ФК Фјорентина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фјорентина
ACF Fiorentina 2.png
Целосно имеАсоцијационе Калчо Фиренце Фјорентина СпА
ПрекарВиола , Виолетовите
Основан1926 (АК Фјорентина)
2002 (АКФ Фјорентина)
ЛокацијаФиренца, Италија
СтадионСтадион Артемио Франки
Капацитет47.290
СопственикИталија Диего Дела Вале
ПретседателИталија Марио Коњињи
ТренерИталија Стефано Пиоли
ЛигаСерија А Серија А
2018–19Серија, 16-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Фјорентина (италијански: ACF Fiorentina) честопати се нарекува само Фјорентина, е професионален италијански фудбалски клуб од градот Фиренца, Тоскана. Клубот е основан во 1926 година, но бил преименуван и основан одново во 2002 година (поради стечај). Фјорентина ги одиграла поголемиот дел од сезоните од своето постоење во највисокото ниво на италијанскиот фудбал, а само четири клубови имаат одиграно повеќе сезони во Серија А од нив.

Фјорентина имаат освоено два наслова во италијанското првенство, во сезоните 1955-1956 и 1968-1969, како и шест трофеи во Купот на Италија и еден во Суперкупот. Од натпреварувањата на европската сцена, Фјорентина го освоила Купот на победниците на куповите во сезоната 1960-1961 и загубила во финалето една година подоцна. Фјорентина играле во финалето на Европскиот куп на шампиони во сезоната 1956-57, каде загубиле од Реал Мадрид со 2-0, а исто така биле блиску и до освојувањето на Купот на УЕФА, завршувајќи како второпласирани во сезоната 1989-1990.

Од 1931 година, клубот игра на Стадион Артемио Франки, кој во моментов има капацитет од 47.282. Стадионот има користено неколку имиња во текот на годините и претрпел неколку реновирања. Фјорентина се нашироко познати по прекарот Виола, кој доаѓа од бојата на нивните домашни дресови кој се во виолетова боја.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Домашни[уреди | уреди извор]

1955–1956; 1968–1969
Вицешампиони (5) : 1956–1957; 1957–1958; 1958–1959; 1959–1960; 1981–1982
1939–1940; 1960–1961; 1965–1966; 1974–1975; 1995–1996; 2000–2001
Вицешампиони (3) : 1957-1958, 1959–1960, 1998–1999
1996
Вицешампиони (1) : 2001
1930–1931; 1938–1939; 1993–1994
2002–2003

УЕФА Европски[уреди | уреди извор]

1960–1961
Вицешампиони (1) : 1961-1962
1966

Oстанати успеси[уреди | уреди извор]

Вицешампиони (1) : 1956–1957
Вицешампиони (1) : 1989–1990

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Пјетро Терачано
4 Србија ОД Никола Миленковиќ
5 Хрватска СР Милан Бадељ
6 Италија ОД Лука Раниери
7 Франција НП Франк Рибери
8 Италија СР Гаетано Кастровили
9 Бразил НП Педро
10 Гана НП Кевин-Принс Боатенг
11 Брег на Слоновата Коска НП Кристијан Куаме
14 Буркина Фасо СР Брајан Дабо
15 Уругвај СР Себастијан Кристофоро
16 Франција СР Валентан Есерик
17 Италија ОД Федерико Чекерини
18 Алжир НП Рашид Гезал
19 Шпанија СР Тофол Монтиел
20 Аргентина ОД Херман Пецелја Captain sports.svg
Бр. Позиција Играч
21 Шпанија ОД Пол Лирола
22 Уругвај ОД Мартин Касерес
23 Италија ОД Лоренцо Венути
24 Италија СР Марко Бенаси
25 Италија НП Федерико Кјеза
26 Англија НП Боби Данкан
27 Полска СР Шимон Журковски
28 Србија НП Душан Влаховиќ
29 Бразил ОД Далберт
32 Данска ОД Јакоб Расмусен
33 Италија ГМ Федерико Бранколини
69 Полска ГМ Бартломеј Дронговски
77 Франција НП Сирил Теро
78 Чиле СР Ерик Пулгар
93 Србија ОД Алекса Териќ

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Џанкарло Антоњони со 429 одиграни натпревари е играчот со најмногу настапи за Фјорентина во историјата на клубот.
Габриел Батистута втор најдобар стрелец на Фјорентина на сите времиња со 207 постигнати гола, само еден помалку од најдобриот стрелец на клубот швеѓанецот Курт Хамрин.

Италија

Португалија

Аргентина

Бразил

Данска

Германија

Чешка

Јапонија

Романија

Црна Гора

Шведска

Бугарија

Белгија

Русија

Колумбија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]