Вирџил ван Дајк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вирџил ван Дајк
20160604 AUT NED 8876.jpg
Ван Дајк играјќи за Холандија во 2016
Лични податоци
Полно име Вирџил ван Дајк [1]
Роден на 8 јули 1991 (1991-07-08) (31 г.)
Роден во Бреда, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001930000001,93 м[2]
Позиција центарален одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 4
Младинска кариера
2009–2010 Вилем II Вилем II
2010–2011 Гронинген Гронинген
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Гронинген Гронинген 62 (7)
2013–2015 Селтик Селтик 76 (9)
2015–2018 Саутхемптон Саутхемптон 67 (4)
2018– Ливерпул Ливерпул 45 (3)
Репрезентација
2011 Холандија Холандија 19 1 (0)
2011–2013 Холандија Холандија 21 3 (0)
2015– Холандија Холандија 16 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 06
13, 27 December 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 November 2017

Вирџил ван Дајк (роден на 8 јули 1991 година) — холандски професионален фудбалер кој игра како центарален одбранбен играч во Премиер Лигата за фудбалскиот клуб Ливерпул и репрезентацијата на Холандија.

По почетокот на својата кариера со Гронинген, тој се преселил во Селтик во 2013 година, каде што ја освоил шкотската Премиер лига и бил именуван во шкотскиот премиер лигашки тим на годината во двете негови сезони. Исто така тој го освоил и шкотскиот Лига Куп во втората сезона. Во септември 2015 година, тој се преселил во тимот на Саутхемтон. По одлични две и пол сезони, тој се приклучил на Ливерпул на 1 јануари 2018 година.

Ван Дајк го направил своето репрезентативно деби за Холандија во 2015 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 11 September 2016.
  2. „Player profile: Virgil van Dijk“. Southampton F.C. Архивирано од изворникот на 2017-03-11. Посетено на 4 November 2017.