Куп на УЕФА 1971-1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на УЕФА 1971-1972
Натпреварување Куп на УЕФА
Спорт Фудбал
Издание 1-во
Организатор УЕФА
Период од: 14 септември 1971
до: 17 мај 1972
Учесници 64
Нации 32
Резултати
Шампион Тотенхем Тотенхем
(1. титула)
Финалист Вулверхемптон Вулверхемптон
Полуфиналисти Милан Милан
Ференцварош Ференцварош
Статистика
Најдобар стрелец Западна Германија Лудвиг Бриндл (10)
Одиграни натпревари 120
Постигнати голови 368 (3,07 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
1972–1973

Куп на УЕФА 1971-1972 — прва сезона на ова натпреварување под ова име. Воведено е во 1971 како заменик на дотогашниот Куп на саемските градови. Настапувале клубовите од најсилните лиги од секоја европска земја кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

Натпреварувањето започнало на 14 септември 1971 година и завршило со финален двомеч одигран на 3 и 17 мај 1972 година.

Учествувале 64 клубови. Одберените парови (преку ждрепка) во сите фази од натпреварувањето играле по два натпревари. Во случај на нерешен вкупен резултат, победникот се одлучувал преку правилото за повеќе постигнати голови на гости, а доколку и тој резултат бил еднаков, победникот се решавал преку изведување на пенали.

За време на ждрепката клубовите од иста држава не смееле да играат меѓусебно сè до четвртфиналните натпревари.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 14 и 16 септември, а реванш натпреварите на 29 и 30 септември 1971 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Херта Берлин Западна Германија 7:2 Шведска Елфсборг 3:1 4:1
Данди Шкотска 5:2 Данска Академиск 4:2 1:0
Розенборг Норвешка 4:0 Финска ХИФК Хелсинки 3:0 1:0
Вашаш Унгарија 2:1 Ирска Шелбурн 1:0 1:1
Гленторан Северна Ирска 1:7 Западна Германија Ајнтрахт Брауншвајг 0:1 1:6
Кеплавик Исланд 1:15 Англија Тотенхем Хотспар 1:61 0:9
Селта Виго Шпанија 0:3 Шкотска Абердин 0:2 0:1
Ден Хаг Холандија 7:2 Луксембург Арис Боневоа 5:0 2:2
Вулверхемптон Вондерерс Англија 7:1 Португалија Академика Коимбра 3:0 4:1
Сент Етјен Франција 2:3 Западна Германија Келн 1:1 1:2
Лугано Швајцарија 1:3 Полска Легија Варшава 1:3 0:0
Порто Португалија 1:3 Франција Нант 0:2 1:1
Хамбургер Западна Германија 2:4 Шкотска Сент Џонстон 2:1 0:3
Саутхемптон Англија 2:3 Шпанија Атлетик Билбао 2:1 0:2
Болоња Италија 3:1 Белгија Андерлехт 1:1 2:0
Наполи Италија 1:2 Романија Рапид Букурешт 1:0 0:2
Виторија Сетубал Португалија 22:2 Франција ФК Ним Олимпик 1:0 1:2
Атлетико Мадрид Шпанија 2:23 Паниониос 2:1 0:1
Карл Цајс Јена Источна Германија 4:3 Бугарија Локомотива Софија 3:0 1:33
Базел Швајцарија 2:4 Шпанија Реал Мадрид 1:2 1:2
Марса Малта 0:11 Италија Јувентус 0:6 0:5
Динамо Загреб Југославија 8:2 Бугарија Ботев Враца 6:1 2:1
Арад Романија 5:4 Австрија Австрија Салцбург 4:1 1:3
Фенербахче Турција 2:4 Унгарија Ференцварош 1:1 1:3
Милан Италија 7:0 Кипар Дигенис Акритас Морфу 4:0 3:0
Спартак Москва СССР 3:2 Чехословачка Кошице 2:0 1:2
ОФК Белград Југославија 6:3 Шведска Јургорден 4:1 2:2
Железничар Југославија 4:3 Белгија Клуб Брухе 3:0 1:3
ПСВ Ајндховен Холандија сл4 Источна Германија Халешер 0:0
Заглебје Вабжих Полска 4:2 Чехословачка Унион Теплице 1:0 3:2
Лирс Белгија 4:2 Англија Лидс Jунајтед 0:2 4:0
Рапид Виена Австрија сл5 Албанија Влазнија Скадар

1 Натпреварот бил одигран во Рејкјавик.
2 Виторија Сетубал победила по правилото на постигнат гол на гости.
3 Панионис победил по правилото на постигнат гол на гости.
4 Халешер го напуштил натпреварувањето по првиот натпревар.
5 Влазнија Скадар се повлекла од натпреварувањето.

Второ коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни на 19 и 21 октомври, а реванш натпреварите на 2 и 4 ноември 1971 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Розенборг Норвешка 4:41 Белгија Лирс 4:1 0:3
Рапид Букурешт Романија 4:2 Полска Легија Варшава 4:0 0:2
Келн Западна Германија 4:5 Шкотска Данди 2:1 2:4
Ден Хаг Холандија 1:7 Англија Вулверхемптон Вондерерс 1:3 0:4
Железничар Југославија 13:3 Италија Болоња 1:1 2:2
Нант Франција 0:1 Англија Тотемхем Хотспар 0:0 0:1
Ајнтрахт Брауншвајг Западна Германија 4:3 Шпанија Атлетик Билбао 2:1 2:2
Сент Џонстон Шкотска 2:1 Унгарија Вашаш 2:0 0:1
Спартак Москва СССР 0:4 Португалија Виторија Сетубал 0:0 0:4
Милан Италија 5:4 Западна Германија Херта Берлин 4:2 1:2
ОФК Белград Југославија 1:5 Источна Германија Карл Цајс Јена 1:1 0:4
Заглебје Вабжих Полска 2:3 Романија Арад 1:1 1:2
Динамо Загреб Југославија 2:21 Австрија Рапид Виена 2:2 0:0
Реал Мадрид Шпанија 3:31 Холандија PSV 3:1 0:22
Јувентус Италија 3:1 Шкотска Абердин 2:0 1:1
Ференцварош Унгарија сл.3 Паниониос

1 Победил по правилото на постигнат гол на гости.
2 Натпреварот бил одигран во Хертохенбос.
3 Паниониос бил исфрлен по одлука на УЕФА

Трето коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни на 23 и 24 ноември, а реванш натпреварите на 8 декември 1971 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Милан Италија 3:2 Шкотска Данди 3:0 0:2
Карл Цајс Јена Источна Германија 0:4 Англија Вулверхемптон Вондерерс 0:1 0:3
Ајтрахт Брауншвајг Западна Германија 3:6 Унгарија Ференцварош 1:1 2:5
ПСВ Ајндховен Холандија 1:4 Белгија Лирс 1:0 0:4
Рапид Виена Австрија 1:5 Италија Јувентус 0:1 1:4
Сент Џонстон Шкотска 2:5 Југославија Железничар 1:0 1:5
Тотемхем Хотспар Англија 5:0 Романија Рапид Букурешт 3:0 2:0
Арад Романија 3:1 Португалија Виторија Сетубал 3:0 0:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни на 7 и 9 март, а реванш натпреварите на 21 и 24 март 1972 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Милан Италија 3:1 Белгија Лирс 2:0 1:1
Арад Романија 1:3 Англија Тотемхем Хотспар 0:2 1:1
Ференцварош Унгарија 13:3 Југославија Железничар 1:2 2:1
Јувентус Италија 2:3 Англија Вулверхемптон Вондерерс 1:1 1:2

1 Ференцварош победил по правилото на постигнат гол на гости.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни на 5 и 19 април 1972.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Тотемхем Хотспар Англија 3:2 Италија Милан 2:1 1:1
Ференцварош Унгарија 3:4 Англија Вулверхемптон Вондерерс 2:2 1:2

Финале[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вулверхемптон Вондерерс Англија 2–3 Англија Тотенхем Хотспар 1–2 1–1

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

3 мај 1972
Вулверхемптон Вондерерс Англија 1–2 Англија Тотенхем Хотспар Молино, Вулверхемтон
Гледачи: 38,362
Судија: Тофик Бахрамов (СССР)
Мекалиог гол 72' Извештај Чиверс гол 57'87'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

17 May 1972
Тотенхем Хотспар Англија 1–1 Англија Вулверхемптон Вондерерс Вајт Харт Лејн, Лондон
Гледачи: 54,303
Судија: Лауренс Ван Равенс (Холандија)
Мулери гол 29' Report Вагстаф гол 40'