Серија А 2018-2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серија А Серија А
Сезона2018-2019
ПрвациЈувентус Јувентус
35. титула
Испаднале
Лига на шампиони
Лига Европа
Одиграни натпрвари380
Најдобар стелецИталија Фабио Кваљарела
(26 гола)[1]
Најголема победа дома6-1
Фјорентина - Кјево
(26 август 2018)
5-0
Интер-Џенова
(3 ноември 2018)
Најголема победа во гости0-5
Фрозиноне - Сампдорија
(15 септември 2018)
Фрозиноне - Аталанта
(20 јануари 2019)
Натпревар со најмногу голови5–3
Сасуоло - Џенова
(2 септември 2018)
2-6
Сасуоло - Аталанта
(29 декември 2018)
3-5
Сасуоло - Сампдорија
(16 март 2019)
Најголема серија на победи8 натпревари
Јувентус Јувентус
Најголема серија без пораз27 натпревари
Јувентус Јувентус
Најголема серија без победа18 натпревари
Кјево Кјево
Најголема серија на порази7 натпревари
Кјево Кјево
Најголема посетеност78,725
Интер - Милан 1-0
(21 октомври 2018)
Најмала посетеност7,000
Спал - Парма 1-0
(26 август 2018)
(Игран во Болоња)
Вкупна посетеност9,199,649
Просечна посетеност24,931

Серија А 2018-2019 била 117-тата сезона на првата фудбалска лига на Италија, односно 87-ма сезона позната под името Серија А. Сезоната започнала на 18 август 2018, а ќе заврши на 26 мај 2019 година.

Екипата на Јувентус влегла како бранител на титулата од сезоната 2017-2018. Емполи, Парма и Фрозиноне биле новите три членови откако избориле промоција во Серија Б претходната сезона.

На 20 април 2019, Јувентус ја одбранил титулата на пет кола пред крајот после победата на домашен терен над Фјорентина со 2-1. Со тоа клубот од Торино стигнал до своето 35-то скудето во клупската историја, 8 едноподруго почнувајќи од сезоната 2011-2012. Второто место со 11 бодови помалку од шампионот го освоила екипата на Наполи. Аталанта и Интер пак, во последното коло им се придружиле на Јувентус и Наполи и ќе играат во групната фаза на Лигата на шампионите 2019-2020, откако ги освоиле третото и четвртото место со еднаков број на бодови 69.

Петтопласираниот Милан, шесттопласираната Рома, како и осмопласираниот Лацио (кој го освоил Купот на Италија) ќе учествуваат во Лигата на Европа 2019-2020.

Трите клуба кој испаднале од лигата во сезоната биле Емполи, Фрозиноне и Кјево.

Најдобар стрелец во лигата во оваа сезона бил Фабио Кваљарела од Сампдорија со 26 постигнати гола.

Општо[уреди | уреди извор]

Трите нови екипи кои избориле промоција во Серија А за оваа сезона биле Емполи, Парма и Фрозиноне, заменувајќи ги Кротоне, Верона и Беневенто кои испаднале во претходната сезона. Емполи - како шампион на Серија Б - се вратил во Серија А по само една сезона отсуство,[2] Парма пак, се вратила во најсилното фудбалско натпреварување во Италија за прв пат по сезоната 2014-2015 откако го комплетирала своето искачување од Серија Д до Серија А во само три години по нивниот банкрот во летото 2015 година,[3] додека Фрозиноне се вратил по две години пауза откако го победиле Палермо во плејофот.[4]

Првото коло од првенството се играло од 18 до 20 август 2018 година,[5] со 8 натпревари, наместо десетте закажани: поради трагедијата што ја погодила Џенова, со делумниот колапс на мостот Понте Моранди, па лигата во заеднички договор со лигурските екипи одлучила да ги одложи натпреварите од Милан-Џенова и Сампдорија-Фјорентина.[6] Трите вонредни кола одиграни во средината на неделата биле на следниве датуми: 26 септември 2018, 26 декември 2018 и 3 април 2019 година.[5] Првенството имало 4 репрезентативни паузи и во тие викенди не се играло (9 септември, 14 октомври, 18 ноември и 24 март) заради обврските на италијанската репрезентација во новоформираната Лига на Нации како и почетокот на квалификациите за Европското првенство 2020;[5] a исто така не се играло ниту во првите две недели од 2019 година, период окупиран за осминафиналето на Купот на Италија 2018-2019.[5] Последниот коло е закажано за недела, 26 мај 2019 година.[5]

Што се однесува до термините за играње на натпреварите, лигата го обезбедила следниов формат:[7]

 • Сабота: 3 натпревари
  • 1 натпревар во 15:00 часот
  • 1 натпревар во 18:00 часот
  • 1 натпревар во 20:30 часот
 • Недела: 6 натпревар
  • 1 натпревар во 12:30 часот
  • 3 натпревар во 15:00 часот
  • 1 натпревар во 18:00 часот
  • 1 натпревар во 20:30 часот
 • Понеделник-Петок: 1 натпревар во 20:30 часот

Калчомеркато[уреди | уреди извор]

Летна сесија[уреди | уреди извор]

Кристијано Роналдо,
во летото 2018 се преселил во Јувентус за 100 милиони евра, што претставувал најскапиот трансфер во историјата на Серија А.
Со 21 постигнат гол, тој бил клучниот играч на тимот во освојувањето на 8-мото скудето по ред.

Во летото 2018 година, италијанскиот шампион од претходната сезона, Јувентус, го направил најскапиот трансфер во историјата на италијанскиот шампионат: тие ги обезбедиле услугите на португалската суперѕвезда Кристијано Роналдо, еден од најголемите шампиони на неговата генерација, плаќајќи сума од 100 милиони евра во касата на Реал Мадрид.[8] Клубот од Торино, исто така ја затворил ерата со двајца фудбалери кој долги години го носеле нивниот дрес, Џанлујџи Буфон и Клаудио Маркизио кој заминале по 17 и 11 години во клубот, но исто така, се засилиле со доаѓањето на голманот Матија Перин, бековите Жоао Кансело и Леонардо Спинацола, и играчот од средниот ред Емре Џан;[9] а кон крајот на преодниот рок дошло и до изненадувачкото враќањето на Леонардо Бонучи, назад во Торино по скандалозното заминување во претходната година, доаѓајќи во размена од Милан која што го вклучила и младиот дефанзивец Матија Калдара кој заминал во спротивен правец.[10]

Еден од најголемите конкуренти на Јувентус во оваа деценија, Наполи ја завршил соработката со тренерот Маурицио Сари и на негово место го назначиле Карло Анчелоти, кој се вратил во Серија А речиси по една деценија по неговото последно искуство во Милан;[11] од пазарот, клубот ги довел уште и голманот Давид Оспина кој дошол да го замени Пепе Реина, играчот од средниот ред Фабијан Руис, да го замени Жоржињо, како и десниот бек Кевин Малки од Лил и офанзивецот Симоне Верди од Болоња.[12] Многу активна на пазарот била Рома:[13] џалоросите се засилиле со голманот Робин Олсен, играчите од средниот ред Стивен Нзонзи, Брајан Кристанте и Хавиер Пасторе, и крилото Џастин Клајверт, додека пак од друга страна морале да се справат со заминувањето на одличниот голман Алисон[14] и играчите од средниот ред Кевин Стротман и Раџа Наинголан;[15] вториот од нив пак бил најважното засилување на Интер, кој се поздравил со Кансело и Рафиња, а го редизајнирале својот ростер со доведувањето на стоперот Стефан де Врај, бековите Квадво Асамоа и Шиме Врсаљко, крилните напаѓачи Матео Политано и Кеита Балде и напаѓачот Лаутаро Мартинес.[16]

Лацио ги заменил заминувањата на де Врај и Фелипе Андресон со Франческо Ачерби и Хоакин Кореа, и го довеле играчот од средниот ред Милан Бадељ. Милан, во сезоната влегол со втора промена во сопственичката структура за период од една година откако клубот го преземала американската фирма Елиот,[17] во прилог на горенаведениот Калдара, од Јувентус, исто така, го довеле на заем со право на откуп и напаѓачот Гонсало Игуаин,[10] кој дошол да ги замени Никола Калиниќ и Андре Силва кои имале разочарувачка сезона; исто така биле направени промени и во другите две линии каде биле доведени голманот Реина, играчот од средниот ред Тимуе Бакајоко и страничните играчи Диего Лаксалт и Саму Кастилјехо. Аталанта се разделила со Андреас Корнелиус, Кристанте и Андреа Петања а се засилила со доаѓањето на Марио Пашалиќ и Дуван Сапата.

Меѓу другите трансфери се истакнуваат доаѓањето на полскиот напаѓач Кшиштоф Пјонтек во Џенова, потоа на Жервињо во Парма, на Грегуар Дефрел во Сампдорија и на Кевин-Принс Боатенг во Сасуоло, клуб кој исто така ја започнал сезоната со промена на тренерската клупа која ја преземал Роберто Де Зерби. Промена на тренерската функција во текот на летото, исто така, била видена и во Болоња, Каљари, и Удинезе, кои сезоната ја започнале со Филипо Инѕаги, Роландо Маран и Хулио Веласкес.

Зимска сесија[уреди | уреди извор]

Најактивен тим на пазарот во зимската сесија бил Милан, кој го довел играчот од средниот ред Фламенго Лукас Пакета, но пред се, она што го обележило зимскиот трансферен прозорец во Италија боча нивната промена во нападот: по само една полусезона завршило мачното и разочарувачко искуство на Игуаин на Сан Сиро,[18] кој се вратил во Јувентус и веднаш потоа бил позајмен на Челси,[19] а росонерите го замениле него со купување на доскорашниот играч на Џенова, Пјонтек, кој бил откровение на првиот дел од шампионатот.[20] Минимални операции во зимскиот преоден рок имал Јувентус, кого го напуштил Меди Бенатија и заминал во Ал-Духаил, а како негова замена во Торино се вратил поранешниот играч на бјанконерите Мартин Касерес од Лацио, додека Интер се засилил со бекот на Саутхемптон Седрик Соарес.

Меѓу другите клубови кој повлекле потези на трансфер-пазарот, биле Фјорентина и Сампдорија кој им овозможиле да се вратат во Италија на двајца поранешни напаѓачи во Серија А: Луис Муриел и Маноло Габијадини, соодветно дошле од Севиља и од Саутхемптон. Џенова го заменила гореспоменатиот Пјонтек со Антонио Санабрија, додека Болоња во битката за опстанок се засилила со Никола Сансоне и Роберто Соријано. Сасуоло и Емполи пак морале да се опростат од важни играчи како Боатенг и Миха Зајц кој заминале во Барселона односно Фенербахче. И за крај, во февруари, Наполи се разделил со својот капитен, и "икона" на клубот Марек Хамшик, кој по 12 години во партенопеите се преселил во кинескиот Даљен Ифан.

Настани[уреди | уреди извор]

Прв дел од сезоната (Андата)[уреди | уреди извор]

Фабио Кваљарела од Сампдорија, бил најдобар стрелец за сезоната со 26 постигнати гола.

Во пресрет на првото коло од првенството Лигата А одлучила да ги одложи натпреварите на двете екипи од Џенова (Сампдорија - Фјорентина и Милан - Џенова) поради делумниот колапс на мостот Понте Моранди во главниот град на Лигурија.[6] Веќе по крајот на третото коло се потврдуваат летните предвидувања кога се во прашање најсеризоните кандидати за освојување на скудетото, со Јувентус на врвот како единствена екипа со максимален број на бодови;[21] а во трка со бранителот на титулата се држел Наполи, додека Интер и Рома веќе заостануваат.[21] Меѓу откровенијата на почетокот на сезоната има две изненадувања, Сасуоло и СПАЛ, од кој вторите биле со максимален број на бодови по првите две кола.[22]

По враќањето од репрезентативната паузата во септември, Јувентус ја продолжил својата серија на последователни победи стигнувајќи до бројот осум,[23] победувајќи го, исто така, Наполи во директниот судир во Торино во 7-мото коло. Партенопеите, иако на поприлична дистанција, всушност остануваат единствените вистински гонители на бјанконерите,[24] додека оваа фаза на шампионатот сигнализира неочекувани потешкотии за Аталанта, додека Кјево веќе се нашол залепен на дното на табелата.

Во месец октомври, шампионатот го забележал првиот погрешен чекор на Јувентус, кој на својот стадион не успеал да ја добие Џенова (завршило 1-1); сепак, со победите во следните три натпревари, бјанконерите повторно го вратиле тимот на Анчелоти на безбедно растојание.[25] Интер пак, по надминувањето на првичните проблеми, во овој период се стабилизирале како "трета сила" во шампионатот,[26] во средината на табелата, Сасуоло го потврдил одличниот почеток на сезоната, додека Аталанта, исто така, се кренала нагоре. Во меѓувреме, на дното на пласманот имало бројни промени на тренери кои влијаат на Кјево, Емполи, Фрозиноне и Удинезе, како и Џенова која е несигурна[27] и покрај "подвигот" на нивниот млад напаѓач-откровение Пјонтек.

Првиот дел од шампионатот (наречен Андата) завршил со Јувентус на врвот на табелата како зимски шампион, запишувајќи нов рекорд по бројот на освоени бодови на полусезона, 53, како резултат на 17 победи и 2 нерешени натпревари.[28] Зад бјанконерите своите позиции ги консолидирале Наполи и Интер, а нероаѕурите успеале да ги победат наполитанците во директниот судир на "Boxing day"; овој натпревар, сепак, не останал запаметен по тоа што се случувало на теренот туку надвор од него, каде сериозните судири што се случиле помеѓу навивачите на двата клуба надвор од Сан Сиро, кулминирале со смртта на еден навивач на Интер.[29]

Втор дел од сезоната (Риторно)[уреди | уреди извор]

Во првите два месеци од 2019 година се потврдува сценариото од крајот на првиот круг, само што сега Јувентус ја зголемил уште повеќе својата предност - сега на 13 бодови - во однос на Наполи по 24-тото коло; тоа бил најголемиот забележан јаз на врвот на табелата помеѓу првиот и вториот тим на крајот на февруари уште од сезоната 2006-2007.[30] Бјанконерите ја нагласиле својата сезонска супериорност во 26-тото коло, победувајќи ги Партенопеите во "големиот натпревар" на Сан Паоло и отишле на +16,[31] стигнувајќи многу блиску до новото скудето, пред во 28-мото коло да го регистрираат неочекувано првиот сезонски пораз на Мараси против Џенова. Зад водечкото дуо, во меѓувреме, Интер минува низ турбулентни недели, потресен од внатрешни проблеми поради тоа што клубот и капитенот Икарди не можеле да се договорот околу платата на фудбалерот во новиот договор, што довело до тоа тој повеќе да не биде капитен на клубот.[32] Рома незадовални од својата сезонска патека, извршиле промена на тренерската клупа назначувајќи го Клаудио Раниери на местото на отпуштениот Ди Франческо.[33]

Масимилијано Алегри, тренерот на Јувентус, станал првиот тренер кој успеал да освои пет шампионски титули по ред во најсилната италијанска фудбалска лига.

По враќањето од репрезентативната паузата во март, Јувентус го продолжил својот марш кон освојувањето на шампионатот кој во тој момент веќе се сметал за формалност, откако нивната предност над Наполи на седум круга од крајот го достигнала својот сезонскиот максимум од +20 бодови.[34] Торинезите и математички ја затвориле трката за скудетото на 20 април, кога успехот на домашен терен од 2-1 над Фјорентина им овозможил да го прослават своето 35-то скудето во клупската историја, осмо последователно почнувајќи од сезоната 2011-2012, на пет кола до крајот на шампионатот;[35] тренерот Алегри, во својата проштална сезона со бјанконерите, исто така, станал првиот тренер во историјата на италијанскиот шампионат кој успеал да освои 5 шампионски титули по ред, победувајќи го рекордот на поранешниот тренер исто така на Јувентус, Карло Каркано по 85 години.[36]

Со 23 гола, колумбиецот Дуван Сапата бил еден од главните протагнисти на Аталанта која завршила на 3. место, најдобар пласман на тимот од Бергамо, и прва историска квалификација во УЕФА Лигата на шампионите.

Откако битката за титулата била решена, главниот интерес на шампионатот во последните неколку кола се свртел кон борбата за пласман во Лигата на шампионите, која, освен за веќе безбедните Јувентус и Наполи, поради повеќе подеми и падови, оваа сезона вклучува шест екипи кој се сместени во само неколку бодови разлика, за само две места: покрај двата милански и двата римски клуба своето место во топ 4 на крајот на шампионатот го барале и изненадувањата на првенството Аталанта и Торино[37] Ако Торино останал "без гориво" во финишот и завршил само на седмото место на крајот на сезоната, тогаш клубот од Бергамо е оној чиј играчи се истакнуваат најмногу играјќи сезона од бајките. Освојувајќи го третото место на табелата, тие го оствариле својот најдобар пласман во историјата на клубот во италијанскиот шампионат, а исто така го избориле своето историско деби во Лигата на шампионите.[38] Четвртото и последно место во најпрестижното европско натпреварување го окупирала екипата на Интер,[38] со што ги рангирале градскиот ривал Милан на петтото, и Рома на шесттото место, како учесници во Лигата на Европа, со тоа што екипата од главниот град ќе го започне турнирот од квалификациските кругови.[38] Последното место за излез во Европа му припаднало на Лацио, како победник на Купот на Италија.[38]

На дното на табелата разочарувачка сезона за Кјево, кој дури ни не покажал конкретни шанси за спасение во текот на целиот шампионат и испаднал на шест круга до крајот, напуштајќи го највисоко рангираното фудбалско друштво во Италија по единаесет години;[39] три кола подоцна, ним им се придружува Фрозиноне, кој се враќа во Серија Б по една сезона во елитата.[40] Вториот дел од шампионатот, донел позитивни серии за два клуба од дното на табелата Болоња и Удинезе, но благодарение на тренерските промени, и доаѓањето на Синиша Михајловиќ[41] и Игор Тудор соодветно,[42] кој многу брзо го смениле курсот на движење на својте клубови и успеале да обезбедат опстанок;[43][44] Спротивно на нив, слаби резултати пред крајот на шампионатот и значаен пад на табелата бележат Џенова која останала ослабена по продажбата на Пјонтек во јануари и Фјорентина која се нашла во многу лоша форма и не им помогнала ниту промената на тренерската клупа каде Монтела го заменил Пиоли. Овие два клуба, заедно со Емполи во последното коло влегле со мисија да обезбедат останување во лигата:[45] сепак на крајот Емполи, и покрај одличната игра во натпреварот,[46] е поразен од Интер во Милано и е осуден на враќање во Серија Б по само една година помината во Серија А,[47] затоа што во директниот судир во Фиренца помеѓу нивните конкуренти Фјорентина и Џенова завршило без победник 0-0, што им одговарало и на двете екипи.

Ова била последна сезона за некој истакнати фудбалери на италијанскиот фудбал и на Серија А како капитенот на Рома и Светски шампион од 2006 година со Италија, Даниеле Де Роси, кој поминал во клубот 18 сезони,[48] потоа Серџо Пелисие од Кјево кој во овој клуб поминал 17 сезони,[49] Андреа Барцалји од Јувентус,[50] уште еден Светски шампион од 2006 и освојувач на 8 скудета со бјанконерите и Емилијано Морети долгогодишниот дефанзивец на Торино.[51]

Најдобар стрелец оваа сезона бил Фабио Кваљарела од Сампдорија со 26 гола. За 36-годишниот напаѓач и поранешен играч на Удинезе, Наполи, Јувентус и Торино ова било прв пат во неговата кариерата да стане Капоканониере во Серија А. Тој исто така во оваа сезона го израмнил рекордот за постигнат гол во 11 последователни натпревари во лигата, кој го држел поранешниот аргентински напаѓач на Фјорентина Габриел Батистута од сезоната 1994-1995; Кваљарела тоа го сторил откако постигнал гол во секој натпревар од 10-тото до 21-вото коло од сезоната.[52]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи по региони[уреди | уреди извор]

Број на екипи Регион Екипи
4  Емилија-Ромања Болоња, Парма, Сасуоло и СПАЛ
3  Лацио Лацио, Рома и Фрозиноне
 Ломбардија Аталанта, Интер и Милан
2  Лигурија Сампдорија и Џенова
 Пиемонт Јувентус и Торино
 Тоскана Емполи и Фјорентина
1  Венето Кјево
 Кампанија Наполи
 Сардинија Каљари
 Фурланија-Јулиска Краина Удинезе

Стадионите на екипите и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Капацитет сезона 2017–2018
Аталанта Аталанта Бергамо Атлети Аѕури д'Италија &1000000000000002130000021.300 7-ми во Серија А
Болоња Болоња Болоња Стадион Ренато Дал'Ара &1000000000000003827900038.279 15-ти во Серија А
Емполи Емполи Емполи Стадион Карло Кастелани &1000000000000001628399916.284 Серија Б шампион
Интер Интер Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080.018 4-ти во Серија А
Јувентус Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004150699941.507 Скудето Серија А шампион
Каљари Каљари Каљари Сардења арена &1000000000000001623300016.233 16-ти во Серија А
Кјево Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038.402 13-ти во Серија А
Лацио Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 5-ти во Серија А
Милан Милан Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080.018 6-ти во Серија А
Наполи Наполи Неапол Стадион Сан Паоло &1000000000000006024000060.240 2-ри во Серија А
Парма Парма Парма Стадион Енио Тардини &1000000000000002790599927.906 2-ри во Серија Б
Рома Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 3-ти во Серија А
Сампдорија Сампдорија Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036.685 10-ти во Серија А
Сасуоло Сасуоло Сасуоло Стадион Мапеи
(Реџо Емилија)
&1000000000000002371699923.717 11-ти во Серија А
СПАЛ СПАЛ Ферара Стадион Паоло Маца &1000000000000001616400016.164 17-ти во Серија А
Торино Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927.994 9-ти во Серија А
Удинезе Удинезе Удине Стадион Фриули &1000000000000002513200025.132 14-ти во Серија А
Фјорентина Фјорентина Фиренца Стадион Артемио Франки &1000000000000004314699943.147 8-ми во Серија А
Фрозиноне Фрозиноне Фрозиноне Стадион Бенито Стирпе &1000000000000001622700016.227 Серија Б Плејоф победник
Џенова Џенова Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036.685 12-ти во Серија А

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Опрема Спонзор на дресот
Аталанта Италија Џан Пјеро Гасперини Аргентина Алехандро Гомес Хома Radici Group
Болоња Србија Синиша Михајловиќ Швајцарија Блерим Џемаили Макрон Liu·Jo
Емполи Италија Аурелио Андреацоли Италија Мануел Пасквал Капа Computer Gross
Интер Италија Лучано Спалети Словенија Самир Хандановиќ Најк Pirelli
Јувентус Италија Масимилијано Алегри Италија Џорџо Кјелини Адидас Jeep
Каљари Италија Роландо Маран Италија Лука Чепители Макрон Ichnusa
Кјево Италија Доменико Ди Карло Италија Серџо Пелисие Џивова Paluani
Лацио Италија Симоне Инѕаги Босна и Херцеговина Сенад Лулиќ Макрон Marathonbet
Милан Италија Џенаро Гатузо Италија Алесио Ромањоли Пума[53][54] Fly Emirates
Наполи Италија Карло Анчелоти Италија Лоренцо Инсиње Капа Lete
Парма Италија Роберто Д'Аверса Португалија Бруно Алвес Ереа Cetilar
Рома Италија Клаудио Раниери Италија Даниеле Де Роси Најк Qatar Airways
Сампдорија Италија Марко Џампаоло Италија Фабио Кваљарела Хома Invent Energy
Сасуоло Италија Риберто Де Зерби Италија Франческо Мањанели Капа Мапеи
СПАЛ Италија Леонардо Семпличи Италија Мирко Антенучи Макрон Tassi Group
Торино Италија Валтер Мацари Италија Андреа Белоти Капа Сузуки
Удинезе Хрватска Игор Тудор Швајцарија Валон Бехрами Макрон Дачија
Фјорентина Италија Винченцо Монтела Аргентина Херман Пецелја Le Coq Sportif Save The Children
Фрозиноне Италија Марко Барони Италија Даниел Чофани Zeus Sport Banca Popolare del Frusinate
Џенова Италија Чезаре Прандели Италија Доменико Кришито Лото Giocheria

Тренерски промени[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер кој заминал Причина Дата на заминување Позиција Тренер кој го заменил Дата на назначување
Наполи Италија Маурицио Сари Спогодбено 23 мај 2018[55] Пред-сезона Италија Карло Анчелоти 23 May 2018[56]
Болоња Италија Роберто Донадони 24 мај 2018[57] Италија Филипо Инѕаги 13 јуни 2018[58]
Каљари Уругвај Диего Лопес 30 мај 2018[59] Италија Роландо Маран 7 јуни 2018[60]
Сасуоло Италија Џузепе Јакини 5 јуни 2018[61] Италија Роберто Де Зерби 13 јуни 2018[62]
Удинезе Хрватска Игор Тудор 7 јуни 2018 Шпанија Хулио Веласкес 7 јуни 2018[63]
Кјево Италија Лоренцо Д'Ана Отпуштен 9 октомври 2018[64] 20-то Италија Џан Пјеро Вентура 10 октомври 2018[65]
Џенова Италија Давиде Балардини 9 октомври 2018[66] 11-то Хрватска Иван Јуриќ 9 октомври 2018[66]
Емполи Италија Аурелио Андреацоли 5 ноември 2018[67] 18-то Италија Џузепе Јакини 6 ноември 2018[68]
Кјево Италија Џан Пјеро Вентура Оставка 13 ноември 2018[69] 20-то Италија Доменико Ди Карло 13 ноември 2018[70]
Удинезе Шпанија Хулио Веласкес Отпуштен 13 ноември 2018 17-то Италија Давиде Никола 13 ноември 2018[71]
Џенова Хрватска Иван Јуриќ 7 декември 2018[72] 14-то Италија Чезаре Прандели 7 декември 2018[72]
Фрозиноне Италија Морено Лонго 19 декември 2018[73] 19-то Италија Марко Барони 19 декември 2018[74]
Болоња Италија Филипо Инѕаги 28 јануари 2019[75] 18-то Србија Синиша Михајловиќ 28 јануари 2019[75]
Рома Италија Еузебио Ди Франческо 7 март 2019[76] 5-то Италија Клаудио Раниери 8 март 2019[77]
Емполи Италија Џузепе Јакини 13 март 2019[78] 17-то Италија Аурелио Андреацоли 13 март 2019[78]
Удинезе Италија Давиде Никола 20 март 2019[79] 16-то Хрватска Игор Тудор 21 март 2019[80]
Фјорентина Италија Стефано Пиоли Оставка 9 април 2019[81] 10-то Италија Винченцо Монтела 10 април 2019[82]

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Scudetto.svg 1. Јувентус Јувентус 90 38 28 6 4 70 30 +40
2. Наполи Наполи 79 38 24 7 7 74 36 +38
3. Аталанта Аталанта 69 38 20 9 9 77 46 +31
4. Интер Интер 69 38 20 9 9 57 33 +24
5. Милан Милан 68 38 19 11 8 55 36 +19
6. Рома Рома 66 38 18 12 8 66 48 +18
7. Торино Торино 63 38 16 15 7 52 37 +15
[83] 8. Лацио Лацио 59 38 17 8 13 56 46 +10
9. Сампдорија Сампдорија 53 38 15 8 15 60 51 +9
10. Болоња Болоња 44 38 11 11 16 48 56 –8
11. Сасуоло Сасуоло 43 38 9 16 13 53 60 −7
12. Удинезе Удинезе 43 38 11 10 17 39 53 −14
13. СПАЛ СПАЛ 42 38 11 9 18 44 56 −12
14. Парма Парма 41 38 10 11 17 41 61 −20
15. Каљари Каљари 41 38 10 11 17 36 54 −18
16. Фјорентина Фјорентина 41 38 8 17 13 47 45 +2
17. Џенова Џенова 38 38 8 14 16 39 57 −18
1downarrow red.svg 18. Емполи Емполи 38 38 10 8 20 51 70 −19
1downarrow red.svg 19. Фрозиноне Фрозиноне 25 38 5 10 23 29 69 −40
1downarrow red.svg 20. Кјево Кјево (-3) 17 38 2 14 22 25 75 −50

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2018-2019.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2018-2019.
      Испаѓа во Серија Б 2018-2019.

Санкции:

На Кјево му се одземени три бода.[84]

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните дуели
 • Гол-разлика во меѓусебните дуели
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

Пласман[уреди | уреди извор]

Шампионскиот тим[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „ФК Јувентус сезона 2018-2019.
Стартна постава
4-3-3 формација
1 Полска Војчех Шченсни (28 настапи)
20 Португалија Жоао Кансело (25)
4 Италија Леонардо Бонучи (29)
3 Италија Џорџо Кјелини (25)
12 Бразил Алекс Сандро (31)
6 Уругвај Родриго Бентанкур (31)
5 Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ (31)
14 Франција Блез Матуиди (31)
10 Аргентина Пауло Дибала (30)
17 Хрватска Марио Манџукиќ (25)
7 Португалија Кристијано Роналдо (31)

Останати играчи: Емре Џан (29), Федерико Бернардески (28), Матија Де Шиљо (22), Хуан Квадрадо (18), Даглас Коста (17), Даниеле Ругани (15), Моизе Кен (13), Сами Хедира (10), Леонардо Спинацола (10), Мартин Касерес (9), Матија Перин (9), Андреа Барцалји (7), Меди Бенатија (5), Ханс Николуси Кавиља (3), Матеус Переира (3), Григорис Кастанос (1), Паоло Иверу Гоци (1), Стефи Мавидиди (1), Карло Пинсољо (1), Маноло Портанова (1).

Резултати[уреди | уреди извор]

Табеларен приказ[уреди | уреди извор]

Последно ажуриање: 27 мај 2019.

АТА БОЛ КАЉ КЈЕ ЕМП ФЈО ФРО ЏЕН ИНТ ЈУВ ЛАЦ МИЛ НАП ПАР РОМ САМ САС СПА ТОР УДИ
Аталанта –––– 4-1 0-1 1-1 0-0 3-1 4-0 2-1 4-1 2-2 1-0 1-3 1-2 3-0 3-3 0-1 3-1 2-1 0-0 2-0
Болоња 1-2 –––– 2-0 3-0 3-1 0-0 0-4 1-1 0-3 0-1 0-2 0-0 3-2 4-1 2-0 3-0 2-1 0-1 2-2 2-1
Каљари 0-1 2-0 –––– 2-1 2-2 2-1 1-0 1-0 2-1 0-2 1-2 1-1 0-1 2-1 2-2 0-0 2-2 2-1 0-0 1-2
Кјево 1-5 2-2 0-3 –––– 0-0 3-4 1-0 0-0 1-1 2-3 1-1 1-2 1-3 1-1 0-3 0-0 0-2 0-4 0-1 0-2
Емполи 3-2 2-1 2-0 2-2 –––– 1-0 2-1 1-3 0-1 1-2 0-1 1-1 2-1 3-3 0-2 2-4 3-0 2-4 4-1 2-1
Фјорентина 2-0 0-0 1-1 6-1 3-1 –––– 0-1 0-0 3-3 0-3 1-1 0-1 0-0 0-1 1-1 3-3 0-1 3-0 1-1 1-0
Фрозиноне 0-5 0-0 1-1 0-0 3-3 1-1 –––– 1-2 1-3 0-2 0-1 0-0 0-2 3-2 2-3 0-5 0-2 0-1 1-2 1-3
Џенова 3-1 1-0 1-1 2-0 2-1 0-0 0-0 –––– 0-4 2-0 2-1 0-2 1-2 1-3 1-1 1-1 1-1 1-1 0-1 2-2
Интер 0-0 0-1 2-0 2-0 2-1 2-1 3-0 5-0 –––– 1-1 0-1 1-0 1-0 0-1 1-1 2-1 0-0 2-0 2-2 1-0
Јувентус 1-1 2-0 3-1 3-0 1-0 2-1 3-0 1-1 1-0 –––– 2-0 2-1 3-1 3-3 1-0 2-1 2-1 2-0 1-1 4-1
Лацио 1-3 3-3 3-1 1-2 1-0 1-0 1-0 4-1 0-3 1-2 –––– 1-1 1-2 4-1 3-0 2-2 2-2 4-1 1-1 2-0
Милан 2-2 2-1 3-0 3-1 3-0 0-1 2-0 2-1 2-3 0-2 1-0 –––– 0-0 2-1 2-1 3-2 1-0 2-1 0-0 1-1
Наполи 1-2 3-2 2-1 0-0 5-1 1-0 4-0 1-1 4-1 1-2 2-1 3-2 –––– 3-0 1-1 3-0 2-0 1-0 0-0 4-2
Парма 1-3 0-0 2-0 1-1 1-0 1-0 0-0 1-0 0-1 1-2 0-2 1-1 0-4 –––– 0-2 3-3 2-1 2-3 0-0 2-2
Рома 3-3 2-1 3-0 2-2 2-1 2-2 4-0 3-2 2-2 2-0 3-1 1-1 1-4 2-1 –––– 4-1 3-1 0-2 3-2 1-0
Сампдорија 1-2 4-1 1-0 2-0 1-2 1-1 0-1 2-0 0-1 2-0 1-2 1-0 3-0 2-0 0-1 –––– 0-0 2-1 1-4 4-0
Сасуоло 2-6 2-2 3-0 4-0 3-1 3-3 2-2 5-3 1-0 0-3 1-1 1-4 1-1 0-0 0-0 3-5 –––– 1-1 1-1 0-0
СПАЛ 2-0 1-1 2-2 0-0 2-2 1-4 0-3 1-1 1-2 2-1 1-0 2-3 1-2 1-0 2-1 1-2 0-2 –––– 0-0 0-0
Торино 2-0 2-3 1-1 3-0 3-0 1-1 3-2 2-1 1-0 0-1 3-1 2-0 1-3 1-2 0-1 2-1 3-2 1-0 –––– 1-0
Удинезе 1-3 2-1 2-0 1-0 3-2 1-1 1-1 2-0 0-0 0-2 1-2 0-1 0-3 1-2 1-0 1-0 1-1 3-2 1-1 ––––

Календар[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на календарот се одржало на 26 јули 2018 година.[85][86]

Андата (1. коло) 1. коло Риторно (20. коло)
20 авг. 4-0 Аталанта-Фрозиноне 5-0 20 јан.
19 авг. 0-1 Болоња-СПАЛ 1-1
18 авг. 2-3 Кјево-Јувентус 0-3 21 јан.
19 авг. 2-0 Емполи-Каљари 2-2 20 јан.
18 авг. 1-2 Лацио-Наполи 1-2
31 окт.[87] 2-1 Милан-Џенова 2-0 21 јан.
19 авг. 2-2 Парма-Удинезе 2-1 19 јан.
19 сеп.[87] 1-1 Сампдорија-Фјорентина 3-3 20 јан.
19 авг. 1-0 Сасуоло-Интер 0-0 19 јан.
0-1 Торино-Рома 2-3
Андата (2. коло) 2. коло Риторно (21. коло)
26 авг. 2-2 Каљари-Сасуоло 0-3 26 јан.
6-1 Фјорентина-Кјево 4-3 27 јан.
0-0 Фрозиноне-Болоња 4-0
2-1 Џенова-Емполи 3-1 28 јан.
2-2 Интер-Торино 0-1 27 јан.
25 авг. 2-0 Јувентус-Лацио 2-1
3-2 Наполи-Милан 0-0 26 јан.
27 авг. 3-3 Рома-Аталанта 3-3 27 јан.
26 авг. 1-0 СПАЛ-Парма 3-2
1-0 Удинезе-Сампдорија 0-4 26 јан.


Андата (3. коло) 3. коло Риторно (22. коло)
2 сеп. 0-1 Аталанта-Каљари 1-0 4 фев.
1 сеп. 0-3 Болоња-Интер 1-0 3 фев.
2 сеп. 0-0 Кјево-Емполи 2-2 2 фев.
1-0 Фјорентина-Удинезе 1-1 3 фев.
1-0 Лацио-Фрозиноне 1-0 4 фев.
31 авг. 2-1 Милан-Рома 1-1 3 фев.
1 сеп. 1-2 Парма-Јувентус 3-3 2 фев.
2 сеп. 3-0 Сампдорија-Наполи 0-3
5-3 Сасуоло-Џенова 1-1 3 фев.
1-0 Торино-СПАЛ 0-0
Андата (4. коло) 4. коло Риторно (23. коло)
16 сеп. 1-1 Каљари-Милан 0-3 10 фев.
0-1 Емполи-Лацио 0-1 7 фев.
15 сеп. 0-5 Фрозиноне-Сампдорија 1-0 10 фев.
16 сеп. 1-0 Џенова-Болоња 1-1
15 сеп. 0-1 Интер-Парма 1-0 9 фев.
16 сеп. 2-1 Јувентус-Сасуоло 3-0 10 фев.
15 сеп. 1-0 Наполи-Фјорентина 0-0 9 фев.
16 сеп. 2-2 Рома-Кјево 3-0 8 фев.
17 сеп. 2-0 СПАЛ-Аталанта 1-2 10 фев.
16 сеп. 1-1 Удинезе-Торино 0-1


Андата (5. коло) 5. коло Риторно (24. коло)
23 сеп. 2-0 Болоња-Рома 1-2 18 фев.
0-2 Кјево-Удинезе 0-1 17 фев.
22 сеп. 3-0 Фјорентина-СПАЛ 4-1
23 сеп. 0-2 Фрозиноне-Јувентус 0-3 15 фев.
4-1 Лацио-Џенова 1-2 17 фев.
2-2 Милан-Аталанта 3-1 16 фев.
22 сеп. 2-0 Парма-Каљари 1-2
0-1 Сампдорија-Интер 1-2 17 фев.
21 сеп. 3-1 Сасуоло-Емполи 0-3
23 сеп. 1-3 Торино-Наполи 0-0
Андата (6. коло) 6. коло Риторно (25. коло)
26 сеп. 0-0 Аталанта-Торино 0-2 23 фев.
0-0 Каљари-Сампдорија 0-1 24 фев.
27 сеп. 1-1 Емполи-Милан 0-3 22 фев.
26 сеп. 2-0 Џенова-Кјево 0-0 24 фев.
25 сеп. 2-1 Интер-Фјорентина 3-3
26 сеп. 2-0 Јувентус-Болоња 1-0
3-0 Наполи-Парма 4-0
4-0 Рома-Фрозиноне 3-2 23 фев.
27 сеп. 0-2 СПАЛ-Сасуоло 1-1 24 фев.
26 сеп. 1-2 Удинезе-Лацио 0-2 17 апр.


Андата (7. коло) 7. коло Риторно (26. коло)
30 сеп. 2-1 Болоња-Удинезе 1-2 3 мар.
0-1 Кјево-Торино 0-3
2-0 Фјорентина-Аталанта 1-3
1-2 Фрозиноне-Џенова 0-0
29 сеп. 2-0 Интер-Каљари 1-2 1 мар.
3-1 Јувентус-Наполи 2-1 3 мар.
3-1 Рома-Лацио 0-3 2 мар.
30 сеп. 1-4 Сасуоло-Милан 0-1
1-0 Парма-Емполи 3-3
1 окт. 2-1 Сампдорија-СПАЛ 2-1 3 мар.
Андата (8. коло) 8. коло Риторно (27. коло)
7 окт. 0-1 Аталанта-Сампдорија 2-1 10 мар.
6 окт. 2-0 Каљари-Болоња 0-2
0-2 Емполи-Рома 1-2 11 мар.
7 окт. 1-3 Џенова-Парма 0-1 9 мар.
1-0 Лацио-Фјорентина 1-1 10 мар.
3-1 Милан-Кјево 2-1 9 мар.
2-0 Наполи-Сасуоло 1-1 10 мар.
1-2 СПАЛ-Интер 0-2
5 окт. 3-2 Торино-Фрозиноне 2-1
6 окт. 0-2 Удинезе-Јувентус 1-4 8 мар.


Андата (9. коло) 9. коло Риторно (28. коло)
21 окт. 2-2 Болоња-Торино 3-2 16 мар.
1-5 Кјево-Аталанта 1-1 17 мар.
1-1 Фјорентина-Каљари 1-2 15 мар.
3-3 Фрозиноне-Емполи 1-2 17 мар.
1-0 Интер-Милан 3-2
20 окт. 1-1 Јувентус-Џенова 0-2
21 окт. 0-2 Парма-Лацио 1-4
20 окт. 0-2 Рома-СПАЛ 1-2 16 мар.
22 окт. 0-0 Сампдорија-Сасуоло 5-3
20 окт. 0-3 Удинезе-Наполи 2-4 17 мар.
Андата (10. коло) 10. коло Риторно (29. коло)
27 окт. 3-0 Аталанта-Парма 3-1 31 мар.
28 окт. 2-1 Каљари-Кјево 3-0 29 мар.
27 окт. 1-2 Емполи-Јувентус 0-1 30 мар.
28 окт. 2-2 Џенова-Удинезе 0-2
29 окт. 0-3 Лацио-Интер 1-0 31 мар.
28 окт. 3-2 Милан-Сампдорија 0-1 30 мар.
1-1 Наполи-Рома 4-1 31 мар.
2-2 Сасуоло-Болоња 1-2
0-3 СПАЛ-Фрозиноне 1-0
27 окт. 1-1 Торино-Фјорентина 1-1


Андата (11. коло) 11. коло Риторно (30. коло)
4 ное. 1-2 Болоња-Аталанта 1-4 4 апр.
0-2 Кјево-Сасуоло 0-4
3 ное. 1-1 Фјорентина-Рома 2-2 3 апр.
5-0 Интер-Џенова 4-0
3-1 Јувентус-Каљари 2-0 2 апр.
4 ное. 4-1 Лацио-СПАЛ 0-1 3 апр.
2 ное. 5-1 Наполи-Емполи 1-2
4 ное. 0-0 Парма-Фрозиноне 2-3
1-4 Сампдорија-Торино 1-2
0-1 Удинезе-Милан 1-1 2 апр.
Андата (12. коло) 12. коло Риторно (31. коло)
11 ное. 4-1 Аталанта-Интер 0-0 7 апр.
2-2 Кјево-Болоња 0-3 8 апр.
2-1 Емполи-Удинезе 2-3 7 апр.
9 ное. 1-1 Фрозиноне-Фјорентина 1-0
10 ное. 1-2 Џенова-Наполи 1-1
11 ное. 0-2 Милан-Јувентус 1-2 6 апр.
4-1 Рома-Сампдорија 1-0
1-1 Сасуоло-Лацио 2-2 7 апр.
10 ное. 2-2 СПАЛ-Каљари 1-2
1-2 Торино-Парма 0-0 6 апр.


Андата (13. коло) 13. коло Риторно (32. коло)
25 ное. 0-0 Болоња-Фјорентина 0-0 14 apr.
26 ное. 0-0 Каљари-Торино 1-1
25 ное. 3-2 Емполи-Аталанта 0-0 15 апр.
1-1 Џенова-Сампдорија 0-2 14 апр.
24 ное. 3-0 Интер-Фрозиноне 3-1
2-0 Јувентус-СПАЛ 1-2 13 апр.
25 ное. 1-1 Лацио-Милан 0-1
0-0 Наполи-Кјево 3-1 14 апр.
2-1 Парма-Сасуоло 0-0
24 ное. 1-0 Удинезе-Рома 0-1 13 апр.
Андата (14. коло) 14. коло Риторно (33. коло)
3 дек. 1-2 Аталанта-Наполи 2-1 22 апр.
2 дек. 1-1 Кјево-Лацио 2-1 20 апр.
1 дек. 0-3 Фјорентина-Јувентус 1-2
2 дек. 1-1 Фрозиноне-Каљари 0-1
2-1 Милан-Парма 1-1
2-2 Рома-Интер 1-1
1 дек. 4-1 Сампдорија-Болоња 0-3
2 дек. 0-0 Сасуоло-Удинезе 1-1
1 дек. 2-2 СПАЛ-Емполи 4-2
2 дек. 2-1 Торино-Џенова 1-0


Андата (15. коло) 15. коло Риторно (34. коло)
8 дек. 2-2 Каљари-Рома 0-3 27 апр.
9 дек. 2-1 Емполи-Болоња 1-3
1-1 Џенова-СПАЛ 1-1 28 апр.
7 дек. 1-0 Јувентус-Интер 1-1 27 апр.
8 дек. 2-2 Лацио-Сампдорија 2-1 28 апр.
9 дек. 0-0 Милан-Торино 0-2
8 дек. 4-0 Наполи-Фрозиноне 2-0
9 дек. 1-1 Парма-Кјево 1-1
3-3 Сасуоло-Фјорентина 1-0 29 апр.
1-3 Удинезе-Аталанта 0-2
Андата (16. коло) 16. коло Риторно (35. коло)
17 дек. 1-0 Аталанта-Лацио 3-1 5 мај
18 дек. 0-0 Болоња-Милан 1-2 6 мај
16 дек. 0-1 Каљари-Наполи 1-2 5 мај
3-1 Фјорентина-Емполи 0-1
0-2 Фрозиноне-Сасуоло 2-2
15 дек. 1-0 Интер-Удинезе 0-0 4 мај
16 дек. 3-2 Рома-Џенова 1-1 5 мај
2-0 Сампдорија-Парма 3-3
0-0 СПАЛ-Кјево 4-0 4 мај
15 дек. 0-1 Торино-Јувентус 1-1 3 мај


Андата (17. коло) 17. коло Риторно (36. коло)
22 дек. 1-1 Кјево-Интер 0-2 13 мај
2-4 Емполи-Сампдорија 2-1 12 мај
3-1 Џенова-Аталанта 1-2 11 мај
1-0 Јувентус-Рома 0-2 12 мај
3-1 Лацио-Каљари 2-1 11 мај
0-1 Милан-Фјорентина 1-0
1-0 Наполи-СПАЛ 2-1 12 мај
0-0 Парма-Болоња 1-4 13 мај
1-1 Сасуоло-Торино 2-3 12 мај
1-1 Удинезе-Фрозиноне 3-1
Андата (18. коло) 18. коло Риторно (37. коло)
26 дек. 2-2 Аталанта-Јувентус 1-1 19 мај
0-2 Болоња-Лацио 3-3 20 мај
1-0 Каљари-Џенова 1-1 18 мај
0-1 Фјорентина-Парма 0-1 19 мај
0-0 Фрозиноне-Милан 0-2
1-0 Интер-Наполи 1-4
3-1 Рома-Сасуоло 0-0 18 мај
2-0 Сампдорија-Кјево 0-0 19 мај
0-0 СПАЛ-Удинезе 2-3 18 мај
3-0 Торино-Емполи 1-4 19 мај


Андата (19. коло) 19. коло Риторно (38. коло)
29 дек. 1-0 Кјево-Фрозиноне 0-0 25 мај
0-1 Емполи-Интер 1-2 26 мај
0-0 Џенова-Фјорентина 0-0
2-1 Јувентус-Сампдорија 0-2
1-1 Лацио-Торино 1-3
2-1 Милан-СПАЛ 3-2
3-2 Наполи-Болоња 2-3 25 мај
0-2 Парма-Рома 1-2 26 мај
2-6 Сасуоло-Аталанта 1-3
2-0 Удинезе-Каљари 2-1

Статистика[уреди | уреди извор]

Екипна[уреди | уреди извор]

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Јувентус
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª37ª38ª

Создавање на пласманот[уреди | уреди извор]

10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
Аталанта 3 4 4 4 5 6 6 6 9 12 15 18 18 18 21 24 24 25 28 31 32 35 38 38 38 41 44 45 48 51 52 53 56 59 62 65 66 69
Болоња 0 1 1 1 4 4 7 7 8 9 9 10 11 11 11 12 13 13 13 14 14 17 18 18 18 18 21 24 27 27 30 31 34 37 37 40 41 44
Емполи 3 3 4 4 4 5 5 5 6 6 6 9 12 13 16 16 16 16 16 17 17 18 18 21 21 22 22 25 25 28 28 29 29 29 32 35 38 38
Интер 0 1 4 4 7 10 13 16 19 22 25 25 28 29 29 32 33 36 39 40 40 40 43 46 47 47 50 53 53 56 57 60 61 62 63 66 66 69
Јувентус 3 6 9 12 15 18 21 24 25 28 31 34 37 40 43 46 49 50 53 56 59 60 63 66 69 72 75 75 78 81 84 84 87 88 89 89 90 90
Каљари 0 1 4 5 5 6 6 9 10 13 13 14 15 16 17 17 17 20 20 21 21 21 21 24 24 27 27 30 33 33 36 37 40 40 40 40 41 41
Кјево -3 -3 -2 -1 -1 -1 -1 -1 -1 -1 -1 0 1 2 3 4 5 5 8 8 8 9 9 9 10 10 10 11 11 11 11 11 14 15 15 15 16 17
Лацио 0 0 3 6 9 12 12 15 18 18 21 22 23 24 25 25 28 31 32 32 32 35 38 38 41 44 45 48 51 51 52 52 52 55 55 58 59 59
Милан 3 3 6 7 8 9 12 15 15 18 21 21 22 25 26 27 27 28 31 34 35 36 39 42 45 48 51 51 51 52 52 55 56 56 59 62 65 68
Наполи 3 6 6 9 12 15 15 18 21 22 25 28 29 32 35 38 41 41 44 47 48 51 52 53 56 56 57 60 63 63 64 67 67 70 73 76 79 79
Парма 1 1 1 4 7 7 10 13 13 13 14 17 20 20 21 21 22 25 25 28 28 29 29 29 29 30 33 33 33 33 34 35 36 37 38 38 41 41
Рома 3 4 4 5 5 8 11 14 14 15 16 19 19 20 21 24 24 27 30 33 34 35 38 41 44 44 47 47 47 48 51 54 55 58 59 62 63 66
Сампдорија 1 1 4 7 7 8 11 14 15 15 15 15 16 19 20 23 26 29 29 30 33 33 33 33 36 39 39 42 45 45 45 48 48 48 49 49 50 53
Сасуоло 3 4 7 7 10 13 13 13 14 15 18 19 19 20 21 24 25 25 25 26 29 30 30 30 31 31 32 32 32 35 36 37 38 41 42 42 43 43
СПАЛ 3 6 6 9 9 9 9 9 12 12 12 13 13 14 15 16 16 17 17 18 21 22 22 22 23 23 23 26 29 32 32 35 38 39 42 42 42 42
Торино 0 1 4 5 5 6 9 12 13 14 17 17 18 21 22 22 23 26 27 27 30 31 34 35 38 41 44 44 45 48 49 50 53 56 57 60 60 63
Удинезе 1 4 4 5 8 8 8 8 8 9 9 9 12 13 13 13 14 15 18 18 18 19 19 22 22 25 25 25 28 29 32 32 33 33 34 37 40 43
Фјорентина 1 4 7 7 10 10 13 13 14 15 16 17 18 18 19 22 25 25 26 27 30 31 32 35 36 36 37 37 38 39 39 40 40 40 40 40 40 41
Фрозиноне 0 1 1 1 1 1 1 1 2 5 6 7 7 8 8 8 9 10 10 10 13 13 16 16 16 17 17 17 17 20 23 23 23 23 24 24 24 25
Џенова 0 3 3 6 6 9 12 12 13 14 14 14 15 15 16 16 19 19 20 20 23 24 25 28 29 30 30 33 33 33 34 34 34 35 36 36 37 38

Освоени бодови во сооднос[уреди | уреди извор]

Сооднос андата-риторно[уреди | уреди извор]
Андата Риторно
Јувентус 53 Аталанта 41
Наполи 44 Јувентус 37
Интер 39 Милан 37
Лацио 32 Торино 36
Милан 31 Рома 36
Рома 30 Наполи 35
Сампдорија 29 Болоња 31
Аталанта 28 Интер 30
Торино 27 Лацио 27
Фјорентина 26 СПАЛ 25
Сасуоло 25 Удинезе 25
Парма 25 Сампдорија 24
Каљари 20 Емполи 22
Џенова 20 Каљари 21
Удинезе 18 Сасуоло 18
СПАЛ 17 Џенова 18
Емполи 16 Парма 16
Болоња 13 Фрозиноне 15
Фрозиноне 10 Фјорентина 15
Кјево 8 (-3) Кјево 9
Сооднос дома-гости[уреди | уреди извор]
Дома Гости
Јувентус 49 Јувентус 41
Наполи 43 Наполи 36
Рома 41 Аталанта 34
Милан 40 Интер 31
Торино 38 Милан 28
Интер 38 Лацио 27
Аталанта 35 Торино 25
Лацио 32 Рома 25
Сампдорија 32 Сампдорија 21
Болоња 31 СПАЛ 20
Каљари 30 Парма 19
Емполи 30 Сасуоло 18
Удинезе 29 Фјорентина 17
Џенова 26 Фрозиноне 16
Сасуоло 25 Удинезе 14
Фјорентина 24 Болоња 13
СПАЛ 22 Џенова 12
Парма 22 Каљари 11
Кјево 10 Кјево 10
Фрозиноне 9 Емполи 8

Индивидуална[уреди | уреди извор]

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
26 9 Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија
23 1 Колумбија Дуван Сапата Аталанта Аталанта
22 2 Полска Кшиштоф Пјонтек Џенова Џенова (13),
Милан Милан (9)
21 5 Португалија Кристијано Роналдо Јувентус Јувентус
17 0 Полска Аркадиуш Милик Наполи Наполи
16 0 Италија Леонардо Паволети Каљари Каљари
16 1 Белгија Дрис Мертенс Наполи Наполи
16 3 Италија Франческо Капуто Емполи Емполи
16 6 Италија Андреа Петања СПАЛ СПАЛ
15 4 Италија Чиро Имобиле Лацио Лацио
15 5 Италија Андреа Белоти Торино Торино
12 1 Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Аталанта
11 0 Брег на Слоновата Коска Жервињо Парма Парма
11 0 Италија Стефан Ел Шарави Рома Рома
11 0 Франција Грегуар Дефрел Сампдорија Сампдорија
11 5 Аргентина Мауро Икарди Интер Интер
10 0 Италија Лоренцо Инсиње Наполи Наполи
9 0 Хрватска Марио Манџукиќ Јувентус Јувентус
9 0 Босна и Херцеговина Един Џеко Рома Рома
9 2 Италија Роберто Инглезе Парма Парма
9 3 Аргентина Родриго Де Паул Удинезе Удинезе

Кшиштоф Пјонтек, полскиот напаѓач кој бил сметан за откритие на сезоната бил трет стрелец во лигата со 22 гола; 13 од нив постигнал за Џенова, а 9 за Милан.

Хет-трикови[уреди | уреди извор]

Играч Клуб Против Резултат Дата
Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Кјево 5–1 (Г) 21 октомври 2018
Белгија Дрис Мертенс Наполи Емполи 5–1 (Д) 2 ноември 2018
Колумбија Дуван Сапата Аталанта Удинезе 3–1 (Г) 9 декември 2018
Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Сасуоло 6–2 (Г) 29 декември 2018
Колумбија Дуван Сапата4 Аталанта Фрозиноне 5–0 (Г) 20 јануари 2019
Инфо

4 Играчот постигнал 4 гола ; (Д) – Дома (Г) – Гости

Листа на играчи со најмногу асистенции[уреди | уреди извор]

Алехандро Гомес, заедно со Дрис Мертенс биле играчите со најмногу асистенции, 11.
Поз. Играч Клуб Асистенции[88]
1 Аргентина Алехандро Гомес Аталанта Аталанта 11
Белгија Дрис Мертенс Наполи Наполи
3 Шпанија Хосе Калјехон Наполи Наполи 10
Шпанија Сусо Милан Милан
5 Аргентина Родриго Де Паул Удинезе Удинезе 8
Италија Мануел Лаѕари СПАЛ СПАЛ
Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија
Португалија Кристијано Роналдо Јувентус Јувентус
9 Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Аталанта 7
Босна и Херцеговина Раде Круниќ Емполи Емполи
Турција Џенгиз Ундер Рома Рома
Колумбија Дуван Сапата Аталанта Аталанта

Најмногу суви мрежи[уреди | уреди извор]

Самир Хандановиќ, меѓу голманите бил оној кој во најмногу натпревари не примил гол, вкупно 17.
Поз. Играч Клуб Суви
мрежи
1 Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер 17
2 Италија Салваторе Сиригу Торино Торино 15
3 Словенија Џанлујџи Донарума Милан Милан 13
4 Италија Андреа Консилји Сасуоло Сасуоло 12
5 Полска Војчех Шченсни Јувентус Јувентус 11
Италија Емил Аудеро Сампдорија Сампдорија
7 Албанија Томас Стракоша Лацио Лацио 10
Италија Лујџи Сепе Парма Парма
Полска Лукаш Скорупски Болоња Болоња

Награди[уреди | уреди извор]

Во 2019, Серија А вовела награди за прв пат, користејќи пресметки од Opta Sports и Netco Sports за да ги одредат најдобрите играчи за сезоната.[89][90]

Награда Победник Клуб
Најкорисен играч Португалија Кристијано Роналдо Јувентус Јувентус
Најдобар Млад играч Италија Николо Заниоло Рома Рома
Најдобар голман Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер
Најдобар одбеанбен играч Сенегал Калиду Кулибали Наполи Наполи
Најдобар играч од средниот ред Србија Сергеј Милинковиќ-Савиќ Лацио Лацио
Најдобар напаѓач Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија

Факти и бројки[уреди | уреди извор]

 • Екипа со најмногу победи: Јувентус (28)
 • Екипа со најмногу нерешени: Фјорентина (17)
 • Екипа со најмногу порази: Фрозиноне (23)
 • Екипа со најмалку победи: Кјево (2)
 • Екипа со најмалку нерешени: Јувентус (6)
 • Екипа со најмалку порази: Јувентус (4)
 • Екипа со најдобар напад: Аталанта (77 постигнати гола)
 • Екипа со најслаб напад: Кјево (25 постигнати гола)
 • Екипа со најдобра одбрана: Јувентус (30 примена гола)
 • Екипа со најслаба одбрана: Кјево (75 примени гола)
 • Екипа со најдобра гол-разлика: Јувентус (+40)
 • Екипа со најлоша гол-разлика: Кјево (−50)
 • Екипа со најдобра позитивна серија: Јувентус (27 натпревари без пораз, 1-во - 27-мо коло)
 • Екипа со најголем број на порази во серија: Кјево (7 порази по ред, 5-мо - 11-то коло)
 • Екипа со најголем број на победи во серија: Јувентус (8, 1-во - 8-мо; 10-то - 17-то коло)
 • Натпревари со најмногу голови: (8)
Сасуоло-Џенова 5-3;
Сасуоло-Аталанта 2-6;
Сасуоло-Сампдорија 3-5
 • Победи со наголема разлика: Фјорентина-Кјево 6-1, Фрозиноне-Сампдорија 0-5, Интер-Џенова 5-0 и Фрозиноне-Аталанта 0-5 (5)
 • Коло со најголем број на голови: 42 (28. коло)
 • Коло со најмал број на голови: 17 (16. и 32. коло)
 • Коло со најголем број на црвени картони: 7 (15. и 35. коло)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Player Statistics“. Lega Nazionale Professionisti Serie A. конс. 5 May 2019. 
 2. „L'Empoli torna in A: Caputo & co, una macchina da gol migliore della Juve“. Calciomercato.com. конс. 16 July 2018. 
 3. „Parma return to Serie A!“. Football Italia. 18 May 2018. 
 4. „Frosinone promoted to Serie A! | Football Italia“. Football-italia.net. конс. 2018-06-17. 
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Serie A 2018-19: via il 19 agosto. Novità Boxing Day: in campo il 22, 26 e 29 dicembre“. 5 март 2018. 
 6. 6,0 6,1 Marco Iaria (16 август 2018). „Serie A, la Lega rinvia Samp-Fiorentina e Milan-Genoa dopo i fatti di Genova. Confermate le altre 8 gare“. 
 7. „Serie A, il calendario 2018/19 verrà sorteggiato il 26 luglio“. 13 luglio 2018. 
 8. „Cristiano Ronaldo alla Juve per 100 milioni: è l’affare del secolo“. 10 јули 2018. 
 9. „Calciomercato, Juventus: Emre Can ha firmato, il tedesco arriva a parametro zero dal Liverpool“. 21 јуни 2018. 
 10. 10,0 10,1 „Accordo fatto: Bonucci torna alla Juve, Higuain e Caldara al Milan. L'attaccante argentino: "Qui per arrivare lontano". 1 август 2018. 
 11. „Napoli-Ancelotti: ufficiale. Firmato un triennale. De Laurentiis fa il colpaccio“. 23 мај 2018. 
 12. „Calciomercato 2018 - Gli acquisti e le cessioni del Napoli“. 16 settembre 2018. 
 13. „Roma, Monchi spiega il mercato del club: «Necessaria una piccola rivoluzione»“. 20 luglio 2018. 
 14. „Alisson-Liverpool, è ufficiale. La Roma: «Grazie di tutto»“. 19 јули 2018. 
 15. „Inter, ufficiale Nainggolan: Scelta semplice, carico per la nuova avventura. 26 giugno 2018. 
 16. „Inter: ecco Asamoah e Lautaro Martinez dopo De Vrij, nerazzurri già nel futuro“. 11 мај 2018. 
 17. „Milan, Elliott annuncia il controllo del club: "Obbiettivi ambiziosi". 10 јули 2018. 
 18. „Higuain, addio Milan: tutti i numeri del flop“. 17 јануари 2019. 
 19. „Higuain al Chelsea, ora è ufficiale!“. 23 јануари 2019. 
 20. „Milan, ufficiale Piatek: al Genoa 35 milioni“. 23 јануари 2019. 
 21. 21,0 21,1 „Serie A, il calcio d'agosto non conta nulla. Tranne che per la Juventus“. 3 settembre 2018. 
 22. „Spal, c'è già chi scommette sul sogno europeo“. 29 август 2018. 
 23. „Udinese-Juventus 0-2: Bentancur-Ronaldo, otto vittorie su otto“. 6 ottobre 2018. 
 24. „Napoli-Sassuolo 2-0: Ounas e Insigne piegano De Zerbi“. 7 октомври 2018. 
 25. „Juventus da record: è il miglior inizio di sempre in Serie A“. 12 ноември 2018. 
 26. „Inter-Genoa 5-0: show nerazzurro con Gagliardini, Politano, Joao Mario e Nainggolan“. 3 novembre 2018. 
 27. „Serie A, 12 giornate per 5 panchine saltate: l'ultima a Udine. Tutti i cambi allenatore“. 14 novembre 2018. 
 28. „Juve, un 2018 da record: mai nessuno come i bianconeri nel girone d'andata“. 30 декември 2018. 
 29. „Scontri Inter-Napoli: morto il tifoso interista investito da un suv scuro“. 27 dicembre 2018. 
 30. „Juventus a +13 sul Napoli: meglio solo l'Inter post Calciopoli“. 17 февруари 2019. 
 31. „Napoli-Juventus 1-2: bianconeri a +16 sugli azzurri“. 3 marzo 2019. 
 32. „Икарди повеќе не е капитен на Интер“. 5 март 2019. 
 33. „Il ritorno del testaccino Ranieri e il karma della sua gente“. 7 март 2019. 
 34. „La Juventus oggi vince lo Scudetto se“. 12 aprile 2019. 
 35. „Serie A, Juve-Fiorentina 2-1: festa bianconera, ottavo scudetto di fila“. 20 aprile 2019. 
 36. Stefano Fiori (20 aprile 2019). „Juventus, lo scudetto di Allegri: il quinto, triste capolavoro“. 
 37. „Torino-Milan 2-0: Belotti su rigore e Berenguer. Mazzarri-Romagnoli espulsi“. 29 aprile 2019. 
 38. 38,0 38,1 38,2 38,3 „Atalanta e Inter vanno in Champions League“. 26 мај 2019. 
 39. „Primo verdetto in Serie A: Chievo aritmeticamente retrocesso“. 14 aprile 2019. 
 40. Flavio Sirna (5 мај 2019). „Sassuolo-Frosinone 2-2: Solo pari al 'Mapei', il Frosinone è retrocesso“. 
 41. „Serie A Bologna, esonerato Inzaghi: ufficiale Mihajlovic“. 28 gennaio 2019. 
 42. „Igor Tudor alla guida dell'Udinese“. 20 marzo 2019. 
 43. „L'Udinese si salva, il Genoa rischia. L'Empoli sogna contro Torino e Inter“. 18 maggio 2019. 
 44. „Pioggia di gol all'Olimpico: Bologna-Lazio è 3-3, Mihajlovic salvo“. 20 maggio 2019. 
 45. „Genoa, Empoli, Fiorentina: chi sarà l'ultima retrocessa in Serie A? Tutte le combinazioni“. 24 мај 2019. 
 46. Claudio Savelli (7 novembre 2018). „Andreazzoli, troppo bello per la serie A“. 
 47. „Empoli, Andreazzoli: "Abbiamo tenuto vivo il campionato fino all'ultimo". 26 мај 2019. 
 48. https://www.football-italia.net/138032/official-de-rossi-leave-roma
 49. https://www.football-italia.net/137883/chievos-pellissier-retire
 50. https://www.football-italia.net/136947/barzagli-announces-retirement
 51. https://www.gazzetta.it/Calcio/Serie-A/Torino/22-05-2019/moretti-annuncia-ritiro-si-commuove-grazie-toro-ma-momento-giusto-3301833021922.shtml
 52. „Quagliarella, record come Batistuta: in gol per 11 partite di fila“. 26 gennaio 2019. 
 53. A.C. Milan (12 февруари 2018). "PUMA AND AC MILAN ANNOUNCE LONG-TERM PARTNERSHIP". Соопштение за печат.
 54. AC Milan sign deal with PUMA“, 12 февруари 2018.
 55. „Official: Napoli part with Sarri - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 56. „Official: Napoli appoint Ancelotti - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 57. „Official: Donadoni leaves Bologna - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 58. „Bologna appoint Inzaghi - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 59. „Official: Lopez to leave Cagliari - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 60. „Official: Cagliari appoint Maran - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 61. „Official: Iachini leaves Sassuolo - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 62. „Official: Sassuolo appoint De Zerbi - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 63. „Official: Udinese appoint Velazquez - Football Italia“. Football-italia.net. конс. 16 July 2018. 
 64. „Official: Chievo sack D’Anna“. Football Italia. 9 October 2018. 
 65. „OFFICIAL: Ventura new Chievo Coach“. Football Italia. 10 October 2018. 
 66. 66,0 66,1 „Official: Ballardini out, Juric in“. Football Italia. 9 October 2018. 
 67. „Official: Andreazzoli sacked by Empoli“. Football Italia. 5 November 2018. 
 68. „Official: Iachini in at Empoli“. Football Italia. 6 November 2018. 
 69. „UFFICIALE: RISOLUZIONE DEL CONTRATTO PER GIAN PIERO VENTURA“. www.chievoverona.it (Italian). 13 November 2018. конс. 2018-11-13. 
 70. „Official: Chievo appoint Di Carlo“. Football Italia. 13 November 2018. 
 71. „Udinese official: Velazquez out, Nicola in“. Football-italia.net. конс. 13 November 2018. 
 72. 72,0 72,1 „OFFICIAL: Genoa appoint Prandelli“. Football Italia. 7 December 2018. 
 73. „Official: Frosinone sack Longo“. Football Italia. 19 December 2018. 
 74. „Official: Frosinone appoint Baroni“. Football Italia. 19 December 2018. 
 75. 75,0 75,1 „OFFICIAL: Bologna appoint Mihajlovic“. Football Italia. 28 January 2019. 
 76. „Eusebio Di Francesco leaves AS Roma“. AS Roma. 7 March 2019. 
 77. „Claudio Ranieri takes charge at AS Roma“. AS Roma. 8 March 2019. 
 78. 78,0 78,1 „Official: Andreazzoli back at Empoli“. Football Italia. 13 March 2019. 
 79. „Udinese sack Nicola, Tudor to return? | Football Italia“. www.football-italia.net. конс. 2019-03-20. 
 80. „Igor Tudor alla guida dell'Udinese“. udinese.it. конс. 2019-03-21. 
 81. „UFFICIALE: Fiorentina, Pioli s'è dimesso. Oggi seduta affidata al suo vice“ (Italian). конс. 9 April 2019. 
 82. „OFFICIAL: Montella returns to Fiorentina“. Football Italia. 10 April 2019. 
 83. Се пласирале во групната фаза на Лигата на Европа 2019-2020 како победник на Купот на Италија 2018-2019.
 84. „TFN: 3 PUNTI DI PENALIZZAZIONE AL CHIEVO VERONA“. Архивирано од изворникот на 13 септември 2018. конс. 13 септември 2018. 
 85. „Serie A 2018-2019, il 26 luglio negli studi Sky il sorteggio del calendario“. 13 јули 2018. 
 86. „Il calendario di Serie A 2018-2019“. 26 јули 2018. 
 87. 87,0 87,1 Натпреварот првично бил закажан за 19 август, но бил одложен поради колапсот на мостот Понте Моранди.
 88. „Italian Serie A Scoring Stats - 2018-19“. ESPN.com. конс. 27 May 2019. 
 89. „Ronaldo MVP in Serie A Awards“. Football Italia. 18 May 2019. 
 90. „LEGA SERIE A PREMIA I MIGLIORI CALCIATORI DELLA STAGIONE 2018/2019“ (PDF) (Italian). Lega Serie A. 18 May 2019. конс. 19 May 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]