Деклан Рајс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Деклан Рајс
Hertha BSC vs. West Ham United 20190731 (191).jpg
Лични податоци
Полно име Деклан Рајс
Роден на 14 јануари 1999 (1999-01-14) (24 г.)
Роден во Кингстон апон Темс, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 41
Младинска кариера
Челси Челси
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015- Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 131 (5)
Репрезентација
2015 Ирска Ирска 16 3 (0)
2015-2016 Ирска Ирска 17 6 (2)
2016-2017 Ирска Ирска 19 6 (0)
2017-2018 Ирска Ирска 21 5 (0)
2018 Ирска Ирска 3 (0)
2019– Англија Англија 20 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10 ноември 2014.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 ноември 2014

Деклан Рајс (роден на 14 јануари 1999 година, во Кингстон апон Темс) — англиски фудбалер со ирско потекло, играч од средниот ред на Вест Хем Јунајтед и на англиската репрезентација.