Сон Хеунг-мин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужна Кореја Сон Хеунг-мин
Son Heung-min 2016.jpg
Сон играјќи за Тотенхем Хотспар во 2016
Лични податоци
Полно име Сон Хеунг-мин[1]
Роден на 8 јули 1992 (1992-07-08) (30 г.)[2]
Роден во Чхунчхон , Јужна Кореја
Висина &100000000000001830000001,83 м[3]
Позиција среден ред / напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Тотенхем
Број 7
Младинска кариера
2008 ФК Сеул ФК Сеул
2008–2010 Хамбургер Хамбургер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010 600px Blue background HEX-0A3F86 White Black rhombus.svg Хамбургер II 6 (1)
2010–2013 Хамбургер Хамбургер 73 (20)
2013–2015 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 62 (21)
2015– Тотенхем Тотенхем 251 (97)
Репрезентација
2008–2009 Јужна Кореја Јужна Кореја 17 18 (7)
2016 Јужна Кореја Јужна Кореја U23 4 (2)
2010– Јужна Кореја Јужна Кореја 108 (35)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21
45, 4 February 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16:32, 22 January 2018 (UTC)

Сон Хеунг-мин (Hangul: ; Hanja: ; [син.ɦɯŋ.мин.]; роден на 8 јули 1992 година) е јужно корејски фудбалер, крило или напаѓач на Тотенхем и на јужнокорејската репрезентација.

Сон го завршил својот развој во германскиот клуб Хамбургер, каде што тој го направил своето професионално деби во германската Бундеслига во 2010 година. Во 2013 година, се преселил во Бајер Леверкузен за клупски рекорд од 10 милиони евра, каде што настапувал во Лигата на Европа и во Лигата на шампионите. Две години подоцна, тој потпишал за Тотенхем за 22 милиони евра фунти, со што стана најскапиот азиски играч во историјата. Играјќи за Тотенхем, тој станал најдобар азиски голгетер во историјата на Премиер лигата.

Репрезентативната кариера ја започнал во 2010 година, и исто така ја претставувал Јужна Кореја на  Светското првенство во 2014 година и на Азискиот Куп во 2011 и 2015 година, помагајќи и на својата репрезентација да заврши во вториот круг.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squads for 2016/17 Premier League confirmed“. Premier League. 1 September 2016. Посетено на 15 September 2016.
  2. „Son Heung-Min“. 11v11.com. AFS Enterprises. Посетено на 4 January 2018.
  3. „Son Heung-min profile“. Premier League. Посетено на 14 December 2017.