Фелипе Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелипе Андерсон
FC Salzburg gegen S.S. Lazio Rom Euroleague-Viertelfinale (12. April 2018) 15.jpg
Лични податоци
Роден на 15 април 1993 (1993-04-15) (29 г.)
Роден во Бразилија, Бразил
Држава  Бразил
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 8
Младинска кариера
Коритиба Коритиба
Сантос Сантос
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2013 Сантос Сантос 106 (9)
2013-2018 Лацио Лацио 137 (25)
2018- Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 1 (0)
Репрезентација
2011 Бразил Бразил 20 6 (1)
2014- Бразил Бразил 23 5 (1)
2015- Бразил Бразил 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 12 август 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 јуни 2015

Фелипе Андерсон Переира Гомес (роден во Бразилија на 15 април 1993) — бразилски фудбалер, играч од средниот ред на ФК Вест Хем Јунајтед и на бразилската репрезентација.

Неговиот прекар е "О rato de Roma" (превод на мак. Глувчето од Рим) поради популарната бразилска фраза. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Persico, Luca (12 April 2015). „Brazil Head Coach Dunga doesn't want Lazio's Felipe Anderson compared to Cristiano Ronaldo and Neymar“. Sambafoot. Посетено на 29 May 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]