УЕФА Лига Европа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Куп на УЕФА)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
УЕФА Лига Европа

УЕФА Европа Лига, претходно наречен УЕФА Куп е годишен фудбалски турнири организиран од страна на УЕФА од 1971 година за привилегирани европски фудбалски клубови. Тој е вториот најпрестижен европски фудбалски натпревар по Лигата на Шампионите. Клубовите се квалификуваат за учество на турнирот врз основа на нивната ефикасност во нивните Национални лиги и домашниот Куп.

Претходно наречен Купот на УЕФА, натпреварувањето е познато како УЕФА Европа Лига од сезоната 2009–10, следејќи го со промена на форматот. За евиденција на УЕФА, УЕФА Купот и УЕФА Европа Лигата се сметаат за исто натпреварување, со промена на името или подновување.[1][2]

Во 1999, Купот на Победниците на Куповите беше прекинат и споен со УЕФА Купот. За сезоната 2004-05 додадена е групна фаза пред нокаут фазата. Подновувањето во 2009 вклучуваше спојување со Интертото Купот, создавајќи зголемен натпреварувачки формат, со проширена групна фаза и променет критериум за квалификации. Победникот на УЕФА Европа Лигата се квалификува во УЕФА Супер Купот и од сезоната 2015-16 и понатаму освојувачите од претходната сезона се квалификуваат во УЕФА Лига на Шампионите, победникот влегува најмалку во плејоф рундата (ќе се земе предвид ако екипата не се квалификувала преку домашното првенство или куп), и ќе влезе во групната фаза ако местото резервирано за шампионот на Лигата на Шампионите не е искористено.

Титулата е освоена од 27 различни екипи, 12 од кои ја освоиле повеќе од еднаш. Најуспешните екипи во натпреварувањето се Интер, Јувентус и Ливерпул со три освоени титули. Од кога е сменето името на натпреварувањето и структурата во 2009, ниеден клуб не освоил последувателни титули. Фудбалскиот клуб Челзи се сегашните шампиони, победувајќи ја Бенфика со 2-1 во финалето. Тие нема да ја бранат титулата бидејќи се натпреваруваат во Лигата на Шампионите.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Купот на УЕФА за првпат играа во 1971-72 сезона, со сите се на англиски јазик финалето на Вулверхемптон наспроти Тотенхем Хотспур, со Спарс полагање на првиот почести.

Конкурсот бил традиционално отворен за подгласниците на домашните лиги, но на натпреварот се спојува со претходните УЕФА вториот ниво европски натпревар, Куп на победници на Купови, во 1999 година. Оттогаш, победници на домашниот Куп натпревари, исто така, влегоа во Купот на УЕФА. Исто така, клубови елиминиран во третото квалификациско коло на Лигата на Шампионите и третиот поставени тимови на крајот од групата фаза би можеле да одат за да се натпреваруваат во Купот на УЕФА. , Исто така, призна дека на натпреварот се три Фер Плеј претставници, единаесет УЕФА Интертото Куп победниците, а победниците на некои одбрани домашниот Лига Куп натпревари.

Победниците се задржи трофеј за една година пред да се врати да УЕФА. По неговото враќање, клубот може да ги задржи четири-петтини скала реплика на оригиналниот трофеј. Прописите, исто така, се наведува дека оригиналниот трофеј се доделува на секој клуб кој победи на Купот на УЕФА трипати по ред или пет пати во целост, иако тоа допрва треба да се јават како на 2009 година.

Четири екипи имаат освоено Купот на УЕФА, како и нивните домашната лига и Куп натпревари во истата сезона, оние кои се ИФК Гетеборг во 1982, Галатасарај во 2000, Порто во 2003 и ЦСКА Москва во 2005. Ова остварување е познат како високиот дека само Галатасарај комплетирана со Европски Супер куп. Покрај тоа, Тотенхем, Борусија Mönchengladbach, ИФК Гетеборг (двапати), Ajax, Галатасарај и Feyenoord се единствените тимови да имаат освоено чашата без страдање една загуба во нивната кампања. RCD Espanyol е еден финалист без пораз. ИФК Гетеборг одигра 25 последователни натпревари во Купот на УЕФА помеѓу 1980 и 1987 година без ниту еден загуба, вклучувајќи ги и нивните 1981-82 и 1986-87 победа кампањи.

Од 2009-10 сезона, натпреварот, е позната како 'УЕФА Европа Лига ".[4][5] Во исто време, на УЕФА Интертото Куп , трето-ниво конкуренција на УЕФА, беше прекината и споени во новата Европа лига.

Трофеј[уреди | уреди извор]

Купот на УЕФА, исто така познат како Coupe УЕФА, е трофеј доделува секоја година од страна на УЕФА, за да фудбалскиот клуб кој победи на УЕФА Европа Лига. Пред 2009-10 сезона и во конкуренција и на трофејната биле познати како "Купот на УЕФА.

Пред натпреварот беше преименувана во УЕФА Европа Лига во 2009-10 сезона, на УЕФА прописи изјави дека клубот може да се задржи оригиналниот трофеј по нивната трета едноподруго победа или петтиот победа во целина.[6] Но под новите регулативи на трофејната останува во УЕФА чување на сите времиња. А full-size реплика трофеј се доделува на секој победник на натпреварот. , Исто така, клуб кој победи на три последователни пати или пет пати целокупната ќе добијат "специјален знак на признавање.Грешка во наводот: На ознаката </ref> ѝ недостасува ознака за затворање <ref>.

Европа Лигата химна[уреди | уреди извор]

На Париската опера под раководство на композиторот Јохан Zveig сними химната на УЕФА Европа Лига во март-мај 2009. Оваа тема за повторно брендирани Купот на УЕФА конкуренција за првпат официјално го претстави во Грималди Форум на 28 август 2009 пред 2009-10 сезона групната фаза нерешено.

Химната е да се одигра пред секоја Европа Лигата игра во стадионот домаќин еден ваков настан и, исто така, пред секоја телевизиска емисија на Европа лига игра како музички елемент на отворање секвенца на натпреварот.

Zveig самиот се надева дека неговата химна ќе се постигне сличен успех, во Лигата на Шампионите Химна во однос на глобалната признавање.[7][8]

Квалификација[уреди | уреди извор]

Квалификација за натпреварот, се заснова на УЕФА коефициент и, со подобра влезот круга се понудени на повеќе успешни нации. Всушност, секоја асоцијација има стандарден број на три домуване, со исклучок само на народите рангирана 7-9, кои имаат четири места, додека Сан Марино, Андора и Лихтенштајн имаат само едно место. Обично, места, се доделени на тимови кои завршница во различни подгласниците места во топ-лет лиги во Европа, а победниците од главните чаша натпревари. Неколку земји имаат завршено средно чаша трки, но само држави, кои во моментов додели УЕФА Европа Лига место за нивните средно Купот на Победниците се Англија и Франција.

Ако претходниот УЕФА Европа Лига наслов-сопственици не се подобни да учествуваат во или на тековната УЕФА клуб натпревари (Лигата на Шампионите или УЕФА Европа Лига) врз основа на нивните домашни форма, УЕФА управа може, по барање на здружението на клубот станува збор, признаваат дека тоа клуб на сегашниот УЕФА Европа Лига конкуренција. Своето учество нема да биде на сметка на контингентот на своето здружување.

Квалификација може да биде многу комплициран ако еден тим се квалификува за европска конкуренција преку два различни правци. Во сите случаи, ако некој клуб има право да влезат во Лигата на Шампионите тогаш Лигата на Шампионите место има предност и во клубот не влезе во УЕФА Европа Лига. На УЕФА Европа Лига место потоа се доделува на друг клуб. Ако тим се квалификува за европска конкуренција преку двете освои Купот и Лигата на спуштањето, на "резервни" УЕФА Европа Лига место ќе оди или во чаша подгласниците или највисокиот лига тим кој веќе не се квалификуваа за европскиот конкурс, во зависност од правилата на национална асоцијација.

Уште три домуване му се даваат на федерации дека заврши над одредено ниво во УЕФА Фер Плеј табела. Првите три федерации автоматски добивате претстава саем за влез ако нивниот рејтинг е најмалку 8,0. На легло оди на највисоко поставен тим во игра саем маса на врвот во лигата на таа земја, која не е веќе се квалификуваа за Европа.

Неодамна, клубови кои се исфрлени од квалификациско коло и во групата фаза од Лигата на Шампионите, исто така, може да се придружи на УЕФА Европа Лига, во различни фази (види подолу).

Позадина[уреди | уреди извор]

УЕФА коефициент а беа воведени во 1980 година, а до 1999 година, тие дале поголем број на домуване во Купот на УЕФА на повеќе успешни нации. Три народи имаше четири места, пет народи имале места три, тринаесет земји имаше две места, и единаесет држави само на едно место. Од 1999 година, сличен систем се користи за Лигата на Шампионите. Пред 1980 година, на влезот критериуми од минатата Куп на саемски се користи.

Историски формати[уреди | уреди извор]

Конкурсот беше традиционално чиста нокаут турнирот. Сите врски се двукрак, вклучувајќи го и финалето. Почнувајќи со 1997-98 сезона, конечниот стана еден-оф натпревар, но сите други врски останаа две нозе.

Пред 2004-05 сезона, на турнирот се состојат од еден квалификациско коло, по што следеше серија од нокаут рунди. 16-губитници во третиот квалификациско коло на Лигата на шампионите влегоа во првиот круг правилно; подоцна во текот на турнирот, преживеаните ќе биде придружуван од третото место угоени во групата фаза од Лигата на Шампионите .

Од 2004-05 сезона конкуренција започна со две нокаут квалификациите круга се одржа во јули и август. Учесници од здруженија рангирана 18 и пониски влезе во првата квалификациско коло со оние од здруженија рангирана 9-18 се приклучи на нив во втора квалификациско коло. Покрај тоа, три места во првиот квалификациско коло беа резервирани за УЕФА Фер Плеј рангирање победниците, а единаесет места во вториот квалификациско коло за УЕФА Интертото Куп победници.

Добитници на квалификациите за круга потоа се приклучија екипи од здруженија рангирана 1-13 во првиот круг во ред. Покрај тоа, губитници во третото квалификациско коло на Лигата на Шампионите, исто така, се приклучи на конкуренцијата во овој момент, заедно со тековната насловот на сопствениците на (освен ако тие квалификувани за Лигата на Шампионите преку нивните национални лига), за вкупно од 80 екипи вкупно во првиот круг.

По првиот елиминационен круг, на 40 преживеани влезе во групата фаза, со клубови да биде вовлечен во осум групи од пет секоја од нив. За разлика од Лигата на шампионите, група фаза, Купот на УЕФА група фаза беше одигран во еден круг-Robin формат, со секој клуб, играјќи две дома и два далеку игри. Првите три екипи во секоја од осумте групи квалификувани за главниот нокаут рунда, заедно со осум третопласираниот тимови во Лигата на шампионите, група фаза. Од тогаш на една серија на две нозе нокаут односи беа изиграни пред еден нозе финалето, традиционално се одржува на Среда Мај веднаш пред Лигата на шампионите, финалето.

Тековни формат[уреди | уреди извор]

Од 2009-10 сезона, натпреварот е ребрендиран какоУЕФА Европа Лига, во обид да се зголеми на профилот на натпреварот. <Код име = "bbc_europa"/> како и промена на натпреварот име, екстра 16 тимови сега се квалификува за главните чекори на натпреварот, со фазата по групи сега се состои од 12 групи од по четири екипи (во двоен круг Робин ), со првите две поставени тимови во секоја група напредува. Конкуренцијата тогаш напредува во поголемиот дел на ист начин како и претходниот формат, со 4 рунди на двукрак нокаут рунди и еднократна финалето се одржа на неутрален терен средба [УЕФА [УЕФА елити стадионот | елити стадион критериуми]].

Квалификација, исто така, значително се промени. Здруженија рангирана 7-9 во УЕФА коефициенти ќе го испратам на победникот Купот и три други тимови да се на УЕФА Европа Лига квалификација, сите други народи испрати победник Куп и две други екипи, со исклучок на Лихтенштајн, Андора и Сан Марино, кој само ќе го испратам победник првенство. Обично, другите тимови ќе биде следниот највисок ранг клубови во секоја домашната лига, по оние квалификациите за Лигата на Шампионите, но Франција и Англија ќе продолжи да се користи и една точка за нивните Лига Куп победникот. Покрај тоа, три места во првата од четирите круга квалификациите сè уште се резервирани за Фер Плеј победниците. За инаугурацијата 2009-10 сезона овие места ќе одат на Розенборг на Норвешка, Рандерс на Данска и Motherwell на Шкотска. Со укинувањето на Интертото Купот нема повеќе нема да бидат празни места се задржани во квалификациите за рунди за тимови се квалификуваат преку тој пат. Општо земено, повисоки асоцијација е рангирана во Лигата на коефициенти, за подоцна неговата клубови на проектот во квалификација, но секој тим освен насловот сопственикот има да игра најмалку една квалификација круг.

Освен споменатите тимови, дополнителни 15 губат тимови од Лигата на Шампионите квалификација круг три ќе влезе во четвртиот и последен УЕФА Европа Лига квалификација круг, порано позната како првиот круг, и 10 губитници на Лигата на шампионите квалификација круг 4 ќе директно да внесувате на УЕФА Европа Лига фазата по групи. 12-победниците и 12 подгласниците во фазата по групи ќе ги унапреди до првиот нокаутирам круг, заедно со осум 3. Поставени тимови од Лигата на Шампионите фазата по групи. На губење финалист за домашната чаша конкуренција сепак ќе има право да се внесат за УЕФА Европа Лига треба на домашните Купот на Победниците се квалификува за Лигата на Шампионите.[9]

Награда пари[уреди | уреди извор]

Слично на Лигата на Шампионите, наградата пари добиени од страна на клубовите е поделен на фиксни плаќања врз основа на учеството и резултатите, и варијабилни количества кои зависат од вредноста на нивните ТВ пазар.[10]

Според Марко Vjetrovic, портпарол на Партизан Белград и член на Европската клуб Здружението (ЕСП), фиксна исплати за 2009/2010 УЕФА Европа Лига сезона беа како што следи: < РЕФ> Novčane награди УЕФА за sezonu 2009/10 Архивирано на 28 август 2009 г.</ref>[11]

 • 1. Квалификациско коло: 120,000 €
 • 2. Квалификациско коло: 130,000 €
 • 3. Квалификациско коло: 140,000 €
 • Плејоф: 150,000 €
 • Група фаза: 1.300.000 €
 • Група натпревар победа: 200,000 €
 • Група натпревар нерешено: 100,000 €
 • Освојувачи на група: 400,000 €
 • Второ место во група: 200,000 €
 • Шеснаестина-финале: 200,000 €
 • Осминафинале круг: 350,000 €
 • Четврт-финалето: 450,000 €
 • Полуфинале: 1,000,000 €
 • Вицешампион: 2.500.000 €
 • Шампион: 5.000.000 €

Спонзорство[уреди | уреди извор]

На УЕФА Европа Лига е спонзорирана од една мултинационална компанија, на турнирот тековната спонзор е SEAT.

"Адидас" е средно спонзор и го снабдува официјален натпревар топката, како што тоа го прават за сите други УЕФА натпревари. Konami 's Про Еволушн Фудбал е исто така средно спонзорот како официјален Европа Лигата на видео игра.

Поединечни клубови може да носат дресови со рекламирање, дури и ако таквите спонзори во конфликт со оние од Лигата на Шампионите. Меѓутоа, само една е дозволено спонзорство на дресот (плус оној на производителот), и ако клубови играат натпревар во земјата каде што е ограничена на релевантните спонзорство категорија (како што е случајот на Франција, алкохол, и обложување), тогаш тие мора да отстрани таа лого од нивните дресови.

Евиденција и статистика[уреди | уреди извор]

Купот на УЕФА финалето беа изиграни во текот на две нозе, додека 1997. Првиот финален се одигра на 3 мај 1972 година во Вулверхемптон и 17 мај 1972 во Лондон. На првиот натпревар помеѓу Вулверхемптон и Тотенхем Хотспур беше победа 2-1 од далеку страна. Во вториот натпревар заврши како 1-1 привлече, што значи дека Тотенхем стана првиот УЕФА Купот.

На една-натпревар финалето во пред-избрани локации беа воведени во 1998 година. А место мора да ги исполнуваат или надминуваат УЕФА 4-ѕвезда стандарди да биде домаќин на Купот на УЕФА финалето. Во два наврати, конечниот играла дома земјата финалист на: Feyenoord поразен Борусија Дортмунд во Де Kuip, Холандија во 2002, и Спортинг ЦП загуби од ЦСКА Москва во нивните сопствени Жозе Alvalade стадион, Лисабон во 2005.

Победникот на последниот Куп на УЕФА конечно (пред натпреварот да биде ребрендиран на УЕФА Европа Лига) бил Shakhtar Донецк на 20 мај 2009 година. Украинскиот тим го победи Вердер Бремен на Германија 2-1, Шукру Saracoğlu стадион, Истанбул, Турција.

Првиот добитник на Европа Лигата беше Атлетико Мадрид, победувајќи англиски Премиер Лига од страна на Фулам 2-1 по екстра времето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ((Cite web|url = http : / / www.uefa.com/uefa/news/kind=1/newsid=2571.html | title = УЕФА Куп: Сите време финалето | accessdate = 13 јули 2009 | работа = UEFA.com))
 2. ((Cite web | url = http://www.uefa.com / натпреварувања / uefacup / историја / index.html | title = УЕФА Куп Историја | accessdate = 27 април 2008 г. | работа = UEFA.com))
 3. ((Cite web | url = http://www.uefa.com/competitions / uefacup / формат / index.html | title = конкуренцијата формат | publisher = УЕФА | Датум = 13 јули 2005 | accessdate = 9 јули 2008 година))
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bbc_europa.
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име uefa_europa.
 6. ((Cite web | title = Правилата на Купот на УЕФА 2007/08, страна 6, II, Куп и медали, член 4, Купот | url = http://www.uefa.com/newsfiles/19070 . PDF | publisher = УЕФА | accessdate = 1 август 2009 г.))
 7. ((Cite web | title = УЕФА Европа Лига химна прави деби | url = http:// www.uefa.com/competitions/uefacup/news/kind=1/newsid=875565.html | работа = uefa.com | publisher = унија на европските фудбалски асоцијации | accessdate = 29 август 2009))
 8. ((Cite web | title = Јохан ZVEIG во MySpace Музика | url = http://www.myspace.com/yohannzveig[мртва врска] | publisher = Мајспејс | accessdate = 18 септември 2009))
 9. Вести / вид = 2097152/newsid = 788365.html 2009/10 Натпревар формат, UEFA.com
 10. [Http:// www.uefa.com/multimediafiles/download/publications/uefa/uefamedia/83/97/47/839747_download.pdf uefadirect 09/07] стр. 7
 11. [http:// / sport.blic.rs/Fudbal/93158/Partizan-sprema-lov-na-sedam-miliona-evra Партизан sprema lov na sedam miliona evra]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

((Меѓународен клуб Фудбал)) ((УЕФА Европа Лига)) ((УЕФА Европа Лига сезони))