Такуми Минамино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такуми Минамино
FC Admira Wacker Mödling vs. FC Red Bull Salzburg (Cup) 2017-04-26 (093).jpg
Лични податоци
Роден на 16 јануари 1995 (1995-01-16) (28 г.)
Роден во Изумисано, Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 18
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Церезо Осака Церезо Осака 62 (7)
2015–2020 Салцбург Салцбург 136 (42)
2020- Ливерпул Ливерпул 18 (1)
Репрезентација
2011 Јапонија Јапонија 17 4 (1)
2012 Јапонија Јапонија 20 8 (5)
2011-2012 Јапонија Јапонија 23 3 (1)
2015- Јапонија Јапонија 26 (12)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Такуми Минамино (роден 16 јануари 1995) — јапонски фудбалер, играч од средниот ред на Ливерпул и на јапонската репрезентација.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2015 2 0
Вкупно 2 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]