Мануел Ланцини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргентина Мануел Ланцини
Лични податоци
Роден на 15 февруари 1993(1993-02-15)(31 г.)
Роден во Итузаинго, Аргентина
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 10
Младинска кариера
Ривер Плејт Ривер Плејт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2011 Ривер Плејт Ривер Плејт 22 (0)
2011-2012Флуминенсе Флуминенсе 28 (3)
2012-2014 Ривер Плејт Ривер Плејт 62 (12)
2014-2015 Ал Џазира Ал Џазира 24 (8)
2015- Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 74 (15)
Репрезентација
2013 Аргентина Аргентина 20 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Мануел Ланцини (роден на 15 февруари 1993) — аргентински фудбалер, играч од средниот ред на Вест Хем Јунајтед.

Неговиот прекар е La Joya (скапоцен камен).

Кариера[уреди | уреди извор]

Ланцини го направил своето професионално деби на возраст од само 17-години, на 8 август 2010 година, во победата со 1-0 над Тигре, играјќи 45 минути на тој натпревар.[1] По одиграни 22 натпревари без постигнат гол, Ланцини бил позајмен на Флуминенсе, со кој ги освоил првенството Кариока и купот Гуанабара. Во летото 2012 Ланцини се вратил во Ривер и го добил дресот со број 10. Тој го постигнал својот прв гол за својот матичен клуб на 6 август 2012, во поразот на домашен терен од Белграно со 1-2.[2]

Титули[уреди | уреди извор]

Бразил Флуминенсе[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „River, con muy poco, sumó tres puntos vitales ante Tigre“. Архивирано од изворникот на 2012-10-07. Посетено на 2013-05-13.
  2. Ривер Плата 1-2 Белграно 06.08.2012