Серија А 2011-2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серија А
Сезона2011-2012
ПрвациФК Јувентус
28 титула
ИспаднатиФК Лече
ФК Новара
ФК Чезена
Лига на шампиониФК Јувентус
ФК Милан
ФК Удинезе
Лига ЕвропаФК Лацио
ФК Наполи
ФК Интер
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецЗлатан Ибрахимовиќ (28)
Најголема победа домаФК Наполи 6–1 ФК Џенова
(21 декември 2011)
ФК Интер 5–0 ФК Парма
(7 January 2012)
Најголема победа на гостиФК Фјорентина 0–5 ФК Јувентус
(17 март 2012)
Натпревар со најмногу головиФК Наполи 6–3 ФК Каљари
(9 март 2012)
ФК Интер 5–4 ФК Џенова
(1 април 2012)
Најголема низа на победи8 натпревари
ФК Јувентус[1]
Најголема низа без пораз38 натпревари
ФК Јувентус[1]
Најголема низа без победа20 натпревари
ФК Чезена[2]
Најголема низа на порази5 натпревари
ФК Чезена[2]
Најголема посетеност79,522[3]
ФК Милан 0–1 ФК Интер
Најмала посетеност5,962[3]
ФК Лече 0–0 ФК Болоња
Просечна посетеност23,214[3]

Сезоната 2011–12 во Серија А(позната и како Серија А ТИМ од спонзорски причини) — 80 сезона од нејзиното основање. Сезоната започнала на 9 септември 2011 година и завршила на 13 мај 2012 година.[4].

Вкупно 20 екипи учествувале во лигата, вклучувајќи ги 17-те тимови од сезоната 2010-11 и трите промовирани клубови од Серија Б.

Јувентус станал шампион.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Шампион на Италија Coppacampioni.png 1. Јувентус Јувентус 84 38 23 15 0 68 20 +48
Coppacampioni.png 2. Милан Милан 80 38 24 8 6 74 33 +41
Coppacampioni.png 3. Удинезе Удинезе 64 38 18 10 10 52 35 +17
Coppauefa.png 4. Лацио Лацио 62 38 18 8 12 56 47 +9
Освојувач на Купот на Италија Coppauefa.png 5. Наполи Наполи 61 38 16 13 9 66 46 +20
Coppauefa.png 6. Интер Интер[5] 58 38 17 7 14 58 55 +3
7. Рома Рома 56 38 16 8 14 60 54 +6
8. Парма Парма 56 38 15 11 12 54 53 +1
9. Болоња Болоња 51 38 13 12 13 41 43 −2
10. Кјево Кјево 49 38 12 13 13 35 45 −10
11. Катанија Катанија 48 38 11 15 12 47 52 −5
12. Аталанта Аталанта[6] 46 38 13 13 12 41 43 −2
13. Фјорентина Фјорентина 46 38 11 13 14 37 43 −6
14. Сиена Сиена 44 38 11 11 16 45 45 0
15. Каљари Каљари 43 38 10 13 15 37 46 −9
16. Палермо Палермо 43 38 11 10 17 52 62 −10
17. Џенова Џенова 42 38 11 9 18 50 69 −19
1downarrow red.svg Исфрлен во Лега Про 18. Лече Лече[7] 36 38 8 12 18 40 56 −16
1downarrow red.svg 19. Новара Новара 32 38 7 11 20 35 65 −30
1downarrow red.svg 20. Чезена Чезена 22 38 4 10 24 24 60 −36

Легенда

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на Лигата на шампионите 2012-2013
      Се квалификува за Лигата на шампионите 2012-2013
      Се квалификува за Лига Европа 2012-2013
      Испаѓа во Серија Б 2012-2013

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните двобои
 • Гол-разлика во меѓусебните двобои
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка
Санкции:
Аталанта: одземени 6 бода.

Пласман[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Екипа Аталанта ATA Болоња BOL Каљари CAG Катанија CTN Чезена CES Кјево CHV Фјорентина FIO Џенова GEN Интер INT Јувентус JUV Лацио LAZ Лече LCE Милан MIL Наполи NAP Новара NOV Палермо PAL Парма PAR Рома ROM Сиена SIE Удинезе UDI
Аталанта Аталанта

2–0

1–0

1–1

4–1

1–0

2–0

1–0

1–1

0–2

0–2

0–0

0–2

1–1

2–1

1–0

1–1

4–1

1–2

0–0

Болоња Болоња

3–1

1–0

2–0

0–1

2–2

2–0

3–2

1–3

1–1

0–2

0–2

2–2

2–0

1–0

1–3

0–0

0–2

1–0

1–3

Каљари Каљари

2–0

1–1

3–0

3–0

0–0

0–0

3–0

2–2

0–2

0–3

1–2

0–2

0–0

2–1

2–1

0–0

4–2

0–0

0–0

Катанија Катанија

2–0

0–1

0–1

1–0

1–2

1–0

4–0

2–1

1–1

1–0

1–2

1–1

2–1

3–1

2–0

1–1

1–1

0–0

0–2

Чезена Чезена

0–1

0–0

1–1

0–0

0–0

0–0

2–0

0–1

0–1

1–2

0–1

1–3

1–3

3–1

2–2

2–2

2–3

0–2

0–1

Кјево Кјево

0–0

0–1

2–0

3–2

1–0

1–0

2–1

0–2

0–0

0–3

1–0

0–1

1–0

2–2

1–0

1–2

0–0

1–1

0–0

Фјорентина Фјорентина

2–2

2–0

0–0

2–2

2–0

1–2

1–0

0–0

0–5

1–2

0–1

0–0

0–3

2–2

0–0

3–0

3–0

2–1

3–2

Џенова Џенова

2–2

2–1

2–1

3–0

1–1

0–1

2–2

0–1

0–0

3–2

0–0

0–2

3–2

1–0

2–0

2–2

2–1

1–4

3–2

Интер Интер

0–0

0–3

2–1

2–2

2–1

1–0

2–0

5–4

1–2

2–1

4–1

4–2

0–3

0–1

4–4

5–0

0–0

2–1

0–1

Јувентус Јувентус

3–1

1–1

1–1

3–1

2–0

1–1

2–1

2–2

2–0

2–1

1–1

2–0

3–0

2–0

3–0

4–1

4–0

0–0

2–1

Лацио Лацио

2–0

1–3

1–0

1–1

3–2

0–0

1–0

1–2

3–1

0–1

1–1

2–0

3–1

3–0

0–0

1–0

2–1

1–1

2–2

Лече Лече

1–2

0–0

0–2

0–1

0–0

2–2

0–1

2–2

1–0

0–1

2–3

3–4

0–2

1–1

1–1

1–2

4–2

4–1

0–2

Милан Милан

2–0

1–1

3–0

4–0

1–0

4–0

1–2

1–0

0–1

1–1

2–2

2–0

0–0

2–1

3–0

4–1

2–1

2–0

1–1

Наполи Наполи

1–3

1–1

6–3

2–2

0–0

2–0

0–0

6–1

1–0

3–3

0–0

4–2

3–1

2–0

2–0

1–2

1–3

2–1

2–0

Новара Новара

0–0

0–2

0–0

3–3

3–0

1–2

0–3

1–1

3–1

0–4

2–1

0–0

0–3

1–1

2–2

2–1

0–2

1–1

1–0

Палермо Палермо

2–1

3–1

3–2 1–1

0–1

4–4

2–0

5–3

4–3

0–2

5–1

2–0

0–4

1–3

2–0

1–2

0–1

2–0

1–1

Парма Парма

1–2

1–0

3–0

3–3

2–0

2–1

2–2

3–1

3–1

0–0

3–1

3–3

0–2

1–2

2–0

0–0

0–1

3–1

2–0

Рома Рома

3–1

1–1

1–2

2–2

5–1

2–0

1–2

1–0

4–0

1–1

1–2

2–1

2–3

2–2

5–2

1–0

1–0

1–1

3–1

Сиена Сиена

2–2

1–1

3–0

0–1

2–0

4–1

0–0

0–2

0–1

0–1

4–0

3–0

1–4

1–1

0–2

4–1

0–2

1–0

1–0

Удинезе Удинезе

0–0

2–0

0–0

2–1

4–1

2–1

2–0

2–0

1–3

0–0

2–0

2–1

1–2

2–2

3–0

1–0

3–1

2–0

2–1

Updated to games played on 13 May 2012.
Source: Lega Serie A
^ The home team is listed in the left-hand column.
Colours: Blue = home team win; Yellow = draw; Red = away team win.
For coming matches, an a indicates there is an article about the match.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Italian Serie A Statistics“. ESPNsoccernet. Архивирано од изворникот на 2013-01-16. Посетено на 19 May 2012.
 2. 2,0 2,1 http://www.espnfc.us/italian-serie-a/12/statistics/performance?season=2011
 3. 3,0 3,1 3,2 http://www.stadiapostcards.com/A11-12.htm
 4. http://www.legaseriea.it/it/sala-stampa/archivio-dettaglio/-/news/DATE_STAGIONE_SPORTIVA_2011_2012/430992 Lega Serie A (in Italian)
 5. Се квалификувале за Лига Европа поради тоа што во финалето на Купот на Италија играле Наполи (победник на Купот на Италија, кој веќе имал обезбедено место во Лига Европа преку првенството) и Јувентус (финалист), кој се квалификувал за Лигата на шампионите.
 6. одземени и се 6 бода заради учестви во скандал со наместени натпревари.
 7. Биле исфрлени во Лега Про поради вмешаност во скандал со наместени натпревари.