Специја Калчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Специја
Целосно имеСпеција Калчо
ДржаваИталија Италија
Основан10 октомври 1906; пред 117 години (1906-10-10)
1954 (реоснован)
1995 (реоснован)
2008 (реоснован)
ЛокацијаЛа Специја, Италија
Бои          бела и црна
СтадионАлбето Пико
Капацитет10,336
СопственикИталија Габриеле Волпи
ПретседателИталија Стефано Кизоли
ТренерИталија Винченцо Италијано
ЛигаСерија Б Серија Б
2022–2023Серија А, 18-ти (испаѓање)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Специја Калчо е италијански фудбалски клуб со седиште во градот на Ла Специја, Лигурија. Во моментов се натпреварува во Серија А, највисоката лига на италијанскиот фудбалски систем, откако во сезоната 2019-2020 за првпат во својата историја избориле промоција во највисокиот ранг победувајќи го Фрозиноне во финалето на плејофот во Серија Б.

Клубот е основан во 1906 година, а своите натпревари ги игра на стадионот Алберто Пико речиси низ целата своја историја. Корпоративните бои на клубот се белата и црната, па така и нивниот прв дрес е во бела боја, додека шорцевите и чорапите традиционално се во црна боја.

Тековниот клуб бил повторно формиран на 17 јули 2008, благодарение на градоначалникот на градот Масимо Федеричи и специјален комитет на градскиот совет составен од четири директори на главните политички групи на мнозинството и опозицијата (Паоло Асти од Форца Италија, Џакомо Гати на Националната алијанса, Џулио Гуери од Демократската партија и Масимо Ломбарди од Комунистичката партија ), со цел да се обезбеди континуитет на традицијата на фудбалот во градот и идеално преземање на диригентската палка на Специја Калчо. Втора цел на ‘’спасителите’’ на клубот била да создат стабилен тим кој ќе бележи добри резултати откако клубот влегол во многу неуспешна серија па на крајот на сезоната 2007-08 на Специја, беше пласирана на 21-вото место во Серија Б, а потоа и испаѓање во Серија Ц1, но овој спортски резултат, сепак, бил фрустриран од неуспехот да се регистрираат за новата Лега Про Прима Дивизионе. Во август на 2008, новиот клуб бил купен од страна на Габриеле Волпи, поранешниот сопственик на Про Реко, и бил примен во Серија Д, лига 1.

Во Куќата на Славните на Фудбалскиот клуб Специја може да се види националната титула освоена во 1944. Овој успех беше официјално призната од страна на FIGC како почесна титула само во 2002, иако клубот е од лигурскиот регион тие всушност никогаш не играле со гореспомената конкуренцијата.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Никола Леали
2 Италија ОД Никола Мадона
3 Италија ОД Франческо Миљиоре
4 Италија ОД Андреа Лисуѕо
5 Италија ОД Лука Чекарели
6 Гана ОД Нил Норти Ашонг
7 Италија СР Паоло Самарко
8 Италија СР Андреа Бово
9 Италија НП Марко Сансовини (Кап.)
10 Италија СР Федерик Морети
11 Исланд ОД Хордур Магнусон
12 Словачка ГМ Матеј Возар
13 Италија НП Патрик Циуриа
14 Сенегал ОД Бала Фаје
15 Хрватска СР Антонини Чулина
16 Италија ОД Пјетро Чекарони
Бр. Позиција Играч
17 Чиле СР Фелипе Сејмур
18 Нигерија НП Езекиел Хенти
19 Италија СР Алесандро Кароца
20 Италија НП Никола Ферари
21 Нигерија НП Осаримен Ебагва
22 Италија ГМ Алекс Валентини
23 Уругвај СР Николас Албарацин
24 Италија НП Андреа Кателани
25 Италија ОД Ивано Балданѕеду
26 Хрватска СР Миховил Клапан
27 Аргентина СР Емануел Ривас
28 Италија ОД Мартино Боргезе
29 Бразил СР Габриел Апелт
31 Хрватска СР Мислав Оршиќ
32 Италија НП Габриеле Пасамонти
33 Италија ГМ Валерио Вимеркати

Македонци во Специја[уреди | уреди извор]

Во 2002 година, Специја станува партнер на гигантот Интер, како негов фидер клуб. Во летото таа година Интер ги испраќа на заем во Специја подоцнежните македонските репрезентативци Горан Пандев и Ацо Стојков заедно со младиот голаман Алекс Кордаз. На 22 првенствени натпревари во сезоната 2002-03 Пандев постигнал 4 гола, додека Стојков одиграл 14 натпревари без постигнат гол.

Титули[уреди | уреди извор]

Надворшни врски[уреди | уреди извор]