Жоржињо (фудбалер 1991)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жоржињо
Jorginho 2016.jpg
Жоржињо со Наполи во 2016
Лични податоци
Полно име Жорже Луиз Фрело[1]
Роден на 20 декември 1991 (1991-12-20) (30 г.)[2]
Роден во Имбитуба, Бразил
Висина 1.80 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси
Број 5
Младинска кариера
2007–2010 Верона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2014 Верона 89 (11)
2010–2011Самбонифацезе 31 (1)
2014–2018 Наполи 133 (2)
2018– Челси 10 (1)
Репрезентација
2016– Италија 12 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15
54, 28 October 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 October 2018

Жорже Луиз Фрело, попознат како Жоржињо (р. 20 декември 1991) — професионален фудбалер кој игра како играч од средниот ред на премиерлигашот Челзи и репрезентацијата на Италија.

Роден во Бразил, Жоргињо се преселил во Италија на возраст од 15 години и ја започнал својата професионална кариера со младинскиот тим во Верона, пред да биде промовиран во сениорскиот тим. За време на сезоната 2010-11, тој бил испратен на позјамица во Самбонифакесе. Во јануари 2014 година, тој се преселил во Наполи, каде што веднаш го освоил Купот на Италија и Суперкупот. Тој одиграл вкупно 160 натпревари за клубот пред да се пресели во Челзи во 2018 година од 50 милиони фунти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018/19 Premier League squads confirmed“. Premier League. 3 September 2018. Посетено на 4 September 2018.
  2. 2,0 2,1 „Jorginho“. Chelsea F.C. Посетено на 5 October 2018.