Фудбал на Летните олимписки игри 2016 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2016
Податоци за првенството
ЗемјаБразил Бразил
Датум на одржување4–20 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони7 (во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Бразил Бразил (1-ви)
Второ место Германија Германија
Трето место Нигерија Нигерија
Четврто местоХондурас Хондурас
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови104 (3.25 по натпревар)
Гледачи1.008.426 (31.513 по натпревар)
ГолгетерГерманија Серж Гнабри
Германија Нилс Петерсен
(по 6 гола)
2012
2020


Машкиот фудбалски турнир на Летните олимписки игри 2016 — се одржал во Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 4 до 20 август 2016.[1].

Ова било 26-тото издание на фудбалскиот турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. На турнирот учество зеле вкупно 16 репрезентации. Освен градот-домаќин, фудбалски натпревари се одиграле и во пет други градови во земјата домаќин.[2] Финалето се одржало во Рио де Жанеиро на стадионот Маракана.

Секоја репрезентација имала право на максимално по 18 играчи, од кои 15 морало да бидат помлади од 23 години или родени по 1 јануари 1993 година.

Домаќинот, репрезентацијата на Бразил го освоила својот прв златен медал, совладувајќи ја Германија во финалето по изведување пенали.[3]

Нигерија го освоила бронзениот медал совладувајќи го Хондурас со 3-2.[4]

Распоред[уреди | уреди извор]

ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Б Натпревар за бронзен медал Ф Натпревар за златен медал
Чет 4 Пет 5 Саб 6 Нед 7 Пон 8 Вто 9 Сре 10 Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16 Сре 17 Чет 18 Пет 19 Саб 20
ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Покрај земјата-домаќин, Бразил, 15 машки репрезентации се квалификувале од шест различни континентални конфедерации. ФИФА ја ратификувала распределбата на местата на состанокот на Извршниот комитет во март 2014 година.[5]

Начин на квалификување Дата1 Стадион1 Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009 Н/П 1 Бразил Бразил
Јужноамериканско првенство за играчи под 20 години 2015[6] 14 јануари – 7 февруари 2015  Уругвај 1 Аргентина Аргентина
Европско првенство под 21 година 2015[7] 17 јуни – 30 јуни 2015  Чешка 4 Данска Данска
Германија Германија
Португалија Португалија
Шведска Шведска
Тихоокеански игри 2015[8] 3 јули –17 јули 2015  Папуа Нова Гвинеја 1 Фиџи Фиџи2
КОНКАКАФ олимписки квалификациски турнир 2015[9] 1 октомври – 13 октомври 2015 САД САД 2 Хондурас Хондурас
Мексико Мексико
Африкански куп на нации под 23 години[10] 28 ноември – 12 декември 2015 Сенегал Сенегал 3 Алжир Алжир
Нигерија Нигерија
Јужна Африка Јужна Африка
Азиско првенство под 23 години 2016[11] 12 јануари – 30 јануари 2016 Катар Катар 3 Ирак Ирак
Јапонија Јапонија
Јужна Кореја Јужна Кореја
Плејоф КОНКАКАФ-КОНМЕБОЛ 25–29 март 2016 Колумбија Колумбија (прв натпрвеар)
САД САД (втор натпревар)
1 Колумбија Колумбија
Вкупно 16
 • ^1 Датумите и местата се оние на завршните турнири (или последното коло од квалификациските турнири), различни квалификациски фази би можеле да претходат на натпреварите одиграни на местата кои се запишани во табелата.
 • ^2 Земјата го прави своето деби на Олимписки турнир во фудбал.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Слика од градот Бразилија за време на одржувањето на олимписките игри, во близина на Стадионот Мане Гаринча.

Турнирот бил одржан на седум стадиони во шест градови:

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката за турнирот се одржала на 14 април 2016 на стадионот Маракана, Рио де Жанеиро[12]. Шеснаесетте екипи биле поделени во четири групи од по четири репрезентации[13]. Домаќинот Бразил автоматски бил додаден на позиција А1[14]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Бразил-Јужна Африка
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Бразил Бразил 5 3 1 2 0 4 0 +4
2. Данска Данска 4 3 1 1 1 1 4 -3
3. Ирак Ирак 3 3 0 3 0 1 1 0
4. Јужна Африка Јужна Африка 2 3 0 2 1 1 2 -1


Група Б[уреди | уреди извор]

Нигерија-Колумбија
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Нигерија Нигерија 6 3 2 0 1 6 6 0
2. Колумбија Колумбија 5 3 1 2 0 6 4 +2
3. Јапонија Јапонија 4 3 1 1 1 7 7 0
4. Шведска Шведска 1 3 0 1 2 2 4 -2


Група Ц[уреди | уреди извор]

Јужна Кореја-Мексико
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Јужна Кореја Јужна Кореја 7 3 2 1 0 12 3 +9
2. Германија Германија 5 3 1 2 0 15 5 +10
3. Мексико Мексико 4 3 1 1 1 7 4 0
4. Фиџи Фиџи 0 3 0 0 3 1 23 -22


Група Д[уреди | уреди извор]

Аргентина-Хондурас
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Португалија Португалија 7 3 2 1 0 5 2 +3
2. Хондурас Хондурас 5 3 1 1 1 5 5 0
3. Аргентина Аргентина 4 3 1 1 1 3 4 -1
4. Алжир Алжир 0 3 0 1 2 4 6 -2


Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
13 август — Саун Пауло        
 Бразил Бразил  2
17 август — Рио де Жанеиро
 Колумбија Колумбија  0  
 Бразил Бразил  6
13 август — Бело Хоризонте
     Хондурас Хондурас  0  
 Јужна Кореја Јужна Кореја  0
20 август — Рио де Жанеиро
 Хондурас Хондурас  1  
 Бразил Бразил  1 (5)
13 август — Салвадор    
   Германија Германија  1 (4)
 Нигерија Нигерија  2
17 август — Саун Пауло
 Данска Данска  0  
 Нигерија Нигерија  0 Бронза
13 август — Бразилија
     Германија Германија  2   20 август — Бело Хоризонте
 Португалија Португалија  0
 Хондурас Хондурас  2
 Германија Германија  4  
 Нигерија Нигерија  3
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Португалија - Германија
Полуфинале[уреди | уреди извор]

Нигерија - Германија


Натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

Натпревар за златен медал[уреди | уреди извор]

Бразил
Германија
GK 1 Вевертон
RB 2 Зека добил жолт картон во 30-тата минута 30'
CB 4 Маркињос
CB 3 Родриго Кајо
LB 6 Даглас Сантос
CM 12 Валас
CM 5 Ренато Аугусто
RW 9 Габриел Барбоса добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 70'
AM 7 Луан
LW 11 Габриел Жезус заменет 95'
CF 10 Нејмар
Замени:
MF 17 Фелипе Андерсон влегол во игра 70'
MF 8 Рафиња влегол во игра 95'
Селектор:
Рожерио Микале
GK 1 Тимо Хорн
RB 2 Џереми Тољан
CB 4 Матијас Гинтер
CB 5 Никлас Зиле добил жолт картон во 89-тата минута 89'
LB 3 Лукас Клостерман
CM 8 Ларс Бендер заменет 67'
CM 6 Свен Бендер добил жолт картон во 81-вата минута 81'
RW 11 Јулијан Брант
AM 7 Макс Мајер
LW 17 Серж Гнабри
CF 9 Дави Зелке добил жолт картон во 49-тата минута 49' заменет 76'
Замени:
MF 16 Гриша Премел влегол во игра 67' добил жолт картон во 80-тата минута 80'
FW 18 Нилс Петерсен влегол во игра 76'
Селектор:
Хорст Хрубеш

Помошни судии:
Иран Реза Сохандан
Иран Мохамад Реза Мансури
Четврти судија:
Сенегал Маланг Дједиу

Момент од натпреварот за златниот медал: Бразил - Германија

Табела[уреди | уреди извор]

Место[47] Земја Н П Н П ГР ДГ ПГ Бод. Краен резултат
1 Бразил Бразил 6 3 3 0 13 1 +12 12 Златен медал
2nd Германија Германија 6 3 3 0 22 6 +16 12 Сребрен медал
3rd Нигерија Нигерија 6 4 0 2 11 10 +1 12 Бронзен медал
4 Хондурас Хондурас 6 2 1 3 8 14 –6 7 Четврто место
5 Јужна Кореја Јужна Кореја 4 2 1 1 12 4 +8 7 Елиминирани во
четвртфиналето
6 Португалија Португалија 4 2 1 1 5 6 –1 7
7 Колумбија Колумбија 4 1 2 1 6 6 0 5
8 Данска Данска 4 1 1 2 1 6 –5 4
9 Мексико Мексико 3 1 1 1 7 4 +3 4 Елиминирани во
групната фаза
10 Јапонија Јапонија 3 1 1 1 7 7 0 4
11 Аргентина Аргентина 3 1 1 1 3 4 –1 4
12 Ирак Ирак 3 0 3 0 1 1 0 3
13 Јужна Африка Јужна Африка 3 0 2 1 1 2 –1 2
14 Алжир Алжир 3 0 1 2 4 6 –2 1
15 Шведска Шведска 3 0 1 2 2 4 –2 1
16 Фиџи Фиџи 3 0 0 3 1 23 –22 0

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Бразил (BRA)  Германија (GER)  Нигерија (NGR)

За медалистите по фудбалери притиснете тука.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Circular no. 1383 – Olympic Football Tournaments Rio 2016 – Men's and Women's Tournaments“ (PDF). FIFA.com. 1 October 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-12. Посетено на 2 October 2013.
 2. „Manaus enters race to host Rio 2016 Olympic Games football matches“. Rio 2016 official website. 12 February 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-13. Посетено на 2016-07-29.
 3. „Neymar's golden penalty sees Brazil to victory“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 August 2016. Архивирано од изворникот на 2019-04-04. Посетено на 2021-07-28.
 4. „Nigeria survive late Honduras fightback to win bronze“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 20 August 2016. Архивирано од изворникот на 2017-10-30. Посетено на 2021-07-28.
 5. „FIFA ratifies the distribution of seats corresponding to each confederation“. CONMEBOL.com. 4 April 2014. Посетено на 5 November 2014.
 6. „Reglamento – Campeonato Sudamericano Sub-20 Juventud de América 2015“ (PDF). CONMEBOL.com.
 7. „Regulations of the UEFA European Under-21 Championship, 2013–15 competition“ (PDF). UEFA.
 8. „OFC Insider Issue 6“. Oceania Football Confederation. 11 March 2015. стр. 8.
 9. „United States Named Host for CONCACAF Men's Olympic Qualifying Championship 2015“. CONCACAF.com. 12 February 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-14. Посетено на 13 February 2015.
 10. „CAF Full Calendar“. CAFonline.com. 28 February 2015. Посетено на 28 February 2015.
 11. „Regulations AFC U-23 Championship 2016“ (PDF). AFC. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-30. Посетено на 2016-07-29.
 12. „Olympic draw to be held at Maracana“. FIFA.com. 23 February 2016. Архивирано од изворникот на 2016-04-20. Посетено на 2016-07-29.
 13. „Groups and match schedule defined for Rio 2016 Olympic football tournaments“. Rio 2016 Official Website. 14 April 2016. Архивирано од изворникот на 2016-04-16. Посетено на 2016-07-29.
 14. „Draw procedures: Olympic Football Tournaments Rio 2016“ (PDF). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 2016-07-29.
 15. „Match Report: IRQ vs DEN“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 4 August 2016.
 16. „Match Report: BRA vs RSA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 4 August 2016.
 17. „Match Report: DEN vs RSA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.
 18. „Match Report: BRA vs IRQ“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.
 19. „Match Report: DEN vs BRA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-11. Посетено на 10 August 2016.
 20. „Match Report: RSA vs IRQ“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-10-22. Посетено на 10 August 2016.
 21. „Match Report: SWE vs COL“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 4 August 2016.
 22. „Match Report: NGR vs JPN“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 5 August 2016.
 23. „Match Report: SWE vs NGA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.
 24. „Match Report: JPN vs COL“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.
 25. „Match Report: JPN vs SWE“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-11. Посетено на 10 August 2016.
 26. „Match Report: COL vs NGA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-11. Посетено на 10 August 2016.
 27. „Match Report: MEX vs GER“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 4 August 2016.
 28. „Match Report: FIJ vs KOR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 4 August 2016.
 29. „Match Report: FIJ vs MEX“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.
 30. „Match Report: GER vs KOR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.
 31. „Match Report: GER vs FIJ“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-11. Посетено на 10 August 2016.
 32. „Match Report: KOR vs MEX“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-11. Посетено на 10 August 2016.
 33. „Match Report: HON vs ALG“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 4 August 2016.
 34. „Match Report: POR vs ARG“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 4 August 2016.
 35. „Match Report: HON vs POR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-10-08. Посетено на 7 August 2016.
 36. „Match Report: ARG vs ALG“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.
 37. „Match Report: ARG vs HON“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-13. Посетено на 10 August 2016.
 38. „Match Report: ALG vs POR“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-10. Посетено на 10 August 2016.
 39. „Match Report: POR vs GER“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-14. Посетено на 13 August 2016.
 40. „Match Report: NGA vs DEN“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-14. Посетено на 13 August 2016.
 41. „Match Report: KOR vs HON“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-14. Посетено на 13 August 2016.
 42. „Match Report: BRA vs COL“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-14. Посетено на 13 August 2016.
 43. „Match Report: BRA vs HON“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-19. Посетено на 17 August 2016.
 44. „Match Report: NGA vs GER“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-18. Посетено на 17 August 2016.
 45. „Match Report: HON vs NGA“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-21. Посетено на 20 August 2016.
 46. „Match Report: BRA vs GER“ (PDF). Rio 2016 Official Website. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-21. Посетено на 20 August 2016.
 47. „Final standing of men's football tournament“. Rio 2016 official website. 17 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-25. Посетено на 2016-08-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]