Џордан Пикфорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англискиот фудбалер Јордан Пикфорд на 28 јуни 2018 година, за време на натпреварот во групната фаза на Светското првенство во фудбал во 2018 година помеѓу Англија и Белгија.

Џордан Ли Пикфорд (роден на 7 март 1994 година во Вашингтон) — англиски фудбалер. Голманот е под договор со Евертон и игра за англиската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Пикфорд е роден во Вашингтон и учел во средното училиште Св. Роберт во Њуминстер. Неговиот постар брат Ричард Логан е поранешен фудбалер на ФК Дарлингтон.

клуб[уреди | уреди извор]

Пикфорд се приклучи на АФК Сандерленд во 2002 година на возраст од осум години и помина низ помладиот оддел на клубот. Во 2011 година го потпиша својот прв професионален договор таму. По неколку заемни трансакции, тој беше во регуларниот голман на 2016/17 година во Сандерленд и заврши 29 натпревари во Премиер Лигата. За сезоната 2017/18 Пикфорд се пресели на рекордни дознаки на клубот од 25 милиони фунти за соперниците на Евертон.

Репрезентацијата[уреди | уреди извор]

Пикфорд е дебитирал со натпревари за Англија, односно селекцијата на Англија У-16. Со изборот на У-21 учествувал на Европското првенство 2017 во Полска. На 10 ноември 2017 година, дебитираше со 0-0 на пријателскиот натпревар против Германија во англискиот сениорски тим.

Пикфорд учествува со англискиот тим во финалето на Светскиот куп во Русија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]