Алберто Џилардино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италија Алберто Џилардино
Alberto Gilardino.jpg
Џилардино во 2010
Лични податоци
Роден на 5 јули 1982 (1982-07-05) (37 г.)
Роден во Бјела, Италија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Пескара Пескара
Број 19
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2000 Пјаченца Пјаченца 17 (3)
2000–2002 Верона Верона 39 (5)
2002–2005 Парма Парма 96 (50)
2005–2008 Милан Милан 94 (36)
2008-2012 Фјорентина Фјорентина 118 (48)
2012-2014 Џенова Џенова 14 (4)
2012-2013Болоња Болоња 36 (13)
2014-2015 Гвангжу Евергранде 14 (5)
2015-Фјорентина Фјорентина 6 (0)
2015-2016 Палермо Палермо 33 (10)
2016 Емполи Емполи 14 (0)
2017- Пескара Пескара 1 (0)
Репрезентација
2003-2007 Италија Италија 21 30 (19)
2004-2013 Италија Италија 57 (19)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 мај 2010.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 18 ноември 2008

Алберто Џилардино (роден на 5 јули 1982 година) е италијански фудбалер, напаѓач на Пескара.

Тој е поранешен репрезентативец на италијанската репрезентација за која има 57 настапи и 19 гола. Џилардино во моментов го држи рекордот за да биде најмлад играч, кој постигнал 100 голови во Серија А одма после Хозе Алтафини.[1][2] Со 188 голови во Серија А, Џилардино во моментов е еден од топ 10 стрелци на сите времиња во Серија А, а во моментот е на второто место меѓу активни играчи по Франческо Тоти.[3] Џилардино играл за неколку италијански клубови во својата кариера. Тој за првпат стана познат за време на неговото време во Парма кое се должи на неговата одлична игра, што му го донесоа признанието млад фудбалер на година во Серија во 2004 година, по што следи и наградата италијански фудбалер на годината. Во 2005 година, тој се пресели во Милан. Со Милан, тој ја освои Лигата на Шампионите во 2007 година, УЕФА Супер Купот и Светското клупско првенство истата година. Џилардино, исто така, играше за кинескиот клуб Гуангжу Евергранде, со кого ја освои Кинеската Супер лига во 2014 година.

Џилардино ја претставуваше Италија за фудбалери под 19 години, под-20, и до 21 година, како и за најдобрата фудбалска репреентација на Италија. Џилардино беше дел од италијанскиот национален тим кој победи на УЕФА Европското првенство Под-21 година, каде што беше водечки стрелец на првенството. Тој исто така беше прогласен за најдобар играч на турнирот, и еден од двајца напаѓачи во тимот на тунрнирот. Подоцна истата година, тој исто така го освои бронзениот медал со Италија на Летните олимписки игри 2004 во Атина. Тој е најдобар стрелец на младинските селекции на Италија под 21 година со 19 гола на 30 настапи. На повисоко ниво, тој беше дел од Светско Првенство во фудбал 2006 каде што се закити со титулата Светски шампион. Со сениорската репрезентација беше дел од Купот на Конфедерации во 2009 година на Светското првенство 2010 и на Купот на конфедерации во 2013 година, каде што го освои бронзениот медал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Redazione La Nazione. „Solo Altafini come Gilardino: bomber a 26 anni“, „Goal.com“ (посет. 5 март 2016 г).
  2. Giansandro Mosti. „Gila, numeri da urlo. Più decisivo di Altafini: alla sua età Bati era indietro“, La Nazione (посет. 5 март 2016 г).
  3. Gilardino, sulla via di Pablito Rossi ilsecoloxix.it


Надворешни врски[уреди | уреди извор]