната 2011-12, нивните најдобри двајца чувари, Мајкл Ренсинг и Миро Варвориќ, биле ослободени од клубот, дозволувајќи му на Хорн да стане првиот голман на тимот кој во сезоната 2012-13, добивајќи ја довербата на поранешниот менаџер Френк Шафер .[4]

Келн поминал две сезони во 2. Бундеслигата, завршувајќи петти во 2012-13 и наредната година, заработувајќи промоција назад во Бундеслигата. Хорн бил изгласан од обожавателите на Келн како играч на сезоната.[5]

Хорн го направи своето деби на Бундеслигата против Хамбургер на 23 август 2014.[6] На 19 декември 2014 година, Хорн потпишал продолжување на договорот за престој во Келн до 2019 година.[7]

По сезоната 2015-16, Хорн повторно бил изгласан како играч на сезоната.[8] Со започнувањето на 33 настапи, Хорн сними 8 чисти листови додека прими 40 гола.

На 8 април 2018 година, Хорн потпишал продолжување на договорот со Келн во 2022 година.[9]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил дел од тимот за Летните олимписки игри 2016, каде што Германија го освоила сребрената медал.[10]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од натпреварот одигран на 7 февруари 2018 година.
Клуб Сезона Лига Куп 1 Европа Вкупно
Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Келн 2010-11 Регионаллига Запад 15 0 - 15 0
2011-12 14 0 14 0
Вкупно 29 0 - 29 0
Келн 2012-13 2. Бундеслига 33 0 2 0 - 35 0
2013-14 32 0 3 0 35 0
2014-15 Бундеслига 33 0 3 0 36 0
2015-16 33 0 2 0 35 0
2016-17 20 0 1 0 21 0
2017-18 21 0 3 0 6 0 30 0
Вкупно 172 0 14 0 6 0 192 0
Кариера изнесува 196 0 14 0 6 0 216 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Timo Horn discusses goalkeeping and rejecting Liverpool ahead of Koln's 'unimaginable' Arsenal clash“. The Independent. 12 September 2017.
  2. „Horn, Timo“ (германски). kicker. Посетено на 9 October 2012.
  3. 3,0 3,1 „Timo Horn“ (германски). fussballdaten.de. Посетено на 9 October 2012.
  4. "TIMO HORN WIRD DIE NEUE NUMMER EINS" [Timo Horn becomes the new number 1]. 1. FC Köln (германски). 30 May 2012.
  5. „TIMO HORN IST SPIELER DER SAISON“ [Timo Horn is Player of the Season]. FC Köln (германски). 9 May 2014.
  6. „Die Rekorde der Bundesliga-Saison 2014/15“ [The records of the 2014-15 Bundesliga]. ran (германски).
  7. "Starkes Signal" FC bestätigt Vertragsverlängerung mit Timo Horn und Matthias Lehmann“ ["Strong Signal" FC confirms contract extensions with Timo Horn and Matthias Lehmann]. Express (германски). 19 December 2014.[мртва врска]
  8. „TIMO HORN IST SPIELER DER SAISON“ [Timo Horn is Player of the Season]. 1. FC Köln (германски). 26 July 2016.
  9. „Horn extends until 2022“. 1. FC Köln. 4 April 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 8 May 2018.
  10. „Neymar's golden penalty sees Brazil to victory“. fifa.com. 20 August 2016. Архивирано од изворникот на 2019-04-04. Посетено на 2019-05-04.