Двајт Јорк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Двајт Јорк
Dwight Yorke Manchester United v. Arsenal 16-05-09.png
Лични податоци
Полно име Двајт Еверсли Јорк
Роден на 3 ноември 1971 (1971-11-03) (воз. 45 г.)
Роден во Канан, Тринидад и Тобаго
Висина 1,75 м
Позиција Напад
Средина
Младинска кариера
1988–1989 „Signal Hill Comprehensive School“
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989–1998 Астон Вила 232 (73)
1998–2002 Манчестер Јунајтед 95 (47)
2002–2004 Блекбурн Роверс 60 (12)
2004–2005 Бирмингем Сити 13 (2)
2005–2006 ФК Сиднеј 21 (7)
2006–2009 Сандерленд 58 (6)
2009–2010 Тобаго Јунајтед
Total 479 (147)
Репрезентација
1989–2009 Тринидад и Тобаго 72 (19)
Раководител на екипите
2009–2010 Тринидад и Тобаго (асистент)
2010–2011 Тобаго Јунајтед (тренер на прв тим)
2011– Манчестер Јунајтед-Резерви (асистент)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10
08, 1 јануари, 2009 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23:54, 13 август, 2009 (UTC)

Двајт Еверсли Јорк (роден на 3 ноември 1971 година во Канан, Тобаго) е поранешен фудбалер на Тринидад и Тобаго и помошник тренер на резервниот дел од тимот на Манчестер Јунајтед. Тој има играно за Астон Вила, Манчестер Јунајтед, Блекбурн Роверс, Бирмингем Сити, ФК Сиднеј и Сандерленд. Тој беше помошник менаџер на националниот тим на Тринидад и Тобаго се до завршувањето на квалификациските натпревари за ФИФА Светскиот Куп 2012.

Заедно со Расел Латапи и Пет Џенингс, Јорк го држи рекордот за учество во различни натпревари за Светскиот Куп, вклучувајќи ги и шесте квалификациони фази (1990, 1994, 1998, 2002, 2006 и 2010). Јорк се здоби со прекарот Насмеаниот Убиец поради неговите способности за постигнување гол и неговата постојана насмевка.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Астон Вила[уреди | уреди извор]

Грахам Тејлор, во тоа време менаџер на Астон Вила, прв го откри Јорк на турнеја на Вест Индис во 1989 година. Јорк се појавил на пријателски натпревар со Астон Вила, а Тејлор импресиониран од Јорк му понудил да заигра за Астон Вила. Последователно на тоа, Јорк добил постојан договор и го имаше првото деби во првата дивизија за Астон Вила против Кристал палац на 24 март 1990 година. Кристал Палас победи на натпреварот со резултат 1:0. За време на нговите настапи за Астон вила, во периодот од 1989г. До 1998г., Јорк почетно играше како десно крило сè до сезоната 1995-96 г., кога се замени со централниот напаѓач и брзо потоа се воспостави дека е еден од најдобрите напаѓачи на Премиер лигата.

Јорк беше составен дел од тимот Астон Вила кој стигна до финалето во Купот на лиги во 1996 година. Вила поведе со 3:0 против Лидс Јунајтед, кога и Јорк се запиша на листата на стрелците. На 30 септември 1996 година постигна хет-трик на натпреварот против Њукасл Јунајтед за резултат од 4:3. Њукасл водеше 3:1 на полувреме, а Астон Вила останаа со десет играчи, откако Марк Дрејпер доби црвен картон на крајот на првото полувреме. Јорк го покажа јакиот карактер водејќи го тимот кон храбар против удар, постигнувајќи уште два гола во второто полувреме за да го комплетира својот хет-трик, иако не беше од голема помош бидејќи Астон Вила сепак го загуби натпреварот. Јорк помисли дека се работи за израмнувачки резултат од 4:4, само за да испадне дека се работи за офсајд. Ваквите настапи на Јорк го привлекоа вниманието на Манчестер Јунајтед во август 1998 година. За Астон Вила Јорк имаше 231 настап, постигнувајќи 97 голови. Тој, исто така, ја имаше честа да биде последниот играч наАстон Вила кој постигнал гол на Холти Енд, давајќи ги и двата гола за победа со резултат 2:1 на финалето на 7 мај во сезоната 1993-94 година.

Околностите за неговото заминување од Астон Вила беа контроверзни. Џон Грегори, тогашниот менаџер на Астон Вила, нагласи дека не се подготвени да го дадат Јорк на Манчестер Јунајтед, освен ако за замена не го добијат Енди Кол, напаѓач од Манчестер Јунајтед. Тогаш, Јорк му пријде на Грегори изјавувајќи дека сака да го напушти клубот, по што Грегори кажал дека да имал пиштол во канцеларијата би пукал во јорк во тој момент. Астон Вила немаше друг избор освен да го продаде фудбалерот на Манчестер Јунајтед за 12, 6 милиони во август 1998 година. Без разлика на 9-те години поминати во Астон Вила, однесувашето на Јорк по заминувањето клубот не им се допаднало на некои од неговите фанови, исто и поради тоа што подоцна заиграл за Бирмингем Сити.

Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Во првата сезона Јорк беше клучен играч во водењето на клубот кон единствената висока титула на Премиер лигата, ФА Куп и УЕФА Лига на шампиони, формирајќи легендарно партнерство со енди Кол. Јорк ja заврши сезоната како најдобар стрелец во лигата со 18 гола и постигна голови против Баерн Минхен, Барселона, Интер и Јувентус во Лигата на Шампионите. Јорк беше редовен играч на Јунајтед кога ја освои титулата 1999-2000 година, постигнувајќи 22 гола во сите натпреварувања.

И покрај помалку успешната трета сезона лично, Јорк го погоди хет-трик во врвот на табелата судирот со Арсенал како Обединетите ја освои трета едноподруго титула. Ограничените настапи на Јорк во сезоната 2001-02 доведоа до гласини дека не стои добро менаџерот на Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, по неговиот огромен публицитет поради врска со британскиот модел Јордан. По јануари се префрли во Мидлзборо, од каде Јорк беше продаден на Блекбурн Роверс за £ 2.000.000 за време на затворањето сезона. Целосно постигна 64 гола за Манчестер Јунајтед во 188 настапи.

Блекбурн Роверс[уреди | уреди извор]

Јорк помина две години во Блекбурн Роверс, каде што повторно се врати со својот стар напаѓачки партнер, Енди Кол, тој успеал 13 голови во својата прва година и му помагаат на Блекбурн да заврши 6-и да се квалификува за Купот на УЕФА, следната сезона тој беше во и надвор од тимот и се скара со менаџерот Греам Саунис. Имаше шпекулации дека Саунис го обвинува дека не се труди доволно силно, и во текот на шест-а-страна натпреварите, двајцата еднаш си разменија неколку тешки стапа. Потоа тој се приклучи на Бирмингем Сити во 2004 година на слободен трансфер.

Бирмингем Сити[уреди | уреди извор]

Јорк ја започна својата кариера во Бирмингем и со цел на неговото домашно деби против Чарлтон, кој помина долг пат до победа преку скептичните фанови за неговото долга партнерство во минатото со градскиот ривал Астон Вила. Тој постигна гол повторно против Њукасл во октомври. Сепак, Јорк поминуваше поголемиот дел од остатокот од неговото време во клубот на клупата и на крајот беше ослободен од страна на Стив Брус и беше купени од страна на австралиската А-лига тим Сиднеј ФК.

Сиднеј ФК[уреди | уреди извор]

Со потпишувањето на Сиднеј ФК, Јорк реши да продолжи својата кариера во Австралија за помалку пари отколку што би биле на располагање во некои други лиги, особено оние на Блискиот Исток. Катар фудбалска лига беа најзаинтересирани, но Јорк се одлучи за австралиската клуб за плата од 1 милион долари за сезона. Тој го постигна првиот гол за Сиднеј ФК во првата А-лига регуларната сезона натпревар, нуркање насловот против Победа Мелбурн. Јорк дојдоа во Сиднеј ФК со најголемите педигре на сите играчи во А-лига, откако го освои тројната круна со Манчестер Јунајтед. Јорк постигна 7 гола во А-лига, со три од нив се од пенал клоци. Сиднеј ФК тренер Пјер Littbarski пресели Јорк во средниот ред улога и му даде на тимот капетан.

Тој одигра голема улога во водењето Сиднеј ФК во екипата на победа во инаугуративниот А-лига Финале на 5 март против регионални ривали Сентрал Коуст Mariners. Тој постави единствениот гол, постигна од страна на Стив Корика, пред продаваат надвор толпа од над 41.000 на Ауси стадион, и беше доделена на Џо Марстон медал за најдобар играч во големото финале. Јорк беше играчот маркиза за Сиднеј ФК - што значи дека неговата плата падна надвор од плата капа. Тој исто така бил ѕвезда име за А-лига како целина. Настрана од неговата фудбалска таленти, цртање моќ и кредибилитет тој го донесе и на локално и на меѓународно ниво се покажа како корисно и за конкуренција во својот прв сезона, водечки FFA да го користат неговиот лик и име за промоција на втората сезона на А-лигата.

Во јуни 2006 година, Јорк обучени со Манчестер Јунајтед во обид да се задржи на високо ниво на фитнес пред Светското првенство 2006, иако тој беше во тоа време ангажиран во Сиднеј ФК. Ова е поради тоа што австралиската сезона веќе заврши и пред стартот на сезоната обука се уште не беше започната. Тој се врати во Сиднеј ФК да учествува во пријателска против Евертон во 2010 година. Играта се смета неговата "проштална играта како никогаш немал шанса да се каже соодветна збогум на навивачите во Сиднеј ФК. Евертон победи на натпреварот со 1:0, а Јорк беше заменет средината на патот низ втората половина.

Сандерленд[уреди | уреди извор]

На 31 август 2006 година, Јорк за Сандерленд беше најавен за трансфер сума од £ 200,000, каде беше повторно обединет со екс-соиграчот Рој Кин, тогашен менаџер на Сандерленд. Јорк го направи своето деби на домашен натпревар против Лестер Сити и доби разбранувани овации од домашните фанови кога влезе како замена во првата половина. Јорк беше користен како дефанзивен играч од средниот ред наместо неговиата вообичаена улога како напаѓач. Тој го постигна својот прв гол за Сандерленд во поразот од 2:1 против Стоук и беше прифатен од страна на луѓето на Сандерленд, вклучувајќи ги Божиќните светла на градот во 2006 година. Него му беше предаден дресот со број 19 во Сандерленд, бројот што тој го носеше во Манчестер Јунајтед и Сиднеј.

На 2 јануари 2008 година, за време на поразот од 1:0 на Сандерленд од Блекбурн, на Јорк му беше даден црвен картон од страна на судијата Роб Стајл. Јорк изјави неколку пати, дека тој би сакал да се врати во А-лигата, по можност во Сиднеј ФК. Сепак, по засилувањата во Сиднеј ФК во тоа време се чинеше неверојатно дека Сиднеј би биле во можност да го собере под платежна капа. Беше објавено дека Јорк ќе игра за ривалите Сентрал Коуст Маринерс, тим финансиран од страна на човекот кој го донесе во Сиднеј, Петар Турнбул.

На 11 март 2008 година, беше најавено дека Маринерс беа во "напредни преговори" со Јорк да потпише маркиза за две години. Сепак на 1 јули 2008 година Јорк потпиша нов едногодишен договор да остане со Сандерленд во сезоната 2008 -09. Тој покажа дека се уште може да игра на највисоко ниво на натпреварот против Арсенал на 4 октомври 2008 година, натпревар во кој Сандерленд ремизираше 1-1 на домашен терен. По заминувањето на Рој Кин од местото менаџер на Сандерленд во декември 2008 година, Јорк и Нил Бејли беа именувани како помошници на Рики Сбраџиа. Јорк беше ослободен на крајот на сезоната 2008-09. По пензионирањето, Јорк ја заврши својата тренерска обука и е се заинтересира во спроведувањето на тренерската кариера На 17 април 2011 година го заврши Лондонскиот маратон за време од 3 часа и 32 минути. На 14 август 2011 година, Ханаан родената фудбалска ѕвезда потпиша двегодишен договор за да работи за Скај Спорт како коментатор. Јорк е поставен за да стане помошник тренер на Манчестер Јунајтед на резервниот тим.

Интернационална кариера[уреди | уреди извор]

Јорк забележа 72 официјални настапи за националниот тим на Тринидад и Тобаго, постигнувајќи 26 гола, но одигра повеќе од 100 натпревари за Т & Т, кои не беа признати како меѓународни пријателски натпревари. Заедно со неговиот пријател Расел Латапи, Јорк беше член нанапаѓачкиот одред во 1989 година во националниот тим кој тесно успеа да се квалификува за ФИФА Светското Првенство во 1990 година. Тој се повлече од интернационалниот фудбал во 2001 година, по несогласувањето со тренерот, но се врати во тимот за квалификациите за Светското првенство во 2006 година, во која тимот се квалификуваше за Светското првенство за прв пат во својата историја по продолженијата од 2:1 во квалификациската победа над Бахреин.

Јорк беше капитенот на сите натпревари на Тринидад и Тобаго во ФИФА Светско Првенство во 2006 година и беше играч на натпреварот при нерешениот резултат од 0:0 против Шведска, придавајќи му заслуги на неговиот близок пријател Шака Хислоп, голманот на Вест Хем кој направи неколку светски одбрани. Тој беше еден од шесте играчи во тимот Тринидад (другите се Брент Санчо, Денис Лоренс, Крис Бирчал, Карлос Едвардс и Стерн Јован) кои ја одиграа секоја минута на кампањата. Јорк е оценет како најдобар дефанзивен играч од средниот ред во фазата на групите на Светското првенство.

Јорк го најави своето пензионирање од меѓународниот фудбал во март 2007 година и избра да се фокусира на неговата клубска кариера во Сандерленд. Тој стана капитен во Германија и остана се до неговото пензионирање. Сепак, тој направи гостински кам-бек за пријателскиот натпревар против Англија во јуни 2008 година откако беше поканет од страна на заменик-претседателот на ФИФА Џек Ворнер. На 10 јули 2008 година, Јорк најави враќање кон националниот тим за ФИФА Светското Првенство во 2010 година за квалификацијските натпревари.

На 15 октомври 2008 година, тој го постигна својот прв меѓународен гол по враќањето од пензија против САД во 2010 година на Светското првенство на квалификациските натпревари. Натпреварот заврши со резултат 2:1 за Тринидад и Тобаго. Неговиот гол беше клучен, постигнат во 79-та минута, со кој Тринидад и Тобаго беше ставен во важна ситуација за да премине во следната квалификациска фаза, потребна беше само реми против Куба во финалниот натпревар. На 11 февруари 2009 година, Јорк постигна гол од пенал во 26 -та минута за неговата земја, но беше исклучен во последните секунди за Тринидад и Тобаго во првиот натпревар во КОНКАКАФ квалификациите за ФИФА Светското Првенство во 2010 година во четвртото коло против Ел Салвадор откако размени жестоки забелешки со мексиканскиот судија Марко Антонио Родригез и како последица на тоа доби забрана за 4 натпревари што се должеше на неговата употреба на навредлив јазик. Суспензијата подоцна беше намалена на 2 натпревари.

Откако беше ослободен од Сандерленд и не можеше да најде клуб пред крајот на тековниот трансфер период, Јорк се повлече од фудбалот целосно во септември 2009 година и ја презеде функцијата асистент менаџер во националниот тим на Тринидад и Тобаго.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Јорк има стекнато добра репутација во британскиот печат како сериски женкар. Додека во Манчестер Јунајтед тој тајно снимаше „пијана“ забава во која учествуваше и самиот, тогашниот голман на Вила Марк Босниќ и четири девојки во луксузната куќа на Босниќ во Сатон Колдфилд. Јорк има излегувано со многу гламурозни модели и беше еднаш во кратка врска со британскиот модел Јордан и има син со нејзиното име Харви, кој е слеп и има аутизам. Јорк го оспоруваше татковството сè до потврдувањето на Јордан не се докажа со ДНК тест. Тој, исто така, наводно излегуваше со сегашната девојка на Дејвид Хаселхоф, Хејли, четири месеци пред нејзината средба со Хаселхоф во 2011 година.

Стадионот „Двајт Јорк“ во Баколет, Тобаго конструиран за Светското првенство под 17 години во 2001 година, беше именуван во чест на Јорк. Јорк е фан на крикет. Еден од најблиските пријатели на Јорк е сонародникот Брајан Лара. Во текот на 1999 година, Светското првенство во Крикет, Јорк редовно доаѓаше носејќи пијалаци за крикет тимот Вест Индис. Постариот брат на Јорк, Клинт Јорк, е поранешната првотимец во крикет, кој го претставуваше Тринидад и Тобаго на отворањето како батсмен.

Јорк се појави во една епизода на ТВ шоуто Најголемиот губитник во Австралија, која се емитуваше во февруари 28, 2006 година. Во епизодата беше вклучен Јорк како тренер на "црвениот тим" на учесниците, а тие се натпреваруваа против "син тим" во фудбал. Марк Рудан, соиграч на Јорк во ФК Сиднеј, беше менаџер на "синиот тим". За неговиот придонес за националниот тим во 2006 ФИФА Светско Првенство тој беше прогласен за спортски амбасадор за Тринидад и Тобаго. Тој ја објави својата автобиографија во 2009 година под наслов "Роден за резултати".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]