Прејди на содржината

Дивок Ориги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дивок Ориги
Лични податоци
Роден на 18 април 1995(1995-04-18)(29 г.)[1]
Роден во Остенде, Белгија
Висина 1.89 м[2]
Позиција напад [3][4][5][6]
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 27
Младинска кариера
2001–2010 Генк Генк
2010–2012 Лил Лил
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2013 Лил Б 11 (2)
2012–2014 Лил Лил 40 (6)
2014–2022 Ливерпул Ливерпул 107 (22)
2014–2015Лил Лил (п) 33 (8)
2017–2018Волфсбург Волфсбург (п) 31 (6)
2022– Милан Милан 27 (2)
2023–Нотингем Форест Нотингем Форест 4 (0)
Репрезентација
2010 Белгија 15 2 (0)
2010–2011 Белгија 16 9 (1)
2011 Белгија 17 1 (0)
2012–2013 Белгија 19 19 (10)
2014–2015 Белгија 21 2 (0)
2014– Белгија 32 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23:40, 21 август 2022 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 29 март 2022

Дивок Окот Ориги (роден на 18 април 1995 година во Остенде, Белгија) — белгиски фудбалер кој настапува за екипата на Нотингем Форест како позајмен играч од ФК Милан на позиција напад и Фудбалската репрезентација на Белгија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Divock Origi: Overview“. ESPN. Посетено на 26 August 2020.
  2. „Divock Origi: Statistiche e Biografia“.
  3. Williams, Sam (2 March 2019). „Origi on shining his light, wide role and being 'fuelled' for Everton“. Liverpool F.C. Посетено на 3 March 2019.
  4. Carroll, Sam (2 March 2019). „Divock Origi opens up on new left-wing role and why Liverpool should remain patient at Everton“. Liverpool Echo. Посетено на 3 March 2019.
  5. Spedding, Jack (2 March 2019). „Divock Origi Happy to Play Out Wide as Belgian Looks to Stake Claim for Regular Liverpool Place“. 90Min. Посетено на 15 April 2021.
  6. „Divock Origi: "I like the soul of the Bundesliga, football's a way of life here". Bundesliga. Посетено на 15 April 2021.