Ријад Марез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ријад Марез
Algérie - Arménie - 20140531 - Riyad Mahrez.jpg
Лични податоци
Роден на 21 февруари 1991 (1991-02-21) (31 г.)
Роден во Сарсел, Франција
Држава Алжир Алжир
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Сити Манчестер Сити
Број 26
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2010 Кимпер Кимпер 27 (1)
2010-2014 Ле Авр Ле Авр 60 (6)
2014-2018 Лестер Сити Лестер Сити 158 (42)
2018– Манчестер Сити Манчестер Сити 85 (27)
Репрезентација
2014- Алжир Алжир 62 (19)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Ријад Марез (роден на 21 февруари 1991) — алжирски фудбалер, крило на Манчестер Сити и на алжирската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Лестер Сити[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Сити[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]