ФК Барнли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барнли
Целосно имеФудбалски клуб Барнли
ПрекарThe Clarets
Основан1882
СтадионТрф Мор[1]
Лондон, Англија
Капацитет21.401
ПретседателМајк Гарлик и Џон Баншкивич
МенаџерАнглија Шон Дајч
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2018–19Премиер лига, 15. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Фудбалски клуб Барнли е професионален фудбалски клуб од Барнли, Англија и моментално се натпреварува во Премиер лигата.

Клубот е основан во 1882 година. Член на Фудбалската лига станал во 1888 година.[2] Барнли е двократен Шампион на Англија во 1921[3] и 1960 година.[4], освојувач на ФА Купот во 1914 година, а во 1961 година стигнале до четврт-финалето на Европскиот куп. Исто така, Барнли е еден од трите клуба кој ги освоиле сите четири професионални лиги во англискиот фудбал заедно со Вулверхемтон и Престон Норт Енд.

Прекарот на клубот е The Clarets. Традиционалните бои се бордо и сина. Од 1883 година клубот е домаќин на стадионот Трф Мор.

Играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Англија ГМ Ник Поуп
2 Англија ОД Метју Лоутон
3 Англија ОД Чарли Тејлор
4 Англија СР Џек Корк
5 Англија ОД Џејмс Тарковски
6 Англија ОД Бен Ми
7 Исланд СР Јохан Берг Гудмундсон
8 Англија СР Џош Браунхил
9 Холандија НП Вут Вегхорст
10 Англија НП Ешли Барнс
11 Англија СР Двајт МекНил
13 Велс ГМ Вејн Хенеси
Бр. Позиција Играч
14 Велс ОД Конор Робертс
16 Англија СР Дејл Стивенс
17 Англија СР Арон Ленон
18 Англија СР Ешли Вествуд
19 Англија НП Џеј Родригес
20 Брег на Слоновата Коска СР Максвел Корне
22 Ирска ОД Нејтн Колинс
23 Холандија ОД Ерик Питерс
25 Англија ГМ Вил Норис
26 Шкотска ОД Фил Бардсли
27 Чешка НП Матеј Видра
28 Ирска ОД Кевин Лонг

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]