ФК Вест Хем Јунајтед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Вест Хем Јунајтед
Целосно име Вест Хем Јунајтед Фудбал Клуб (West Ham United Football Club)
Прекар(и) Чекани
Основан 1895 како Thames Ironworks
Терен Болејн Граунд (поранешен Аптон Парк)
(Капацитет: 35,303)
Претседател Дејвид Саливен, Дејвид Голд, CB Holding Ltd. и помали инвеститори
Менаџер АнглијаСем Алардајс
Лига Чемпионшип лига
2010–11 Премиер лига, 20-ти
Веб страна Официјално мрежно место
Kit left arm westham1112h.png
Team colours
Kit body westham1112h.png
Team colours
Kit right arm westham1112h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm westham1112a.png
Team colours
Kit body westham1112a.png
Team colours
Kit right arm westham1112a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Вест Хем Јунајтед Фудбал Клуб e англиски фудбалски клуб од Вест Хем во источен Лондон. Од 1904-тата година својте домашни мечеви ги игран на стадионот Болејн Граунд, кој е попознат како Аптон Парк.

Историја[уреди]

Клубот е основан под името Thames Ironworks F.C., а после пет години го менува името во Вест Хем Јунајтед. Во 1919 година тимот почнува да настапува во англиската фудбалска лига. Иако никогаш не ја освоиле шампионската титула, (најдобар пласман имаа во 1986 кога завршија на 3. место), три пати Вест Хем го освојуваше ФА Купот, 1965., 1975. и 1980. Од европските трофеитие го освоија Купот на победниците на куповите во 1965. и Интертото купот во 1999-тата. Истотака тие го освоиле и првиот т.н. War cup во 1940. Интересно е дека Вест Хем засега единствен англиски тим кој испаднал од Премиер лигата иако освоил повеќе од 40 бодови (2003.). Вест Хем е истотакапоследниот клуб кој го освоил ФА Купот со сите англиски играчи, и последен на кого тоа му успеало додека играл во втора лига.

Ривали[уреди]

Ривали на Вест Хем се неговите соседи од Лондон, Тотенхем и Арсенал како и Челзи со кое е изразено ривалство помеѓу источен и западен Лондон. Интересно е дека Вест Хем Јунајтед е последниот клуб кој го победил Арсенал ФК на стадионот Хајбари и првиот тим кој ги победил на новиот Стадион Емирати.

Сепак, најголем ривал на Вест Хем уште од неговото основање е Милвол.

Моментален тим[уреди]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Англија ГМ Роберт Грин
2 Нов Зеланд ОД Винстон Рид
3 Северна Ирска ОД Џорџ МекКартни
4 Англија СР Кевин Нолан (к)
5 Англија ОД Џејмс Томкинс
7 Англија НП Сем Балдок
8 Англија НП Ники Мајнард
9 Англија НП Карлтон Кол
10 Велс НП Џек Колисон
11 Норвешка СР Џон Керју
12 Португалија ОД Рикардо Ваз Те
14 Англија СР Метју Тејлор
15 Сенегал СР Абдулаје Фаје
Бр. Нац. Позиција Играч
16 Англија ОД Марк Нобл
17 Ирска ОД Џој О'Брајан
18 Франција ОД Жилиен Фобер
20 Брег на Слоновата Коска ОД Ги Демел
21 Сенегал СР Мохамед Диаме
22 Англија СР Хенри Лансбари
23 Англија СР Равел Морисон
26 Парагвај НП Брајан Монтенегро
29 Чешка ГМ Марек Штех
32 Англија СР Гери О'Нил
34 Англија СР Оливер Ли
38 Австралија НП Дилан Томбајдес
42 Англија ГМ Сем Каулер
43 Англија НП Калум Драјвер
48 САД ОД Ден Потс