Габриел Жезус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габриел Жезус
Жезус со репрезенацтијата на Бразил нс Светското првенство во Русија 2018 година
Лични податоци
Полно име Габриел Фернандо де Жезус[1]
Роден на 3 април 1997(1997-04-03)(26 г.)[2]
Роден во Сао Пауло, Бразил
Држава  Бразил
Висина 1.75 m[3]
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Сити Манчестер Сити
Број 33
Младинска кариера
2010–2012 Анхангуера
2013–2015 Палмеирас Палмеирас
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2017 Палмеирас Палмеирас 47 (16)
2017– Манчестер Сити Манчестер Сити 36 (19)
Репрезентација
2015– Бразил Бразил под 20 10 (2)
2015– Бразил Бразил под 23 11 (5)
2016– Бразил Бразил 20 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16:06, 29 April 2018 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 02:17, 27 March 2018 (UTC)

Габриел Фернандо де Жезус (роден на 3 април 1997 година), попознат како Габриел Жезус е бразилски фудбалер, напаѓач на Манчестер Сити и на бразилската репрезентација.

Жезус ја започнал својата кариера во Палмеирас. Тој бил прогласен за најдобар дебитант во 2015 година во првенството на Бразилската Серија А, во која тој исто така му помогнал на неговиот тим да победи во Копа до Бразил. Следната година тој бил именуван за играч на сезоната бидејќи Палмеирас ја освоил својата прва национална титула по 22 години. Тој се приклучил Манчестер Сити во јануари 2017 година за трансфер вреден од 32 милиони евра[4] и ја освоил премиер лигата во сезоната 2017-2018 година и ЕФЛ купот. Жезус ги претставувал бразилските младински тимови на Светското првенство во ФИФА 2015, каде што стигнал до финалето, и на Летните олимписки игри 2016, каде ја совладале Германија во финалето.[5] Тој го имал своето деби за Бразил во септември 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 12 February 2018.
  2. „Gabriel Jesus“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 28 January 2018.
  3. „Gabriel Jesus: Overview“. Premier League. Посетено на 16 November 2017.
  4. „Man City confirm Gabriel Jesus move“. Manchester City FC. 19 January 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-09. Посетено на 19 January 2017.
  5. Marché, Patrick (13 July 2016). „Brazil's two Gabriels set to light up Rio 2016 Olympic football tournament“. International Olympic Committee. Архивирано од изворникот на 5 August 2016. Посетено на 17 July 2016.