Мохамед Салах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мохамед Салах
Mohamed Salah 2018.jpg
Лични податоци
Полно име Мохамед Салах Гали[1]
Роден на 15 јуни 1992 (1992-06-15) (28 г.)
Роден во Басјун, Египет
Држава Египет Египет
Висина &100000000000001750000001,75 м[2]
Позиција среден ред, напаѓач,
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 11
Младинска кариера
Ел Мокавлон Ел Мокавлон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2012 Ел Мокавлон Ел Мокавлон 40 (11)
2012-2014 Базел Базел 47 (9)
2014-2015 Челси Челси 13 (2)
2015Фјорентина Фјорентина 16 (6)
2015-2017 Рома Рома 65 (29)
2017- Ливерпул Ливерпул 68 (49)
Репрезентација
2009-2011 Египет Египет 20 11 (3)
2011-2012 Египет Египет 23 11 (4)
2011- Египет Египет 53 (29)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Мохамед Салах Гали (роден на 15 јуни 1992 во Басијун) — египетски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Ливерпул и на египетската репрезентација.

Има прекар Египетскиот Меси.[3][4]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Неговата омилена позиција е лево крило во напад со 3 играчи, но исто така може да игра и по десната страна, како офанзивен играч од средниот ред или како втор напаѓач.[5] Тој е природен левак, а најдобрите карактеристики му се брзината на дриблингот, техниката и брзина кој му овозмужуваат да асистита на својте соиграчи и да постигнува голови.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ел Мокавлон[уреди | уреди извор]

Мохамед Салах ја започнал својата професионална играчка кариера во 2010, кога дебитирал за екипата на Ел Мокавлон, влегувајќи како замена за последните десет минути во ремито 1-1 против Ел Масура на 3 мај 2010.[6] На 25 декември 2010 го постигнал својот прв гол во професионалната кариера во натпреварот против Ал-Ахли. На 26 мај 2011 тој за првпат постигнал два гола на еден натпревар во својата кариера, во победата со 2-0 против екипата на Смоуха. Следната сезона (2011-2012), станал стартер меѓутоа првенството било суспендирано за рок од две години поради немири.

Базел[уреди | уреди извор]

Салах во дресот на Базел.

На 10 април 2012, Салах потпишал четири-годишен договор со швајцарскиот шампион Базел. Своето деби го направил на 8 август во натпревар од квалификациите за Лигата на шампионите против норвешкиот Молде. Четири дена подоцна, на 12 август дебитирал во Швајцарската Супер лига во победата со 3-1 против Тун на домашен терен, играјќи го целиот натпревар. Својот прв погодок за Базел го постигнал во следното првенствено коло, при победата дома над Лозана со 2-0. На 11 април 2013, Салах го постигнал својот прв гол во европските натпреварувања откако ја затресол мрежата на Тотенхем во четвртфиналето на Лига Европа за сезоната 2012-2013; помагајќи им на швајцарците да се пласираат понатаму на пенали со 4-1, откако двата натпревара завршиле со резултат 2-2 (или вкупни 4-4). На 2 мај во реваншот од полуфиналето против Челси на Стмфорд Бриџ Салах одново бил стрелец, но неговиот тим бил елиминиран со вкупни 2-5. И покрај неуспехот во Европа, Салах ја завршил својата прва сезона во Базел со трофеј откако тие ја освоиле титулата во швајцарското првенство со три бода предност пред Грасхопер. Исто така клубот бил финалист во Купот на Швајцарија каде загубиле на пенали од Грасхопер, меѓутоа Салах не играл во тоа финале поради повреда. Сезоната ја завршил со вкупно 50 настапи во сите натпреварувања и 10 постигнати гола.

Следната сезона ја започнал во фантастична форма, постигнувајќи гол уште во првото коло од новото првенство при победата со 3-1 над Арау. Потоа тој постигнал два гола во првиот натпревар од плејоф рундата од квалификациите за Лигата на шампионите против бугарскиот Лудогорец, при победата со 4-2 на гости, за потоа со уште една победа во Базел швајцарците да се пласираат во групната на натпреварувањето. Во групната фаза Салах постигнал два гола во шест натпревари и двата против Челси; првиот на отворањето на 18 септември при победата со 2-1 на неговата екипа на Стемфорд Бриџ, а потоа и единствениот на натпреварот (1-0) одигран на Сент Јакоб Парк на 26 ноември. Овие перформанси ги натерале челниците на сините од Лондон да го доведат еѓипќанецот во својте редови веќе во следниот трансферен прозорец во јануари 2014.

Челси[уреди | уреди извор]

Салах во Челси.

На 23 јануари 2014, Челси го купил Салах за 11 милиони фунти (15 милиони евра).[7] На 8 февруари 2014 го направил своето деби за Челси во натпреварот од Премиер лигата против Њукасл Јунајтед кој сините го добиле со 3-0, влегувајќи како замена.[8] На 22 март истата година, Салах го постигнал својот прв гол за Челси во победата со 6-0 во лондонското дерби против Арсенал на Стемфорд Бриџ, воедно и последни на натпреварот само неколку минути подоцна откако влегол во игра на местото на Оскар.[9] На 5 април го постигнал својот втор гол во дресот на Челси во кариерата во победата со 3-0 над Стоук Сити.[10]

Пред почетокот на сезоната 2014-2015 се појавиле шпекулации, дека Салах ќе биде принуден да се врати во својата татковина, за да ја отслужи воената служба, но подоцна е официјално објавено, дека службата му е одземена.[11] Во текот на сезоната не успеал да се наметне кај менаџерот Жозе Мурињо, запишувајќи минути само во 3 натпревари.

Фјорентина[уреди | уреди извор]

Салах во Фјорентина

На 2 февруари 2015, заминал на заем во Фјорентина како дел од трансферот на Хуан Квадрадо.[12][13] Фјорентина му платила на Челси 1 милион евра за заем на Салах до 30 јуни 2015, со можност за откуп за 15 милиони евра.[14] Салах избрал да го носи дресот со број 74, во чест на жртвите во Порт Саид.[15] Дебитирал во Серија А на 8 февруари во натпреварот Фјорентина-Аталанта 3-2, влегувајќи како замена во 65-тата минута на местото на Хоакин.[16][17] На 14 февруари, го постигнал првиот гол за виола во натпреварот од лигата против Сасуоло.[16] На 26 истиот месец постигнал гол и во Лигата на Европа во победата со 2-0 над Тотенхем на домашен терен во шеснаестина-финалето.[18][19] Салах ја продолжил својата серија на важни голови, постигнувајќи го одлучувачкиот во победата на Фјорентина (со 0-1) на гостувањето кај Интер на 1 март. Пет дена подоцна, во првиот натпревар од полуфиналето на Купот на Италија,[20] со своите два гола им овозможува на виолетовите победа над Јувентус (2-1), кој бил непоразен на својот стадион уште од 2013.[21][22] Позајмицата во Фјорентина ја завршил со 26 настапи и 9 гола во сите конкуренции.

На крајот на сезоната Фјорентина го платила однапред договорениот износ за откупување на клаузула за откуп на играчот, но преку приватен договорот му е овозможено на Салах да се ослободи еднострано од клубот. Фјорентина, сепак, не го смета за валиден таквиот договор и се заканила со тужба.

Рома[уреди | уреди извор]

По долги преговори, на 6 август Челси го продава Салах на Рома за 5 милиони евра на заем со опција за откуп за 18 милиони евра. На 1 октомври Рома целосно го откупила Салах.

Ливерпул[уреди | уреди извор]

На 22 јуни 2017, Салах се преслил во Ливерпул за 42 милиони евра кој потенцијално би можеле да пораснат на 50 милиони евра.[23] Трансферот на Салах бил забележан како клупски рекорд, откако тој станал најскапото засилување на Ливерпул во историјата на клубот надминувајќи го трансферот на Енди Керол од Њуксал Јунајтед кој изнесувал 39,5 милиони евра во 2011-тата.[24]

Титули[уреди | уреди извор]

Швајцарија Базел[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mohamed Salah“. Soccerway. Посетено на 17 May 2014.
 2. „Player Profile: Mohamed Salah“. chelseafc.com.
 3. Salah, oltre i gol. Le 10 cose da sapere sul prodigio del momento, La Stampa.
 4. Tutti pazzi per Salah, il Messi d'Egitto Panorama.
 5. 5,0 5,1 Treccani (уред.). „Salah Ghaly, Mohamed“. Посетено на 22 септември 2015.
 6. ilpost.it, уред. (6 март 2015). „Da dove salta fuori Salah?“. Посетено на 7 март 2015.
 7. „Mohamed Salah: Chelsea agree deal to sign Basel midfielder“. BBC Sport. 23 January 2014. Посетено на 23 January 2014.
 8. „Chelsea 3-0 Newcastle“. SkySports. 8 February 2014. Посетено на 8 February 2014.
 9. „Chelsea 6-0 Arsenal“. BBC Sports. 22 March 2014. Посетено на 22 March 2014.
 10. „MATCH REPORT: CHELSEA 3 STOKE CITY 0“. Chelsea F.C. 5 April 2014. Посетено на 6 April 2014.
 11. „Играчот од средниот ред на Челси, Мохамед Салах, би можеле да биде принудени на воена служба од страна на египетската влада“. Metro.co.uk. 19 July 2014. Посетено на 1 October 2014.
 12. „Salah to Fiorentina on loan“. The Independent. 2 February 2015. Посетено на 2 February 2015.
 13. „Salah completed Fiorentina loan“. Chelsea FC. 2 February 2015. Посетено на 2 February 2015.
 14. Salah, prestito prolungabile fino al јуни 2016. E diritto di riscatto fissato a 15 mln fiorentina.it
 15. Salah: "Qui per stare a lungo e vincere. Mai dette quelle cose.." fiorentina.it
 16. 16,0 16,1 Stagione 2014-15 - 22ª Giornata legaseriea.it
 17. Stagione 2014-15 - 23ª Giornata legaseriea.it
 18. repubblica.it, уред. (26 февруари 2015). „Fiorentina-Tottenham 2-0: Gomez-Salah, la Viola ride“. Посетено на 7 март 2015.
 19. sportmediaset.mediaset.it, уред. (26 февруари 2015). „Europa League: la Fiorentina batte 2-0 il Tottenham e va agli ottavi“. Посетено на 7 март 2015.
 20. gazzetta.it, уред. (5 март 2015). „Impresa viola allo Stadium. La Juve si inchina a Salah“. Посетено на 6 март 2015.
 21. sportmediaset.mediaset.it, уред. (5 март 2015). „Coppa Italia, Juve-Fiorentina 1-2: Salah incanta allo Stadium“. Посетено на 6 март 2015.
 22. repubblica.it, уред. (5 март 2015). „Juventus-Fiorentina 1-2: Salah incanta e stende i bianconeri“. Посетено на 6 март 2015.
 23. „Roma and Liverpool agree Salah transfer“ (англиски). AS Roma. 22 June 2017. Посетено на 6 September 2017.
 24. Dobson, Mark (22 June 2017). „Liverpool complete record £36.9m signing of Mohamed Salah from Roma“. The Guardian.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]