Кајл Вокер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајл Вокер
Лични податоци
Полно име Кајл Ендрју Вокер[1]
Роден на 28 мај 1990.(1990-05-28)(33 г.)[1]
Роден во Шефилд, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м[2]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Сити Манчестер Сити
Број 2
Младинска кариера
1997–2008 Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 2 (0)
2008Нортхемптон Таун Нортхемптон Таун 9 (0)
2009–2017 Тотенхем Тотенхем 183 (4)
2009–2010Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 26 (0)
2010–2011КПР КПР 20 (0)
2011Астон Вила Астон Вила 15 (1)
2017– Манчестер Сити Манчестер Сити 60 (1)
Репрезентација
2009 Англија Англија 19 7 (0)
2010–2011 Англија Англија 21 7 (0)
2011– Англија Англија 46 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 14 август 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 август 2017

Кајл Ендрју Вокер (роден на 28 мај 1990 година, во Шефилд) — англиски фудбалер, играч од одбраната на Манчестер Сити и на англиската репрезентација.

Трофеј[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hugman, Barry J., уред. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Edinburgh: Mainstream Publishing. стр. 426. ISBN 978-1-84596-601-0.
  2. „Kyle Walker Manchester City Defender, Profile & Stats | Premier League“. www.premierleague.com (англиски). Посетено на 2023-04-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]