ФК Про Верчели 1892

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Про Верчели
Целосно име Фудбалски клуб Про Верчели
Прекар(и) Бјанки Казачи
Основан 1892
Терен Стадион Силвио Пиола
(Сместивост: 8,000)
Претседател Масимо Секондо
Менаџер Џанкарно Камолезе
Лига Серија Б
2011-12 5ти
Домашни бои
Гостински бои


Про Верчели е италијански фудбалски клуб од градот Верчели, Италија. Тимот моментално игра во Серија Б, меѓутоа тој е еден од најуспешните италијански клубови со освоени седум титули во италијанската Серија А.