Фудбал на Летните олимписки игри 2016 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбал на Летните олимписки игри 2016 2016
Податоци за првенството
ЗемјаБразил
Датум на одржување4–20 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони7 (во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgПредлошка:Country data 23 (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Трето место Bronze medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Четврто местоПредлошка:Country data 23
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови104 (3.25 по натпревар)
Гледачи1.008.426 (31.513 по натпревар)
2012
2020


Фудбалот на Летните олимписки игри 2016 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 4 август до 20 август[1].

Овој настан бил 26-тот фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. На турнирот учество зеле вкупно 16 репрезентации. Освен градот-домаќин, фудбалски натпревари се одржиле и во пет други градови во земјата[2]. Финалето ќе се одржи во Рио де Жанеиро на стадионот Маракана.

Секоја репрезентација имала право на максимално по 18 играчи, од кои 15 морало да бидат помлади од 23 години или родени по 1 јануари 1993 година.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификации Дата1 Земја на избор1 Број Квалификувана земја
Домаќин 2 октомври 2009  Данска 1 Предлошка:Country data 23
Јужноамериканско фудбалско првенство 2015[3] 14 јануари – 7 февруари 2015  Уругвај 1 Предлошка:Country data 23
Европско првенство - 2015[4] 17 јуни – 30 јуни 2015  Чешка 4 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Тихоокеански игри 2015[5] 3 јули –17 јули 2015  Папуа Нова Гвинеја 1 Предлошка:Country data 232
КОНКАКАФ[6] 1 октомври – 13 октомври 2015  САД 2 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Африкански куп на нации[7] 28 ноември – 12 декември 2015  Сенегал 3 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
АКф[8] 12 јануари – 30 јануари 2016  Катар 3 Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
Предлошка:Country data 23
КОНКАКАФ-КОНМЕБОЛ (плеј-оф) 25–29 март 2016 Various (home and away) 1 Предлошка:Country data 23
Вкупно 16

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката за турнирот се одржала на 14 април 2016 на стадионот Маракана, Рио де Жанеиро[9]. Шеснаесетте екипи биле поделени во четири групи од по четири репрезентации[10]. Домаќинот Бразил автоматски бил додаден на позиција А1[11]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 4 0 +4 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 1 4 -3 4
Предлошка:Country data 23 3 0 3 0 1 1 0 3
Предлошка:Country data 23 3 0 2 1 1 2 -1 2
4 август 2016 (2016-08-04)
13:00
 п 
Предлошка:Country data 23-rt 0–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 18,000[12]
Судија: Цезар Артуро Рамос ( Мексико)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
4 август 2016 (2016-08-04)
16:00
 п 
Предлошка:Country data 23-rt 0–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 69,389[13]
Судија: Антонио Матео Лаош ( Шпанија)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
7 август 2016 (2016-08-07)
19:00
 п 
Предлошка:Country data 23 1–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 32,314[14]
Судија: Ryuji Sato (Flag of Japan.svg Јапонија)
Сков гол 69' Report (Rio2016)
Report (FIFA)
7 август 2016 (2016-08-07)
22:00
 п 
Предлошка:Country data 23 0–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 65,829[15]
Судија: Овидиу Хацеган ( Романија)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
10 август 2016 (2016-08-10)
22:00
 п 
Предлошка:Country data 23 0–4 Предлошка:Country data 23 Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 41,067[16]
Судија: Алиреза Фагани (Иран Иран)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Габриел гол 26'80'
Габриел Хесус гол 40'
Луан Гарсија гол 50'

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 6 6 +1 6
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 6 4 +2 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 7 7 0 4
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 2 4 -2 1
4 август 2016 (2016-08-04)
19:00 (18:00 UTC–4)
 п 
Предлошка:Country data 23 2–2 Предлошка:Country data 23 Стадион Амазонија, Манаус
Гледачи: 29,996[17]
Судија: Фахад Ал-Мирдаси ( Саудиска Арабија)
Ишак гол 43'
Ајдаревиќ гол 62'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Гутиерес гол 17'
Пабон гол 75' (пен..)
4 август 2016 (2016-08-04)
22:00 (21:00 UTC–4)
 п 
Предлошка:Country data 23 5–4 Предлошка:Country data 23 Стадион Амазонија, Манаус
Гледачи: 29,996[17]
Судија: Фахад Ал-Мирдаси ( Саудиска Арабија)
Садик гол 6'
Етебо гол 10'42'52' (пен..)66'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Короки гол 9' (пен..)
Минамино гол 12'
Асано гол 70'
Сузуки гол 90+5'
7 август 2016 (2016-08-07)
19:00 (18:00 UTC–4)
 п 
Предлошка:Country data 23 0–1 Предлошка:Country data 23 Стадион Амазонија, Манаус
Гледачи: 23,892[18]
Судија: Matthew Conger (Нов Зеланд Нов Зеланд)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Садик гол 40'
7 август 2016 (2016-08-07)
21:00*
 п 
Предлошка:Country data 23 2–2 Предлошка:Country data 23 Стадион Амазонија, Манаус
Гледачи: 26,603[19]
Судија: Сергеј Карашев ( Русија)
Асано гол 67'
Накаџима гол 74'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Гутиерес гол 59'
Фуџихару гол 65' (o.g.)
10 август 2016 (2016-08-10)
19:00
 п 
Предлошка:Country data 23 1–0 Предлошка:Country data 23 Арена Фонте Нова
Гледачи: 17,821[20]
Судија: Маланг Диедхиу (Сенегал Сенегал)
Јаџима гол 65' Report (Rio2016)
Report (FIFA)

}}

10 август 2016 (2016-08-10)
19:00
 п 
Предлошка:Country data 23 2–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Коринтијанс, Сао Пауло
Гледачи: 36,702[21]
Судија: Цезар Артуро Рамос ( Мексико)
Гутиерез гол 4'
Пабон гол 63' (pen.)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 12 3 +9 7
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 15 5 +10 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 7 4 +3 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 1 23 22 0
4 август 2016 (2016-08-04)
20:00
 п 
Предлошка:Country data 23 0–8 Предлошка:Country data 23 Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 16,000[22]
Судија: Маланг Диедхиу (Сенегал Сенегал)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
4 август 2016 (2016-08-04)
17:00
 п 
Предлошка:Country data 23-rt 2–2 Предлошка:Country data 23 Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 16,500[23]
Судија: Алиреѕа Фагани (Иран Иран)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
7 август 2016 (2016-08-07)
13:00
 п 
Предлошка:Country data 23-rt 1–5 Предлошка:Country data 23 Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 11,200[24]
Судија: Гехад Гриша (Египет Египет)
Кришна гол 10' Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Гутиерес гол 48'55'58'73'
Салседо гол 67'
7 август 2016 (2016-08-07)
16:00
 п 
Предлошка:Country data 23-rt 3–3 Предлошка:Country data 23 Стадион Фонте Нова, Салвадор
Гледачи: 17,121[25]
Судија: Нестор Питана ( Аргентина)
Гнабри гол 33'90+2'
Селке гол 55'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Хван Хи Чан гол 25'
Сон Хунг Мин гол 57'
Сук Хун Џун гол 87'
10 август 2016 (2016-08-10)
16:00
 п 
Предлошка:Country data 23-rt 10–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Минејрао, Бело Хоризонте
Гледачи: 16,521[26]
Судија: Фахад Ал Мирдаси ( Саудиска Арабија)
Гнабри гол 8'45'
Петерсен гол 14'33'40'63' (pen.)70'
Мајер гол 30'49'52'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
10 август 2016 (2016-08-10)
16:00
 п 
Предлошка:Country data 23-rt 1–0 Предлошка:Country data 23 Стадион Мане Гаринча, Бразилија
Гледачи: 19,332[27]
Судија: Клемент Турпин ( Франција)
Квон Чанг Хун гол 73' Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 5 2 +3 7
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 5 5 0 4
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 3 4 -1 4
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 4 6 -2 1
4 август 2016 (2016-08-04)
15:00
 п 
Предлошка:Country data 23 3–2 Предлошка:Country data 23 Олимписки стадион Жоао Авеланже, Рио де Жанеиро
Гледачи: 20,000[28]
Судија: Сандро Рии ( Бразил)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
4 август 2016 (2016-08-04)
18:00
 п 
Предлошка:Country data 23 2–0 Предлошка:Country data 23 Олимписки стадион Жоао Авеланже, Рио де Жанеиро
Гледачи: 37,407[29]
Судија: Валтер Лопеѕ Кастеланос ( Гватемала)
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
7 август 2016 (2016-08-07)
15:00
 п 
Предлошка:Country data 23 1–2 Предлошка:Country data 23 Олимписки стадион Жоао Авеланже, Рио де Жанеиро
Гледачи: 32,928[30]
Судија: Роди Замбрано ( Еквадор)
Елис гол 1' Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Фигејреду гол 21'
Пасиенсија гол 36'
7 август 2016 (2016-08-07)
18:00
 п 
Предлошка:Country data 23 2–1 Предлошка:Country data 23 Олимписки стадион Жоао Авеланже, Рио де Жанеиро
Гледачи: 37,450[31]
Судија: Џунејт акар ( Турција)
Кореја гол 47'
Калери гол 70'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Бандебка гол 64'
10 август 2016 (2016-08-10)
13:00
 п 
Предлошка:Country data 23 1–1 Предлошка:Country data 23 Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
Гледачи: 16,029[32]
Судија: Антонио Матео Лаос ( Шпанија)
Мартинеѕ гол 90+3' Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Лоѕано гол 75' (pen.)
10 август 2016 (2016-08-10)
13:00
 п 
Предлошка:Country data 23 1–1 Предлошка:Country data 23 Стадион Минејрао, Бело Хоризонте
Гледачи: 13,787[33]
Судија: Метју Конгер (Нов Зеланд Нов Зеланд)
Бенкабила гол 30' Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Пасиенсија гол 25' (pen.)

Втора фаза[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
13 август — Сао Пауло        
 Предлошка:Country data 23  2
17 август — Рио де Жанеиро
 Предлошка:Country data 23  0  
 Предлошка:Country data 23  6
13 август — Бело Хоризонте
     Предлошка:Country data 23  0  
 Предлошка:Country data 23  0
20 август — Рио де Жанеиро
 Предлошка:Country data 23  1  
 Предлошка:Country data 23  1 (5)
13 август — Салвадор    
   Предлошка:Country data 23  1 (4)
 Предлошка:Country data 23  2
17 август — Сао Пауло
 Предлошка:Country data 23  0  
 Предлошка:Country data 23  0 Бронза
13 август — Браѕилија
     Предлошка:Country data 23  2   20 август — Бело Хоризонте
 Предлошка:Country data 23  0
 Предлошка:Country data 23  2
 Предлошка:Country data 23  4  
 Предлошка:Country data 23  3
 

Табела[уреди | уреди извор]

Место[34] Земја Н П Н П ГР ДП ПП П
1 Предлошка:Country data 23 (C) 6 3 3 0 13 1 +12 12
2nd Предлошка:Country data 23 6 3 3 0 22 6 +16 12
3rd Предлошка:Country data 23 6 4 0 2 11 10 +1 12
4 Предлошка:Country data 23 6 2 1 3 8 14 –6 7
5 Предлошка:Country data 23 4 2 1 1 12 4 +8 7
6 Предлошка:Country data 23 4 2 1 1 5 6 –1 7
7 Предлошка:Country data 23 4 1 2 1 6 6 0 5
8 Предлошка:Country data 23 4 1 1 2 1 6 –5 4
9 Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 7 4 +3 4
10 Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 7 7 0 4
11 Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 3 4 –1 4
12 Предлошка:Country data 23 3 0 3 0 1 1 0 3
13 Предлошка:Country data 23 3 0 2 1 1 2 –1 2
14 Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 4 6 –2 1
15 Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 2 4 –2 1
16 Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 1 23 –22 0

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Circular no. 1383 – Olympic Football Tournaments Rio 2016 – Men's and Women's Tournaments“ (PDF). FIFA.com. 1 October 2013. Посетено на 2 October 2013.
 2. „Manaus enters race to host Rio 2016 Olympic Games football matches“. Rio 2016 official website. 12 February 2015.
 3. „Reglamento – Campeonato Sudamericano Sub-20 Juventud de América 2015“ (PDF). CONMEBOL.com.
 4. „Regulations of the UEFA European Under-21 Championship, 2013–15 competition“ (PDF). UEFA.
 5. „OFC Insider Issue 6“. Oceania Football Confederation. 11 March 2015. стр. 8.
 6. „United States Named Host for CONCACAF Men's Olympic Qualifying Championship 2015“. CONCACAF.com. 12 February 2015. Посетено на 13 February 2015.
 7. „CAF Full Calendar“. CAFonline.com. 28 February 2015. Посетено на 28 February 2015.
 8. „Regulations AFC U-23 Championship 2016“ (PDF). AFC.
 9. „Olympic draw to be held at Maracana“. FIFA.com. 23 February 2016.
 10. „Groups and match schedule defined for Rio 2016 Olympic football tournaments“. Rio 2016 Official Website. 14 April 2016.
 11. „Draw procedures: Olympic Football Tournaments Rio 2016“ (PDF). FIFA.com.
 12. „Match Report: IRQ vs DEN“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 4 August 2016.
 13. „Match Report: BRA vs RSA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 4 August 2016.
 14. „Match Report: DEN vs RSA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 15. „Match Report: BRA vs IRQ“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 16. „Match Report: DEN vs BRA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 10 August 2016.
 17. 17,0 17,1 „Match Report: SWE vs COL“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 4 August 2016.
 18. „Match Report: SWE vs NGA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 19. „Match Report: JPN vs COL“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 20. „Match Report: JPN vs SWE“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 10 August 2016.
 21. „Match Report: COL vs NGA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 10 August 2016.
 22. „Match Report: FIJ vs KOR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 4 August 2016.
 23. „Match Report: MEX vs GER“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 4 August 2016.
 24. „Match Report: FIJ vs MEX“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 25. „Match Report: GER vs KOR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 26. „Match Report: GER vs FIJ“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 10 August 2016.
 27. „Match Report: KOR vs MEX“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 10 August 2016.
 28. „Match Report: HON vs ALG“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 4 August 2016.
 29. „Match Report: POR vs ARG“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 4 August 2016.
 30. „Match Report: HON vs POR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 31. „Match Report: ARG vs ALG“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 7 August 2016.
 32. „Match Report: ARG vs HON“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 10 August 2016.
 33. „Match Report: ALG vs POR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Посетено на 10 August 2016.
 34. „Final standing of men's football tournament“. Rio 2016 official website. 17 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]