Пјер Литбарски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пјер Литбарски
Литбарски во 2006 година
Лични информации
Целосно име Пјер Мајкл Литбарски
Датум на раѓање 16 април 1960(1960-04-16)(64 г.)
Место на раѓање Западен Берлин
Висина 1.68 м (5 ст 6 ин)
Положба Среден ред и бек
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Волфсбург
Младинска кариера
1967–1976 VfL Schöneberg
1976–1978 FC Hertha 03 Zehlendorf
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1978–1986 1. FC Köln 234 (89)
1986–1987 RC Paris 34 (4)
1987–1993 1. FC Köln 172 (27)
1993–1994 JEF United Ichihara 63 (10)
1996–1997 Brummell Sendai 29 (5)
Вкупно 532 (135)
Меѓународна кариера
1979–1982 West Germany U-21 21 (18)
1980 West Germany B 1 (0)
1981–1990 West Germany 73 (18)
Тренерска кариера
1999–2000 Yokohama FC
2001 Bayer Leverkusen (assistant)
2001–2002 MSV Duisburg
2003–2004 Yokohama FC
2005–2006 Sydney FC
2006–2008 Avispa Fukuoka
2008 Saipa
2008–2010 FC Vaduz
2010–2011 VfL Wolfsburg (assistant)
2011 VfL Wolfsburg (caretaker)
2011–2012 VfL Wolfsburg (assistant)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови

Пјер Мајкл Литбарски (Германскиː Pierre Littbarski; роден на 16 април 1960 година) — германски фудбалски менаџер и поранешен фудбалер во ФК Келн и репрезентацијата на Западна Германија. Тој главно се користел како напаѓачки играч од средниот ред или крило и бил најдобро познат по своите брилијантни дриблинг способности. Литбарски беше победник на ФИФА Светскиот куп со Западна Германија во 1990 година. Тој исто така беше второпласиран двапати во 1982 и 1986 година со Западна Германија. Литбарски бил управител на ФК Волфсбург по преземањето од Стив МекКларен од 7 февруари до 17 март 2011 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Литбарски поголемиот дел од својата кариера ја поминал во ФК Келн. Тој го имал своето деби за клубот, во тоа време тренер на Хенес Вајсвајлер, на возраст од 18 години. Звездите на тимот за време на Литбарски во првите неколку години биле голманот Харалд Шумахер, голгетерот Дитер Милер и играчот од средниот ред Бернд Шустер . Литбарски го постигнал победничкиот гол во финалето DFB-Pokal во 1983 година против Фортуна Келн. Тој играл против тимови кои биле трипати второпласирани за титулата во Бундеслигата, во 1982, 1989 и 1990 година . Во својата кариера, првично бил искористен како длабоко легнат напаѓач пред да биде искористен како напаѓачки играч од средниот ред. Играјќи во претходната улога, во четирите сезони од 1981 до 1985 година постигнал 64 голови во 128 натпревари во Бундеслигата. "Лити", како што го прикаќале германските навивачи, бил нашироко познат по своите извонредни дриблинг способности и хумористичен став и бил еден од омилените навивачи во западногерманската Бундеслига во текот на деценијата. Во 1985 година неговиот гол наспроти Вердер Бремен бил избран за " Голгетер на годината ". Тој подоцна играл за РК Париз во Лига 1, како и за ЈЕФ Јунајтед Ичихара и Брумел Сендаи во Јапонија.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Литбарски имал плодна, но кратка кариера како дел од западногерманскиот тим под 21 година. Тој бил дел од екипата што стигна до финалето на Европското првенство во фудбал во УЕФА во 1982 година . Тимот загубил од Англија со 5:4 по финалето со две нозе (губејќи 1-3 и освојувајќи 3-2 дома). Литбарски постигнал хет-трик против Англичаните во Западна Германија, но во крајна линија тие изгубиле.

Литбарски го освоил својот прв куп за Западна Германија на 14 октомври 1981 година во квалификациите за Светското првенство во 1982 против Австрија. Менаџерот на Западна Германија, Џупур Дерул, го започнал во линија со три лица заедно со Клаус Фишер и Карл-Хајнц Румениге. Меѓународната кариера на Литбарски се одвоила на ветувачки почеток, бидејќи ги постигнал првите и вторите голови во таа игра. Неговата трета меѓународна цел дојде на Светското првенство во 1982 година, во вториот натпревар против Шпанија, со победа од 2-1. Наспроти Франција во полуфиналето, Литбарски постигна гол, а подоцна успеа и на пенали во решавачкиот меч. Сега легендарниот натпревар заврши со нерешен резултат од 3: 3, при што Литбарски се вклучи во драматичниот екстрајзер, преминал на Хорст Хрубеш, кој се упатил кон Клаус Фишер, кој постигнал погодок за погодок со таканаречениот „bicycle kick“. Литбарски имаше неколку минути претходно да обезбеди поминување што го постигна Румениге за да го намали водството на Франција на 3: 2. Моќната сцена во престрелката со пенали покажала дека младиот Литбарски утешил плач Ули Стилике, кој едноставно пропуштил пенал и ја погребал главата во кошулата Литтбарски, додека го гледал голманот на Западна Германија, Харалд Шумахер, да го спаси пеналот на Дидје Сикс до дури резултат. Западна Германија на крајот освои 5-4 на пенали. Западна Германија загуби со 3: 1 во Италија во финалето. Литбарски одигра целиот натпревар, добива жолт картон во 88. минута.

На УЕФА Евро 1984, Западна Германија, со Литбарски, беа елиминирани во групната фаза по низа слаби изведби. Светското првенство во ФИФА од 1986 година во Мексико, додека беше успешна за Западна Германија, се покажа помалку за Литбарски лично. Тој беше оценет од менаџерот Франц Бекенбауер и мораше да го следи полуфиналето и финалето од клупата. Западна Германија повторно заврши како второпласирани, губејќи 3-2 со Аргентина. Во 1987 година тој играше на пријателски натпревар против Англија и постигна два гола, еден директно од агол, додека Западните Германци освоија 3-1.

Учесниците на Западна Германија имаа големи надежи за Еуро 1988 на домашен терен. Сепак, домаќините загубија 2-1 во Холандија во полуфиналето. Литбарски не постигна ниту еден гол на турнирот. Во 1990 година, Литбарски направи успешен финален настап на Светското првенство во ФИФА, додека Западна Германија ја освои својата трета титула, победувајќи ја Аргентина 1-0 во финалето во Рим. Литбарски го постигна единствениот гол во групната фаза против Колумбија, но започна три од четирите натпревари на нокаут фаза, вклучувајќи го и финалето.

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Во 1999, ја започна својата тренерска кариера со Јокохама ФК од Јапонската фудбалска лига и тој го предводеше клубот на промоција во Лига J2. Тој исто така е менаџер на Јокохама ФК (двапати), како и помошник-менаџер на Баер 04 Леверкузен и менаџер на МСВ Дујсбург .

Сиднеј ФК[уреди | уреди извор]

Тој беше менаџер на Австралиската А-лига страна Сиднеј ФК помеѓу 2005 и 2006 година, и ги доведе до Светското првенство на ФИФА клуб во 2005 година, и победа на А-лига првенството.

Тој беше познат меѓу поддржувачите на Сиднеј и медиумите поради неговите стилски кафеави костими. Сиднеј поради Литбарски беа критикувани за досаден фудбал, но резултатите ретко може да се расправаат со и Сиднеј ФК продолжи да се тврди на инаугуративната А-лига првенство под негово владеење. Литбарски и Сиднеј во средата, 5 мај 2006 година, ги прекинаа врските, со најавувањето на Литбарски дека нема повторно да го потпише клубот по споровите околу понудата за намалување на цената.

Ависпа Фукуока[уреди | уреди извор]

Во декември 2006 година, Литбарски беше назначен за менаџер на Ависпа Фукуока, лигавачка од Ј2 која беше ново деградирана во втората поделба по сезоната 2006 година. Во јули 2008 година тој го напуштил клубот и го заменил Јошиуки Шинода.

Саипа ФК[уреди | уреди извор]

На 26 јули 2008 година беше објавено дека стана нов менаџер на иранската страна Саипа ФК. Неговиот договор беше прекинат на 8 октомври 2008 година по девет натпревари.

ФК Вадуц[уреди | уреди извор]

На 4 ноември 2008 година потпиша договор за главен тренер и тимски менаџер на ФК Вадуц. На 12 април 2010 година бил отпуштен поради недостаток на успех.

ФК Волфсбург[уреди | уреди извор]

На 9 јуни 2010 Литбарски потпиша договор за две години како помошник тренер на ФК Волфсбург. Откако Стив МекКларен беше отпуштен на 7 февруари 2011 година, Литбарски беше назначен за менаџер на Фк Волфсбург. Феликс Магат подоцна беше главен тренер во март 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]