Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Thierry Henry, wearing a red shirt with white long sleeves and shorts with a number 12 and Nike logo on the left-leg side, applauds.
Nemanja Vidić, wearing a red Manchester United jersey with the AIG sponsor logo at the front centre and shorts with a number 15 and Nike logo on the left-leg side, looks forward with his mouth partly opened.
Cristiano Ronaldo as a Manchester United No. 7 in 2007, the same year he won the Player of the Season
Тјери Анри (лево), Немања Видиќ (во средина) и Кристијано Роналдо (десно) се играчите кои освоиле најмногу награди Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија, по две има секој.

Играч на сезоната во Премиер лигата на Англија е годишна фудбалска награда која се доделува во Англија, на играчот за кој се смета дека покажал најдобри игри во Премиер лигата за таа сезона. Добитникот го избира панел од спонзори на лигата составен од членови на „раководни тела на фудбалот, медиуми и навивачи“, а се објавува во втората или третата недела од мај.[1][2] Поради спонзорски причини, оваа награда била позната и како Карлинг Играч на годината од 1994 до 2001; Барклејкард Играч на годината од 2001 до 2004 година;[3] и Баркли Играч на сезоната од 2004 до 2016.[4][5] Од сезоната 2016-2017, таа се нарекува играч на ЕА Спортс Играч на сезоната.

Победници[уреди | уреди извор]

Alan Shearer wearing a black jumper with a white collar visible.
Алан Ширер добитникот на првата награда во 1995.
Peter Schmeichel, with blonde hair and wearing a dark blue sweater, looks down towards his left with an unidentified man in the left background.
Петер Шмајхел, победник во 1996, единствениот голман кој ја добил наградата.
Вејн Руни, добитник на наградата како играч на Манчестер Јунајтед, клубот со најмногу добиени награди.
Луис Суарес, добитник на наградата во 2014.
Сезона Играч Позиција Држава Клуб Наводи
1994-1995 Ширер, АланАлан Ширер среден ред Англија Англија Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс [6]
1995-1996 Шмајхел, ПетерПетер Шмајхел голман Данска Данска Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [7]
1996-1997 Жунињо среден ред Бразил Бразил Мидлсбро Мидлсбро [8]
1997-1998 Овен, МајклМајкл Овен напаѓач Англија Англија Ливерпул Ливерпул [9]
1998-1999 Јорк, ДвајтДвајт Јорк напаѓач Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [10]
1999-2000 Филипс, КевинКевин Филипс напаѓач Англија Англија Сандерленд Сандерленд [11]
2000-2001 Виера, ПатрикПатрик Виера среден ред Франција Франција Арсенал Арсенал [12]
2001-2002 Јунгберг, ФредрикФредрик Јунгберг среден ред Шведска Шведска Арсенал Арсенал [13]
2002-2003 ван Нистелрој, РудРуд ван Нистелрој напаѓач Холандија Холандија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [14]
2003-2004 Анри, ТјериТјери Анри напаѓач Франција Франција Арсенал Арсенал [15]
2004-2005 Лампард, ФренкФренк Лампард среден ред Англија Англија Челси Челси [16]
2005-2006 Анри, ТјериТјери Анри напаѓач Франција Франција Арсенал Арсенал [17]
2006-2007 Роналдо, КристијаноКристијано Роналдо напаѓач Португалија Португалија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [1]
2007-2008 Роналдо, КристијаноКристијано Роналдо напаѓач Португалија Португалија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [1]
2008-2009 Видиќ, НемањаНемања Видиќ одбрана Србија Србија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [18]
2009-2010 Руни, ВејнВејн Руни напаѓач Англија Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [19]
2010-2011 Видиќ, НемањаНемања Видиќ одбрана Србија Србија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед [20]
2011-2012 Компани, ВенсанВенсан Компани одбрана Белгија Белгија Манчестер Сити Манчестер Сити [21]
2012-2013 Бејл, ГаретГарет Бејл напаѓач Велс Велс Тотенхем Тотенхем [22]
2013-2014 Суарес, ЛуисЛуис Суарес напаѓач Уругвај Уругвај Ливерпул Ливерпул [23]
2014-2015 Азар, ЕденЕден Азар среден ред Белгија Белгија Челси Челси [5]
2015-2016 Варди, ЏејмиЏејми Варди напаѓач Англија Англија Лестер Сити Лестер Сити [24]
2016-2017 Канте, Н'ГолоН'Голо Канте среден ред Франција Франција Челси Челси [25]
2017-2018 Салах, МохамедМохамед Салах напаѓач Египет Египет Ливерпул Ливерпул [26]
2018-2019 ван Дајк, ВирџилВирџил ван Дајк одбрана Холандија Холандија Ливерпул Ливерпул [27]
2019-2020 Де Бројне, КевинКевин Де Бројне среден ред Белгија Белгија Манчестер Сити Манчестер Сити [28]

Награди по држава[уреди | уреди извор]

Држава Победници
 Англија &100000000000000060000006
 Франција &100000000000000040000004
 Белгија &100000000000000030000003
 Холандија &100000000000000020000002
 Португалија &100000000000000020000002
 Србија &100000000000000020000002
 Данска &100000000000000010000001
 Бразил &100000000000000010000001
 Тринидад и Тобаго &100000000000000010000001
 Шведска &100000000000000010000001
 Велс &100000000000000010000001
 Уругвај &100000000000000010000001
 Египет &100000000000000010000001

Награди по клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Победници
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед &100000000000000080000008
Арсенал Арсенал &100000000000000040000004
Ливерпул Ливерпул &100000000000000040000004
Челси Челси &100000000000000030000003
Манчестер Сити Манчестер Сити &100000000000000020000002
Лестер Сити Лестер Сити &100000000000000010000001
Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс &100000000000000010000001
Мидлсбро Мидлсбро &100000000000000010000001
Сандерленд Сандерленд &100000000000000010000001
Тотенхем Тотенхем &100000000000000010000001

Награди по позиција[уреди | уреди извор]

Позиција Победници
напаѓач &1000000000000001300000013
среден ред &100000000000000080000008
одбрана &100000000000000040000004
голман &100000000000000010000001

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Ronaldo & Ferguson win top awards“. BBC Sport. BBC. 14 May 2008. Посетено на 16 January 2014.
 2. „Ferguson and Vidic land awards“. ESPN. ESPN Internet Ventures. 21 May 2011. Архивирано од изворникот на 28 June 2014. Посетено на 28 June 2014.
 3. „Premier League Awards“. Premier League. Архивирано од изворникот на 10 December 2006. Посетено на 28 June 2014.
 4. „History of the Premier League“. Premier League. Архивирано од изворникот на 21 April 2012. Посетено на 28 June 2014.
 5. 5,0 5,1 „Mourinho and Hazard scoop Barclays season awards“. Premier League. 22 May 2015. Архивирано од изворникот на 26 May 2015. Посетено на 26 May 2015.
 6. „Seasonal Awards 1994/95“. Premier League. Архивирано од изворникот на 11 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 7. „Seasonal Awards 1995/96“. Premier League. Архивирано од изворникот на 10 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 8. „Seasonal Awards 1996/97“. Premier League. Архивирано од изворникот на 18 March 2006. Посетено на 17 January 2014.
 9. „Seasonal Awards 1997/98“. Premier League. Архивирано од изворникот на 9 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 10. „Seasonal Awards 1998/99“. Premier League. Архивирано од изворникот на 10 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 11. „Seasonal Awards 1999/2000“. Premier League. Архивирано од изворникот на 11 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 12. „Seasonal Awards 2000/01“. Premier League. Архивирано од изворникот на 9 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 13. „Seasonal Awards 2001/02“. Premier League. Архивирано од изворникот на 9 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 14. „Van Nistelrooy scoops award“. BBC Sport. BBC. 14 May 2003. Посетено на 17 January 2014.
 15. „Seasonal Awards 2003/04“. Premier League. Архивирано од изворникот на 11 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 16. „Seasonal Awards 2004/05“. Premier League. Архивирано од изворникот на 11 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 17. „Seasonal Awards 2005/06“. Premier League. Архивирано од изворникот на 9 December 2006. Посетено на 17 January 2014.
 18. „Ferguson and Vidic scoop Premier League awards“. The Independent. Press Association. 27 May 2009. Посетено на 16 January 2014.
 19. Dimond, Alex (10 May 2010). „Manchester United Striker Wayne Rooney Named Barclays Premier League Player Of The Season“. Goal.com. Perform Group. Посетено на 17 January 2014.
 20. „Manchester United duo Sir Alex Ferguson and Nemanja Vidic win Premier League awards“. The Daily Telegraph. 20 May 2011. Посетено на 16 January 2014.
 21. „Alan Pardew and Vincent Kompany's Premier League award“. BBC Sport. BBC. 11 May 2012. Посетено на 16 January 2014.
 22. Предлошка:Haber kaynağı
 23. „Luis Suarez & Tony Pulis win Barclays Premier League awards“. BBC Sport. BBC. 13 May 2014. Посетено на 13 May 2014.
 24. Nelson, Dan (17 May 2016). „Vardy wins Barclays Player of the Season award“. Premier League. Архивирано од изворникот на 18 October 2016. Посетено на 16 November 2017.
 25. „Kante named EA SPORTS Player of the Season“. Premier League. 21 May 2017. Посетено на 22 May 2017.
 26. „Salah wins EA SPORTS Player of the Season award“. Premier League. 13 May 2018. Посетено на 13 May 2018.
 27. „Van Dijk named EA SPORTS Player of the Season“. Premier League. 12 May 2019. Посетено на 12 May 2019.
 28. „De Bruyne voted 2019/20 EA SPORTS Player of the Season“. Premier League. 16 August 2020. Посетено на 16 August 2020.