ФК Тотенхем Хотспар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тотенхем Хотспар
Целосно име Тотенхем Хотспар Фудбал Клуб
Прекар(и) Спарс и Петли
Основан 1882 како Хотспар ФК
Терен Вајт Харт Лејн
(Капацитет: 36.284)
Сопственик Еник Груп
Претседател АнглијаДаниел Леви
Менаџер АргентинаМаурисио Покетино
Лига Премиер лига
2013–14 Премиер Лига, 6-ти
Веб страна Официјално мрежно место
Kit left arm tottenham1314h.png
Team colours
Kit body tottenham1314h.png
Team colours
Kit right arm tottenham1314h.png
Team colours
Kit shorts tottenham1314h.png
Team colours
Kit socks tottenham1314h.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm tottenham1314a.png
Team colours
Kit body tottenham1314a.png
Team colours
Kit right arm tottenham1314a.png
Team colours
Kit shorts tottenham1314a.png
Team colours
Kit socks tottenham1314a.png
Team colours
Гостински бои
Kit left arm tottenham1213t.png
Team colours
Kit body tottenham1213t.png
Team colours
Kit right arm tottenham1213t.png
Team colours
Team colours
Kit socks spurs1213t.png
Team colours
Резервни бои

Тотенхем Хотспар Фудбал Клуб (Шаблон:ИПА-en, Шаблон:Посети), познат и како Спарс, е англиски фудбалски клуб со седиште во Тотенхем, Лондон, кој игра во Премиер лигата. Домашен стадион на клубот е Вајт Харт Лејн.

Основан во 1882 година, Тотенхем го освои ФА Купот за прв пат во 1901 година, што го прави единствениот Нон-Лигашки клуб од самото формирање на фудбалската лига, кој успеал да го стори тоа. Тотенхем беше првиот клуб во 20-от век кој успеал да постигне Дабл Кап (Double Cup) откако во сезоната 1960-1961 тимот ги освои ФА и Лига Купот. По успешната одбрана на ФА Купот во 1962 година, во 1963 година стана првиот британски клуб кој успеал да освои УЕФА европски трофеј во клупска конкуренција - освојувајќи го Купот на Победниците на Куповите. Во 1967 година го освои ФА Купот по трет пат во 60-тите. Во 1970-тите Тотенхем го освои Лига купот во два наврати и беше прв победник на Купот на УЕФА во 1972 година, со што стана првиот британски клуб кој успеал да освои два различни големи европски трофеи. Во 1980-тите Спарс освои неколку трофеи: во ФА Купот двапати, ФА Комјунити Шилд и Купот на УЕФА. Во 1990-тите клубот го освои ФА Купот и Лига Купот. Кога тимот го освои својот последен трофеј, во Лига Купот во 2008 година, значи дека тие освоија голем трофеј во секоја една од последните шест децении - достигнување кое е еднакво само со Манчестер Јунајтед.

Латинското мото на клубот е Audere EST Facere (прецод: "Да се осмели е да се направи"), и нивниот амблем е петелот кој стои на фудбал. Клубот има долгогодишно ривалство со блиските соседи Арсенал. Натпреварите меѓу двете екипи се познати како Северно Лондонско дерби.

Моментален тим[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Франција ГМ Иго Лорис |other= заменик капитен}}
2 Англија ОД Кајл Вокер
3 Англија ОД Дани Роуз
4 Франција ОД Јунес Кабул |other=капитен}}
5 Белгија ОД Јан Вертонген
6 Романија ОД Влад Кирикеш
7 Англија СР Арон Ленон
8 Бразил СР Паулињо
9 Шпанија НП Роберто Солдадо
10 Того НП Емануел Адебајор |other= заменик капитен}}
11 Аргентина СР Ерик Ламела
12 САД ОД ДеАндре Једлин
13 Холандија ГМ Мајкл Ворм
15 Англија ОД Ерик Диер
Бр. Нац. Позиција Играч
16 Англија ОД Кајл Нотон
17 Англија СР Андрос Таунзенд
18 Англија НП Хари Кејн
19 Белгија СР Муса Дембеле
21 Белгија СР Насер Чадли
23 Данска СР Кристијан Ериксен
24 САД ГМ Бред Фридел
25 Франција СР Бенџамин Стамбули
32 Камерун ОД Беноит Асу-Екото
29 Франција СР Етјен Капу
33 Англија ОД Бен Дејвис
38 Англија СР Рајан Мејсон
42 Франција СР Набил Бенталеб

Менаџери[уреди | уреди извор]

Менаџери и вршители на должноста[уреди | уреди извор]

  • (ВД) – Вршител на должноста
  • (ТПТ) – Тренери на првиот тим
Mенаџеот на тимот Андре Виљаш Боаш

Раководство на Тимот[уреди | уреди извор]

Улога Име
Тренер Португалија Андре Виљаш Боаш
Помошен Тренер Германија Стефан Фреунд
Тренер на Првиот Тим Португалија Луиј Мартин
Помошен Тренер на Првиот Тим Англија Тим Шервуд
Фитнес Тренер на Првиот Тим Португалија Хозе Марио Роха
Тренер на Голмани Англија Тони Паркс
Тренер на Напаѓачи Англија Лес Фердинанд
Главен Физиотерапефт Нов Зеланд Џов Скот
Главен Скаут Португалија Даниел Суса

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

Европски[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]