Прејди на содржината

Фил Фоден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фоден игра за Манчестер Сити во 2017 година

Филип Валтер Фоден (роден на 28 мај 2000 година) — англиски професионален фудбалер, кој игра како играч од средниот ред за Премиер Лигашкиот клуб Манчестер Сити и тимот на Англија под 21 година .

Пробивот на Фоден во професионалниот фудбал се случи во 2017 година кога тој ја освои наградата „ Златна Топка “ на Светското Првенство на ФИФА У-17 по успешната кампања на Англија на Светско првенство до 17 години . Тој го направи своето деби за Сити во текот на истата година и во декември беше прогласен за млад спортски карактер на Би-Би-Си на годината .

Фоден оттогаш оствари над 30 настапи за клубот, играјќи шест натпревари од почеток, вклучително и да стане најмладиот добитник на медал за победници во Премиер лигата .[1] Во 2019 година, тој ја освои втората Премиер Лига и стана најмладиот стрелец на клубот во Лигата на шампионите во УЕФА, а е најмладиот англиски репрезентативец кој започнал натпревар и постигнал гол во нокаут фазите на натпреварувањето.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Стокпорт, Голем Манчестер и поддржувач наМанчестер Сити,[2] се придружил на осумгодишна возраст и ја потпишал стипендијата за Академија во јули 2016 година.[3] Тој беше приватно образован на колеџот „Свети Беде“, со школарината што ја плаќаше Манчестер Сити.[4][5] На 6 декември 2016 година, селекторот на Сити, Пеп Гвардиола го вклучи Фоден во составот на натпреварите за натпреварот во групната фаза во Лигата на шампионите со Селтик ; тој беше неискористена замена во ремито 1-1 на домашен терен.[6]

Во јули 2017 година, Фоден беше вклучен во составот на Манчестер Сити за клупската претсезонска турнеја во Соединетите Американски Држави, каде настапи импресивно во поразот од 0-2 на Манчестер Јунајтед [7] и исто така започна во победата од 4: 1 над Реал Мадрид [8] Гвардиола изјави по натпреварот со Манчестер Јунајтед: „Помина долго време откако видов вакво нешто. Неговиот настап беше на друго ниво. Тој има 17 години, тој е играч на Сити, израснат во академијата, го сака клубот, тој е обожавател на Сити и за нас е подарок. “ [9]

После неколку настапи на клупата на почетокот од сезоната 2017–18, Фоден го имаше своето деби на Манчестер Сити на 21 ноември 2017 година во натпревар во Лигата на шампионите против Фејенорд, а во 75-та минута го замени Јаја Туре . Тој стана четвртиот најмлад англиски репрезентативец кој настапи во Лигата на шампионите (17 години 177 дена).[10] На 6 декември 2017 година, Фоден го собори рекордот што претходно го имаше Још МекЕачран за да стане најмладиот англиски репрезентативец, на возраст од 17 години и 192 дена, да започне натпревар во Лигата на шампионите, со што го стори тоа во поразот од 2: 1 против Шахтјор Донецк [11] Тој, исто така, стана првиот играч роден во 2000 година, кој започна натпревар во натпреварувањето. Тој го направи своето деби во Премиерлигата како замена во победата од 4: 1 против Тотенхем на 16 декември 2017 година, појавувајќи се во 83-та минута кога го замени Илкај Гундоган .[12]

Фоден се најде како доцна замена за Серхио Агуеро во финалето на Купот на ЕФЛ на 25 февруари 2018 година, помагајќи му на Сити да обезбеди победа од 3-0 против Арсенал на „ Вембли“ стадионот .[13] Следниот месец, тој го сруши рекордот на Киеран Ричардсон за да стане најмладиот англиски играч што започна во нокаут-натпревар во Лигата на шампионите, правејќи го тоа на возраст од 17 години и 283 дена во победата од 4: 0 над Базел .[14] На 13 мај, тој стана најмладиот играч досега кој доби медал за победници во Премиер Лигата .[15]

Фоден беше дел од почетната постава на Сити за ФА Комјунити Шилд на 5 август 2018 година, играше вкупно 75 минути, како и му помогна на првиот гол на играта на Агуеро во победата од 2: 0 над Челси на стадионот „Вембли“, што го одбележа третиот медал за победници во календарската година.[16] На 25 септември 2018 година, тој му асистираше на Ријад Махрез, а подоцна го постигна својот прв сениорски погодок за да обезбеди Сити со победа од 3: 0 против Оксфорд Јунајтед во третото коло од Купот на ЕФЛ .[17]

Фоден го постигна својот прв гол на домашен терен на стадионот „Етихад“, постигнувајќи го вториот за Сити за време на нивната 7-0 победа против Ротерам Јунајтед во третото коло од ФА Купот на 6 јануари 2019 година.[18] Три дена подоцна, Фоден беше повторно на резултатот, бидејќи му помогна на Сити да го победи Бартон Албион со 9-0 во првиот натпревар од полуфиналето на Купот на ЕФЛ.[19] На 12 март 2019 година, Фоден го постигна својот прв гол во Лигата на шампионите за време на вториот натпревар од последната 16-та против Шалке, бидејќи Сити победи со 7-0 (10–2 со реванш).[20] Притоа, му помогна на клубот да го изедначи рекордот за најголема победа во нокаут фазата од натпреварувањето.[21][22] Неговата цел го натера да стане и најмладиот стрелец на Манчестер Сити во Лигата на шампионите и најмладиот англиски стрелец за гол во нокаут фазите на натпреварувањето, на возраст од 18 години и 288 дена.[23] На почетокот на следниот месец, тој го започна својот прв лигашки старт за клубот во победата од 2-0 над Кардиф Сити, со што стана најмладиот англиски играч што го стори тоа од Даниел Стариџ во 2008 година.[24] По натпреварот, менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола, изјави за медиумите дека очекува Фоден да биде важен играч на Манчестер Сити „за следната деценија“.[25]

Фоден го постигна својот прв гол во Премиерлигата на 20 април 2019 година, со единствениот гол во победата од 1: 0 над Тотенхем Хотспур . После тоа, тој стана третиот најмлад играч кој постигна гол за клубот во Премиерлигата, по Миха Ричардс и Стариџ.[26]

Интернационална кариера[уреди | уреди извор]

Фоден е интернационалец за млади во Англија, во моментов игра за тимот на У21 . Во мај 2017 година, тој се запиша во финалето на Европскиот шампион под 17 години УЕФА 2017 година бидејќи Англија до 17 години доживеа пенал пораз од Шпанија .[27]

Во октомври истата година, Фоден се здоби со распространето внимание, откако постигна два гола во финалето на Светскиот куп на ФИФА У-17 2017, исто така против Шпанија, бидејќи Англија победи во конкуренцијата. Тој беше прогласен за најдобар играч на турнирот.[28]

Тој ја освои наградата „ Златна топка “ на Светското Првенство на ФИФА У-17 во 2017 година, каде исто така се здоби со распространето внимание и значајно покривање на медиумите.[29][30][31]

На 27 мај 2019 година, Фоден беше вклучен во составот на 23-члениот состав на Англија за Европското првенство под 21 година УЕФА 2019 година [32] и постигна импресивен гол - неговиот прв за У21 - во воведниот пораз од 2: 1 против Франција во Чезена .[33]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Фоден игра со лева нога,[34] и може да игра како крилен бек или крило на десната страна, иако Пеп Гвардиола го опиша како „повеќе играч од средниот ред“.[30] Во 2017 година, Гвардиола го опиша како „специјален играч“, велејќи: „Опасно е да се каже добри работи за младите играчи затоа што тие се уште млади, и тие мораат да растат и мора да научат многу, многу работи. . . Но, имаме голема самодоверба да му помогнеме, затоа што веруваме дека тој е човек кој има потенцијал, дури и ако не е силен, тој не е висок. “ Во 2017 година, Луис Тејлор од „Гардијан“ го опиша Фоден како „фали цврста, контрола на лепило и благословен со удриот удар на минатите противници“. Во 2018 година, писателот на ветеранот фудбал Брајан Гланвил го опиша како „надарен и расипан тинејџер“, додавајќи: „Младите играчи од неговата вештина и инвентивен квалитет се жално тенки на земја“.[35]

Личен живот[уреди | уреди извор]

На 24 октомври 2019 година, Гинисовата организација на светски рекорди го додаде името на Фил Фоден во „Гинисовата книга на рекорди“ како „Најмладиот фудбалер што ја освои Премиер лигата“. Неговото име беше објавено во изданието од серијата 2020 година.[36]

Статистика за кариерата[уреди | уреди извор]

Обновено на match played 26 January 2020
Изјави и цели по клуб, сезона и конкуренција
Клуб Сезона Лига ФА Куп Куп на ЕФЛ Европа Друго Вкупно
Поделбата Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
Манчестер Сити 2016–17 премиер лига 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 0
2017–18 премиер лига 5 0 0 0 2 0 3 [б 1] 0 - 10 0
2018–19 премиер лига 13 1 3 3 5 2 4 [пониско-алфа 1] 1 1 [б 2] 0 26 7
2019–20 премиер лига 12 0 2 1 4 0 4 [пониско-алфа 1] 2 1 [долна-алфа 2] 0 23 3
Вкупно кариера 30 1 5 4 11 2 11 3 2 0 59 10
 1. Appearances in UEFA Champions League
 2. Appearances in FA Community Shield

Натпревари[уреди | уреди извор]

Манчестер Сити

Англија U17

 • Светски куп на ФИФА У-17 : 2017 [41]
 • Вицешампион на Европското првенство под 17 години на УЕФА : 2017 [27]

Поединечна

 • Европски шампионски тим на УЕФА до 17 години на турнирот: 2017 [42]
 • Златна топка на Светскиот куп ФИФА У-17 : 2017 [43]
 • БиБиСи млади спортски карактер на годината : 2017 [44]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Man City fans loved seeing Phil Foden make Premier League history“. 13 May 2018. Посетено на 22 April 2019.
 2. „City Starlet Foden: Silva's My Idol“. Manchester City F.C. 20 July 2017. Посетено на 17 December 2017.
 3. „Manchester City U18's Phil Foden profile“. Manchester City F.C. Посетено на 17 December 2017.
 4. Ducker, James (3 August 2018). „Phil Foden may have gone from ballboy to 'Pep Guardiola's lad', but Man City's local hero remains firmly grounded“. The Daily Telegraph. Посетено на 5 August 2018.
 5. Pollard, Rob (11 May 2016). „Pivotal Man City moment that helped shape Blues' vision for their next generation“. Manchester Evening News. Посетено на 5 August 2018.
 6. McNulty, Phil (6 December 2016). „Manchester City 1–1 Celtic“. Посетено на 17 December 2017.
 7. Handler, Paul (21 July 2017). „Guardiola: Foden display 'Another level'. Manchester City F.C. Посетено на 17 December 2017.
 8. Clayton, David (27 July 2017). „City 4 Real Madrid 1“. Manchester City F.C. Посетено на 17 December 2017.
 9. „Foden display 'another level'. Manchester City F.C. 21 July 2017. Посетено на 14 January 2019.
 10. Dawkes, Phil (21 November 2017). „Manchester City 1–0 Feyenoord“. Посетено на 17 December 2017.
 11. „Phil Foden: Champions League record for Man City teenager“. 7 December 2017. Посетено на 13 March 2019.
 12. McNulty, Phil (16 December 2017). „Manchester City 4–1 Tottenham“. Посетено на 17 December 2017.
 13. 13,0 13,1 McNulty, Phil (25 February 2018). „Arsenal 0–3 Manchester City“. Посетено на 25 February 2018.
 14. „Teen starlet Foden breaks Champions League record with Man City start“. Perform Group. 7 March 2018. Посетено на 13 March 2019.
 15. Fay, Richard (13 May 2018). „Man City fans loved seeing Phil Foden make Premier League history“. Manchester Evening News. Посетено на 14 May 2018.
 16. 16,0 16,1 Bevan, Chris (5 August 2018). „Chelsea 0–2 Manchester City“. Посетено на 5 August 2018.
 17. McNulty, Phil (25 September 2018). „Oxford United 0–3 Manchester City“. Посетено на 26 September 2018.
 18. Johnston, Neil (6 January 2019). „Man City put seven past Rotherham to reach fourth round“. Посетено на 14 January 2019.
 19. Emons, Michael (9 January 2019). „Man City 9–0 Burton Albion“. Посетено на 14 January 2019.
 20. „Seven-goal Man City trash Schalke in last 16“. BBC Sport. 12 March 2019.
 21. Pollard, Rob (12 March 2019). „Manchester City equal Champions League record“. Manchester City F.C. Посетено на 13 March 2019.
 22. Brennan, Stuart (12 March 2019). „Man City break Champions League record in rampage against Schalke“. Manchester Evening News. Посетено на 12 March 2019.
 23. Howson, Nick (13 March 2019). „Foden becomes City's youngest Champions League scorer as records tumble in Schalke rout“. Perform Group. Посетено на 14 March 2019.
 24. „Phil Foden: Man City youngster will be 'important player for decade'. 4 April 2019. Посетено на 4 April 2019.
 25. „Phil Foden: Man City youngster will be 'important player for decade'. 3 April 2019. Посетено на 4 April 2019.
 26. McNulty, Phil (20 April 2019). „Manchester City 1–0 Tottenham: Phil Foden goal sends City top“. Посетено на 20 April 2019.
 27. 27,0 27,1 „Young Lions Beaten on Penalties in UEFA EURO U17 Championship Final“. The Football Association. 19 May 2017. Посетено на 6 February 2018.
 28. „England win Under-17 World Cup as Phil Foden inspires incredible comeback victory over Spain“. The Independent. 28 October 2017. Посетено на 6 February 2018.
 29. „England Win Under-17 World Cup as Phil Foden Inspires Incredible Comeback Victory over Spain“. The Independent. 28 October 2017. Посетено на 17 December 2017.
 30. 30,0 30,1 Lee, Sam (28 October 2017). „Phil Foden: Who Is England's 17-Year Old World Cup Hero?“. Goal.com. Perform Group. Посетено на 17 December 2017.
 31. „Foden Scores England's Fifth to Seal U17 World Cup“. 28 October 2017. Посетено на 17 December 2017.
 32. „ENGLAND U21S SQUAD NAMED BY AIDY BOOTHROYD FOR THIS SUMMER'S EURO FINALS IN ITALY“. The Football Association. 27 May 2019. Посетено на 19 June 2019.
 33. „England U21s 1 France U21s 2“. 18 June 2019. Посетено на 19 June 2019.
 34. Taylor, Louise (25 October 2017). „Meet the England players who have reached the under-17 World Cup final“. Посетено на 15 April 2019.
 35. Glanville, Brian (21 August 2018). „Phil Foden Should Leave Manchester City“. World Soccer. TI Media. Посетено на 15 April 2019.
 36. „Q&A with Manchester City FC's Phil Foden - the youngest football player to win the Premier League“. 2019-10-25.„Q&A with Manchester City FC's Phil Foden - the youngest football player to win the Premier League“.
 37. „Phil Foden: Overview“. Premier League. Посетено на 17 May 2019.
 38. McNulty, Phil (18 May 2019). „Manchester City 6–0 Watford“. Посетено на 13 August 2019.

  Cummings, Pete (27 May 2019). „Foden called up to England U21 squad“. Bitter and Blue. Vox Media. Посетено на 13 August 2019.
 39. McNulty, Phil (24 February 2019). „Chelsea 0–0 Manchester City“. Посетено на 10 March 2019.
 40. Begley, Emlyn (4 August 2019). „Liverpool 1–1 Manchester City“. Посетено на 4 August 2019.
 41. Shamoon Hafez (17 January 2019). „England's U17 World Cup winners - where are they now?“. BBC Sport. Посетено на 17 January 2019.
 42. „Technical Report – Team of the Tournament“. UEFA. Посетено на 17 December 2017.
 43. „FIFA U-17 World Cup India 2017 – Awards“. FIFA. Архивирано од изворникот на 2017-11-19. Посетено на 17 December 2017.
 44. „BBC Young Sports Personality of the Year 2017: Footballer Phil Foden wins“. BBC Sport. 17 December 2017. Посетено на 17 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]